V Oticích na Opavsku zaměstnalo počasí hned 15 jednotek hasičů! Silný vítr zde poškodil tři desítky domů. Utrpěly hlavně střechy, které vítr prostě sundal na zem. Hasiči okamžitě vyjeli s plachtami a materiálem pro provizorní zastřešení. Události se k šesté hodině večerní naštěstí obešly bez zranění.

Ceca Cup se hlásí opět o slovo.
Charitativní Ceca Cup pomůže Ondrovi, na opavskou Minervu dorazí Kozák i Czudek

„Je zničeno deset střech, dalších dvacet je poškozeno. Na místě zasahují čtyři profesionální hasičské jednotky a jedenáct jednotek sboru dobrovolných hasičů,“ informoval na twitteru Jakub Kozák z HZS MS kraje.

Hasiči na Opavsko dovezli vůz s plachtami, hřebíky, vruty, nářadím a dalšími prostředky pro nouzové opravy střech. Zásobovací kontejner pro tyto čely je dislokován na stanici ve Frýdku-Místku.

„Ihned po příjezdu provedli hasiči odstranění stávajících zbytků střech a jejich úpravu pro následné zakrytování, které spočívalo v provizorním zakrytí pomocí plachet. Všechny jednotky pak opustily místo události až po zabezpečení všech střech, zhruba před jedenáctou hodinou večerní,“ doplnila mluvčí hasičů Kamila Langerová.

Ve čtvrtek ráno se část jednotek na místo události vrátila, aby pomohla s odstraněním následku větru v podobě odstranění spadlých větví a stromů. Pomoc nabídl i Moravskoslezský kraj, neboť předběžná škoda půjde zcela jistě do statisíců.

Zdroj: Youtube

Na místo dorazili také policisté z územního odboru Opava a speciální pořádkové jednotky policie Moravskoslezského kraje. „Koordinovali dopravu, uzavřeli silnice v okolí, aby v nich mohli hasiči odstraňovat zničené kusy budov a střech, z nichž některé dopadly na zaparkovaná vozidla,“ upřesnila Eva Michalíková z Policie ČR.

Starosta Otic Vladimír Tancík pro Českou televizi uvedl, že ve spolupráci s hejtmanem kraje Janem Krkoškou připravila obec pro poškozené občany finanční pomoc z kraje. „Přesnou cifru zatím neznáme, sčítáme škody. Budou se ale pohybovat v řádech stovek tisíců korun,“ upřesnil Tancík.

Obec zatím nemusela pro poškozené zřizovat centrum pro náhradní ubytování. „Lidé přespali nebo našli ubytování u příbuzných či známých. Od čtvrtečního rána se pak věnují likvidačním pracem. Zprostředkovali jsme jim kontakty na firmy, které se věnují opravám. Někde budou tyto opravy složitější, protože jsou poškozené atiky. Dle mého soudu bude trvat asi měsíce, než dojde k opravě všech střech,“ míní starosta Tancík.