O tom, že bude srovnána se zemí, se hovoří už řadu let. Vloni již dostal projekt ještě výraznější kontury. A v současnosti to podle všeho vypadá, že devítipatrovému domu ministerstva zemědělství odtikávají poslední měsíce existence.

Město Opava, kterému nyní nemovitost náleží, již dříve přislíbilo, že nechá budovu strhnout, aby se „vyrobilo" místo pro výstavbu nového obchodního centra. To zde už dlouhá léta plánuje vystavět společnost Crestyl.

„Město se zavázalo smlouvou s Crestylem, že věžák zdemoluje do 36 měsíců od jeho nabytí od ministerstva zemědělství. Do našeho vlastnictví byl věžák převeden v září loňského roku," upřesňuje mluvčí opavské radnice Lada Dobrovolná.

V podstatě by tak měl magistrát čas až do září roku 2016. Jenže vše nasvědčuje tomu, že tak dlouho se už záležitost nepotáhne. Nepotvrzené informace hovoří o tom, že demoliční výměr už schválila i hygiena. V podstatě tak už bourání skoro nic nestojí v cestě. Zvlášť když už má být celý objekt od následujícího měsíce liduprázdný, nevyužívaný a maximálně by z městské kasy polykal náklady za údržbu.

„Budova by měla být vyklizena, tedy všichni by měli být odstěhováni, do konce letošního března," potvrzuje Dobrovolná, ale jedním dechem dodává, že hovořit o dalších konkrétních termínech je skutečně předčasné: „V této chvíli není stanoven žádný termín, kdy by měla demolice nastat. Do zastupitelstva by měl jít v letošním roce nejpravděpodobněji v červnu materiál se svolením k vypsání výběrového řízení na demolici."

Zatím největším problémem celého projektu je podle magistrátu organizačně legislativní příprava demolice. Odhadovat její náklady je prý zatím takřka nemožné. Velmi bude záležet na výsledku výběrového řízení.

Během minulých měsíců se skloňovala suma 10 milionů korun. Je však otázkou, zda se v tomto odhadu počítalo jen čistě s demolicí, nebo i s následným úklidem suti a nepořádku, který si vyžádá neméně značné výdaje. Nadále však platí, že budova nelehne k zemi najednou po nějakém větším třesku, ale má být rozebrána patro po patře.

„Demolice by v každém případě měla proběhnout kombinovanou metodou snášení a stříhání kusů domu a to podle odborníků nejlépe v zimním období," konstatuje Lada Dobrovolná.

Byť do velkolepých plánů Crestylu zasáhla výstavba konkurenčního obchodního centra Breda & Weinstein pod dohledem společnosti Develon, tak dle posledních informací nehodlá od svého záměru upouštět. V centru města tak nejspíše vznikne další megalomanský obchodní komplex.

Je navíc otázkou, kdo demolici ministerstva zemědělství uhradí. Ve smlouvách, od kterých už nelze odstoupit, aniž by přišly mnohasetmilionové sankce, se Opava zavázala budovu odkoupit a zbourat. Podle nepotvrzených zpráv by ale měla náklady posléze vyrovnat Crestyle.

Jak to celé dopadne, na to si už možná stačí počkat jen pár měsíců.