Ženy dohledové kategorie vyrobily hlavně ze své iniciativy výrobky pro charitní Tříkrálovou sbírku papírová přáníčka a andělíčky; záložky s náboženským textem i drobné ozdobné polštářky nebo jehelníčky z textilu a perníčky. Pustily se také do výroby keramických zvonečků a napekly perníčky pro děti z mateřské školy. „Ženy, kterým mohla být povolena vycházka, šly s vychovatelkou a psycholožkou do Charity předat část věcí a prohlédnout si dílny. Větší část výrobků bude do Charity ještě převezena,“ říká mluvčí věznice Dagmar Slaná.

Ženy ze speciálního oddělení pro výkon ochranných léčení nyní na základě dlouholeté spolupráce vyrábějí omalovánky a křížovky pro děti v Marianu, pro které připravují také pásmo pohádek a písniček. Drobnými dárečky obdarují také malé pacienty na dětském oddělení Slezské nemocnice. „Zajímavou akcí bylo setkání bývalých odsouzených, které ve výkonu trestu léčbu závislosti absolvovaly, s těmi odsouzenými, které ji právě v této době podstupují,“ konstatuje Dagmar Slaná.

Ruku k vánočnímu dílu přidají i odsouzení mladiství muži, kteří s pomocí sociální pracovnice napečou ještě před Vánocemi tři druhy cukroví. Všechny prostory si budou sami zdobit stromečkem, baňkami a vlastnoručně vyrobenými řetězy i sněhovými vločkami. „V pátek 21. prosince si budou s vychovateli vyprávět o Vánocích a snědí to, co si napekli. Součástí jsou vánoční turnaje v různých sportech O zlatou baňku a O stříbrného kapra, za které vítězové dostanou symbolické ceny,“ dodává mluvčí Slaná.