„Valentýn určitě není důvodem k tomu, abych dělal něco mimořádného. Kytičku z lásky mohu přece dát kdykoli a nemusím čekat, až mi to někdo předepíše,“ soudí dvaadvacetiletý student opavské Slezské univerzity Karel Pakandl. To jeho spolužák Michael Szurek to má jednodušší: „Já zamilovaný nejsem, a tak to mám jednoduché.“

Nicméně mu připomínáme, že 14. únor není striktně určen pro zamilované, ale je možné jej využít třeba i jako důkaz lásky k rodičům. „Na to je přece svátek matek,“ odpověděl bez váhání.

Obchodníci v Opavě také vnímají svatého Valentýna jako den, který lidi už moc nebere. „V posledních letech už zboží s valentýnskou tematikou moc nenabízíme, tedy ne v takovém množství jako dříve. Ten boom byl na samém začátku, když se svátek k nám dostal, ale dnes už upadl. Lidé asi dávají přednost jiným vyznáním lásky než kupovaným,“ svěřila se prodavačka jednoho z opavských papírnictví.

To v opavském květinářství Slunečnice v ulici Mezi Trhy mají ke svátku zamilovaných přístup opačný. I letos objednali do prodejny více květin než v jiném období. „Největší nápor čekáme samozřejmě dnes, ale podle zkušeností pak i zítra, kdy k nám chodí nakupovat ti, kteří na Valentýna den předtím zapomněli,“ říká Lenka Luňáková, jedna z květinářek, a dodává:

„Samozřejmě máme pro zamilované květinové vazby se speciální valentýnskou úpravou.“

Co je svátek sv. Valentýna?

Den svatého Valentýna (14. únor) se slaví jako svátek lásky. Je to den, kdy si lidé věnují drobné dárečky a další předměty se symbolem srdce. Svátek je pravděpodobně odvozen od svátku Lupercalia slaveném ve starověkém Římě. V předvečer tohoto dne byly do „urny lásky“ vloženy lístečky se jmény mladých dívek. Každý mladý muž potom tahal lísteček a dívka, jejíž jméno si vytáhl, se měla stát jeho „miláčkem“ v následujícím roce.

Legenda také říká, že tento den začal být známý jako Den svatého Valentýna až díky knězi Valentýnovi. Claudius II., vládce Říma, zakazoval svým vojákům, aby se ženili nebo jen zasnubovali. Bál se, že by chtěli zůstat doma u svých rodin a nešli do boje. Valentýn vzdoroval vládci a tajně oddával mladé páry.

Byl zatčen a později popraven 14. února.

Svátek Luprecalia splynul s oslavami mučednictví svatého Valentýna, a vznikl tak tento romantický svátek. Moderní tradice svátku se začala údajně psát v roce 1907 v USA. Tehdy se měl Walter Scott, známý výrobce vánočních přáníček, octnout na prahu bankrotu. Dostal nápad a začal vyrábět také přáníčka, kterými obnovil tradici sv. Valentýna. Nápad se ujal. Jiné jeho obdobné nápady, například Den velké tmy jako oslava všech slepců, ale zájem lidí nezasáhl.

Zdroj: wikipedie.org