Vyvrácené stromy, zpřetrhané dráty telefonního vedení, uzavřená komunikace. To je jen stručný výčet toho, co se událo včera v brzkých hodinách na Opavsku. Situace byla vypjatá. Spadlé stromy na několik hodin zablokovaly silnici mezi Hlubočcem a Podvihovem, na níž spadlo asi patnáct smrků, cestu mezi Podvihovem a Pustou Polomí museli hasiči jezdit zprůjezdňovat dokonce několikrát. Vždy, když se jim podařilo odstranit jeden zátaras, spadl strom o pár metrů dál.

„Tak je to tady vždycky, když zafouká. Prořezávat cestu sem jezdíme skoro každý měsíc,“ řekl redakci přímo na místě velitel dobrovolných hasičů z Podvihova Lumír Hoza. „Ve tři hodiny v noci spadly na silnici dva stromy v Opavě-Suchých Lazcích. Počet dosud spadlých stromů se dá počítat na desítky,“ informoval včera tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela. Událost komentoval také tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský. „Byli jsme v půl šesté ráno voláni hasiči do prostoru mezi Podvihovem a Hlubočcem. Odkláněli jsme dopravu,“ zmínil René Černohorský.

Podle meteorologa Vladimíra Večeři lze během dneška a zítřka očekávat spíše mírný jižní a jihozápadní vítr o rychlosti dva až sedm metrů za sekundu. „Zesílení větru čekejme o víkendu v závislosti na přechodu teplé, posléze v neděli studené fronty, kdy vítr v sobotu zesílí na šest až deset metrů za sekundu. V nárazech by měl vítr dosahovat patnácti až dvaceti metrů za sekundu, ve vyšších polohách místy až pětadvaceti metrů za sekundu. Takto silný vítr můžeme očekávat i v průběhu neděle,“ řekl našemu Deníku Vladimír Večeřa.

Hasiči pravděpodobně situaci očekávali, neboť Český hydrometeorologický ústav vydal na svých webových stránkách předpovědní výstražné informace týkající se i Moravskoslezského kraje.