„V současné době s námi tyto firmy spolupracují. Jedna z nich sice v důsledku krize musela spolupráci ukončit, ale větší počet odsouzených nezaměstnávala. Podařilo se nám získat nového zaměstnavatele, takže celkový počet firem zůstává stejný,“ uvedl ředitel opavské věznice Ivo Turok.

V obou objektech věznice je nyní umístěno zhruba 380 odsouzených mužů i žen a zaměstnaných je kolem 155. Rozmístění na pracoviště je dáno specializací vězňů i charakterem jejich trestných činů. Někteří pracují ve venkovních a jiní ve vnitřních firmách, část odsouzených je zaměstnána také v provozu věznice.

„V našem objektu na Krnovské ulici pracují odsouzení muži v několika firmách, které tu mají své pronajaté prostory. Montují hračky a pracují ve strojírenské i truhlářské výrobě. Další vyjíždějí za prací mimo areál do stavebních a strojírenských firem nebo k sezonním pracím v lese a v zemědělství,“ přibližuje zástupce ředitele věznice Jiří Antoš možnosti zaměstnávání.

V „ženském“ objektu na Olomoucké ulici není pro výrobní plochy vhodný prostor. Odsouzenkyně proto vykonávají jen drobnější práce, vhodné do běžných prostor, a převážně jsou zaměstnané přímo ve vězeňské kuchyni, prádelně nebo v úklidových četách.

Některé vyjíždějí z věznice za prací v zemědělství a několik jich pracuje také v Ústavu sociálních služeb Marianum. Zaměstnání není výhodné jen pro odsouzené, ale i pro jejich zaměstnavatele. Nespornou výhodu při zaměstnávání vězňů představuje například měsíční cena práce od 6 030 korun.

„Zájem o naše odsouzené je poměrně vysoký, takže nabídka věznice na vhodné pracovníky je už téměř vyčerpaná. Firmy si pracovní morálku odsouzených pochvalují. Je to i tím, že odsouzení pracovat chtějí,“ dodává Antoš.