Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Věznice už nemá s církevním objektem nic společného

Opavská věznice měla od roku 2012 spravovat objekt bývalého kněžského semináře ve Vidnavě, který pro detenční účely zakoupila Vězeňská služba ČR. Na přestavbových pracích druhé etapy se měli podílet i někteří z odsouzených, kteří si v Opavě odpykávali své tresty.

13.8.2015
SDÍLEJ:

Objekt bývalého kněžského semináře ve Vidnavě.Foto: archiv opavské věznice

Přípravné práce byly zahájeny v dubnu 2012, ale od té doby bylo ticho, které prolomilo až současné oznámení Ústavu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Zaměstnanci jeho ostravského pracoviště objekt 3. srpna převzali od Vězeňské správy ČR s tím, že bude nabídnutý k prodeji ve výběrovém řízení s následnou aukcí. To znamená, že když podmínky výběrového řízení splní více uchazečů, mají možnost na místě po otevření obálek s nabídkami v aukci nabídkovou cenu navýšit.

Výběrové řízení bude vyhlášeno ještě během srpna nebo září tohoto roku.

O změně příslušnosti hospodařit s bývalým vidnavským seminářem rozhodla vláda letošním usnesením z 15. června. Vidnavský kněžský seminář a filosofickoteologické učiliště ve Vidnavě byly založeny vratislavským biskupem a kardinálem Jiřím Koppem v roce 1899.

Během 2. světové války v něm byli vězněni vojenští zajatci a po válce budovu používalo jesenické družstvo Jednota jako sklad obilí.

Objekt převzala v r. 1950 vojenská správa a adaptovala ho na zotavovnu, v padesátých letech v něm Ministerstvo obrany zřídilo Vojenskou dětskou ozdravovnu Vidnava, která tomuto účelu sloužila až do roku 1997.

Pak byla budova nějaký čas opuštěná a stát později celý komplex od církve jako od původního vlastníka odkoupil. Vězeňská služba ČR převzala bývalý kněžský seminář ve Vidnavě v roce 2008. Měl být využívaný jako detenční ústav, případně jako věznice.

„Tento záměr nebyl realizován a objekt byl prohlášen za nepotřebný. Ve výběrových řízeních na prodej majetku se nepodařilo nalézt zájemce o koupi, a proto byl objekt usnesením Vlády ČR převeden do působnosti Ústavu pro zastupování státu ve věcech majetkových," přibližuje jeho osud mluvčí Generálního ředitelstvo Vězeňské služby ČR Hana Löffelmannová.

Autor: Jitka Hrušková

13.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení