Lidé ušetřili peníze a většinou je to nestálo ani více času. Očekávané fronty v lékárnách se až na výjimku v té opavské nekonaly. Od 1. února totiž krajský úřad nabízí všem lidem možnost ušetřit třicetikorunové regulační poplatky za ošetření v ambulancích na receptech v těch zdravotnických zařízeních, které patří Moravskoslezskému kraji.

Stačí, když podepíšou takzvanou trojstrannou dohodu mezi pacientem, krajem a zdravotnickým zařízením. Regulační poplatek, který musejí pacienti ze zákona platit, za ně v tomto případě uhradí kraj z krajského rozpočtu. Krajští radní na to vyčlenili 120 milionů korun. Pokud však lidé o dar nestojí, mohou poplatek zaplatit sami.

Nápor se nekonal

Všechny lékárny, jejichž zřizovatelem je kraj, počítaly s velkým náporem klientů. Kvůli tomu zvýšily zásoby léčiv, změnily organizaci práce a některé posílily výdejní místa, případně přijaly nové zaměstnance. Očekávané davy se však většinou nekonaly.

V Centrální lékárně krajské nemocnice v Krnově se během včerejška netvořily žádné fronty, přestože klienti hojně využívali možnosti odpuštění poplatků za léky.

„Na situaci jsme byli dobře připraveni předem. Pro jistotu jsme otevřeli čtvrté výdejní místo léků, a pokud to bude situace vyžadovat, prodloužíme i pracovní dobu, abychom uspokojili poptávku. Vyhodnocujeme situaci a jsme připraveni reagovat na aktuální stav. Asi čtyřicet procent našich klientů poplatky chtělo uhradit,“ řekl vedoucí lékárny krnovské nemocnice Vladimír Vašíř.

Brigádnice, které vypisovaly darovací smlouvy v lékárně havířovské nemocnice, během prvních čtyř hodin odbavily zhruba dvě stovky lidí. „Jen jeden člověk nebyl místní, ale z Ostravy, a tři lidé si chtěli regulační poplatek uhradit sami. Čekací doba je maximálně do pěti minut, což není vůbec hodně,“ uvedl vedoucí lékárny v havířovské nemocnici Luboš Vejmola.

Lékárníci: Nával teprve přijde

Ústavní lékárna frýdecko-místecké nemocnice zprovoznila včera i tři přepážky, které dříve nevyužívala. Lékárníci pacientům trpělivě vysvětlovali, co a jak musejí vyplnit, takže obsluha trvala déle než jindy, přesto vše probíhalo plynule.

„Pacientů prozatím do ústavní lékárny přichází méně, než jsme očekávali. Je však možné, že časem nával přijde,“ popsal lékárník ústavní lékárny Nemocnice ve Frýdku-Místku Pavel Jirsa. Dodal, že lékárna je předzásobena léky, má i dostatek formulářů darovacích smluv a plné moci.

„Setkáváme se i s případy, kdy lidé mají obavu v lékárně darovací smlouvy podepisovat a raději regulační poplatky uhradí. Jsou to ale jen výjimečné a ojedinělé případy,“ konstatoval Jirsa.

Také v krajských lékárnách v Karviné a Orlové včera panoval klid. „Žádné dlouhé fronty jsme dnes neměli, formulářů máme dostatek a provoz je plynulý,“ řekla včera dopoledne pracovnice lékárny na Poliklinice v Karviné–Mizerově, kde při návštěvě redaktorů Deníku právě nakupovali tři zákazníci.

Lékárna je jedna ze dvou, které ve městě spadají pod krajskou nemocnici. Podobná situace byla v Orlové, kde hlásili zaměstnanci nemocniční lékárny menší fronty hned zrána. Ani v ambulancích nemocnic se včera nedělo nic neobvyklého. „Nezaznamenali jsme žádný zvýšený příchod pacientů,“ řekl náměstek ředitele Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji Jan Karczmarczyk.

Dodal, že velká část pacientů v nemocnici za návštěvu lékaře poplatek normálně zaplatila, byť už nemusela. „Procentuálně to zatím neumím vyjádřit. Je přece jen pár hodin po zavedení tohoto systému,“ řekl Karczmarczyk.

Mladým je to jedno, raději zaplatí

Na Novojičínsku se změny regulačních poplatků ve zdravotnictví týkají pouze lékárny Delfín, která je umístěna v areálu Nemocnice s poliklinikou Nový Jičín. Místní zaměstnanci změnami však příliš nadšeni nejsou.

„Ptáme se lidí, zda chtějí platit regulační poplatek. Když ne, vyplňujeme s nimi darovací smlouvu a musíme jim několik minut vysvětlovat, o co jde, takže nás to opravdu zdržuje,“ uvedla vedoucí lékárny Delfín Kateřina Masníková. Tvrdí, že provoz v lékárně byl včera stejný jako jindy.

„V pátek jsem objednala velké množství zboží, protože jsem čekala nápory a skoro jsem až zařizovala ochranku, ale zatím bych řekla, že je zcela běžný provoz. Spíše si myslím, že to teprve přijde,“ popsala stav v lékárně Masníková s tím, že hodně lidí o zrušení poplatků neví. „Především starší lidé nejsou informováni, těm mladým je to víceméně jedno a klidně poplatek zaplatí,“ doplnila Masníková.

V Opavě lidé stáli i před lékárnou

V opavské nemocniční lékárně byly včera takové fronty, že lidé museli na léky čekat i venku. „Lidí přišlo několikanásobně více. Běžně fungovaly v naší lékárně dvě pokladny, dnes pracujeme na třech,“ popsal lékárník z Nemocniční lékárny v Opavě Petr Los.

Tvrdí, že jen mizivá část návštěvníků dar nepřijala a třicetikorunový poplatek zaplatila. „V neděli na pohotovosti nevyužila daru asi třetina lidí, a to proto, že neměli čas vypisovat smlouvy,“ uvedl lékárník s tím, že lékárna je dostatečně zásobena léky. „Čekáme, jak se situace vyvrbí. Každopádně budeme zvyšovat objednávky,“ dodal lékárník.

Ostravané se cítí diskriminováni

Ostravané zatím mají smůlu. V Ostravě jsou sice tři nemocnice, ani jednu však nezřizuje Moravskoslezský kraj - jedna je státní, druhá městská a třetí soukromá. Pokud tedy chtějí na poplatcích ušetřit, musejí se nechat ošetřit v některých sousedních městech a zvážit, zda se jim vyplatí cestovat i do krajských lékáren, v nichž nebudou muset platit za recept.

Ostravští zastupitelé se sice už loni na podzim rozhodli, že budou z městského rozpočtu hradit poplatky za Ostravany, kteří se léčí v Městské nemocnici Ostrava, již město zřizuje, vyčlenili na to dvacetimilionovou rezervu, ale zatím zůstává na Fifejdách vše při starém.

Reprezentace Ostravy totiž ještě neví, odkdy, jak, komu a které poplatky v této nemocnici bude platit město, chce mít právní jistotu, že neporuší zákon. „V únoru to určitě nebude. Jestli v březnu, to nevím. Spustíme to, až budeme mít právní jistotu, že se to neobrátí proti městu,“ vysvětlil primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD).

V lékárně Městské nemocnice v Ostravě byly i tak včera dopoledne fronty až ke dveřím, na své léky si lidé museli počkat patnáct minut i více. Většina dotázaných by přivítala, kdyby se tu regulační poplatky nevybíraly, ale mají obavu z toho, že by se fronty ještě zvětšily. Další skupina klientů proti vybírání regulačních poplatků nic nenamítala, ale rozhodnutím kraje se cítila diskriminována.

„Mně regulační poplatky vůbec nevadí. Já je klidně zaplatím. Ale vadí mi, že někde by se mělo platit a někde ne. Všichni by měli mít stejné podmínky. A pokud by v Ostravě nemocnice, ve které bych nemusela platit, byla, stejně bych do ní nejezdila, protože utratím více za dopravu, a budou se tam tvořit fronty,“ míní jednatřicetiletá Jana Barabášová z Ostravy.

Privátní lékárníci se kvůli zrušeným poplatkům zlobí

Rozhodnutí krajské reprezentace hradit třicetikorunové poplatky za pacienty z krajského rozpočtu se nelíbí privátním lékárníkům. Považují rozhodnutí kraje za protizákonné, označují ho dokonce za hrozbu, která ohrožuje rovný přístup pacientů k lékům a samotnou existenci lékáren. Obracejí se s podněty na soudy.

Někteří zvažují, že také nebudou vybírat od klientů poplatky za položky na receptu a raději je zaplatí ze svého, než aby kvůli odlivu zákazníků zkrachovali. Část privátních lékáren už to také dělá, jiní nabízejí klientům speciálníbonusy. Předseda Okresního sdružení lékárníků Ostrava Tomáš Machů si myslí, že jde o diskriminaci pacientů, kteří nemají snadný přístup do krajských lékáren.

„Jde navíc také o znevýhodnění zejména malých lékáren v malých obcích. Vztahy s pacienty dlouhodobě budované na důvěře tu budou nabourány,“ řekl Machů s tím, že semujako občanovi nelíbí, když z peněz všech kraj bude hradit poplatky jen některým lidem. Mluvčí holdingu Agel, do kterého patří síť soukromých nemocnic a zdravotnických zařízení v Moravskoslezském kraji, Tomáš Želazko nechtěl záležitost komentovat.

„Holding Agel vždy respektoval zákony této země,“ reagoval stručněŽelazko. Rozhodnutí krajských zastupitelů respektuje i státem zřizovaná ostravská fakultní nemocnice s poliklinikou, která má také ústavní lékárnu. „Odlivu pacientů se neobáváme. Nabízíme vysoce kvalitní péči. Určitý typ péče poskytujeme pouze v naší nemocnici a u některých oborů patříme k absolutní špičce,“ konstatoval ředitel FNO Svatopluk Němeček.

Soukromí lékárníci v Krnově považují nynější situaci za zmatečnou a chaotickou. „Není možné v tuto chvíli objektivně zhodnotit situaci, když nový model v krajské lékárně běží teprve pár hodin. Také v naší lékárně Medika bude na dveřích vyvěšena cedule, že vracíme regulační poplatky, takže určitě o klienty nepřijdeme.

Ti nám podle zákona zaplatí poplatek a my jim peníze ihned vyplatíme zpět formou daru. Situace je nespravedlivá, protože krajské lékárny dostanou poplatky vráceny, kdežto my ne,“ míní jednatel krnovské společnosti Lékárna Medika Václav Žalud. Nejblíže krajskému havířovskému špitálu je soukromá Lékárna u nemocnice. Právě ona by měla pocítit nerovné podmínky jako první a nejvíc. Její majitelé se rozhodli lidem nabídnout bonusy, které ceny léků srovnávají.

„Zavedli jsme taková opatření, která ceny vyrovnávají, a to bez jakýchkoli administrativních úkonů, což naši zákazníci hodnotí velice pozitivně. Nadále samozřejmě požadujeme, aby tato nekalá soutěž skončila a všichni měli stejné podmínky,“ prohlásil lékárník Emil Hladík.

„Pacientů výrazně ubylo, odhadem tak o čtvrtinu. To, že kraj vrací regulační poplatky jen v krajských lékárnách, je nespravedlivé a soukromé lékárny to na trhu diskriminuje,“ řekla lékárnice Daniela Polášková z lékárny Medica v místecké poliklinice. Doporučila klientům, aby doporučenými dopisy krajský úřad žádali, aby jim proplatil i regulační poplatky zaplacené v jiné než ústavní lékárně.

„Diskutovali jsme i o tom, zdali bychom také mohli poplatky nějakou formou pacientům vracet. Sami bychom tím ale porušovali zákon, za což by nám hrozila padesátitisícová pokuta, navíc bychom poplatky museli vracet z vlastního. Kraj je ale vrací z peněz, které od všech obyvatel vybral na daních,“zlobilaselékárnice.

Do souboje o klienty ostře vytáhli někteří soukromí lékárníci v Karviné. Svým stálým zákazníkům nabízejí různé bonusy, a na dveřích jedné soukromé lékárny se dokonce objevil leták s informací, že držitelům klientských karet poskytnou sociální příspěvek ve výši třiceti korun za každou položku na receptu.

V Novém Jičíně je sedm takzvaně nedotovaných lékáren, jejichž majitelé jsou přístupem kraje roztrpčeni. „Jako lékárníci jsme se sešli, protože situace je vážná. Zákon nám ale přikazuje, že tyto regulační poplatky máme vybírat, a my tak budeme činit i nadále. Řešení, které zvolil Moravskoslezský kraj v podobě smluvních darů a podobně, je samozřejmě obcházení zákona,“ uvedl Stanislav Rovan, majitel lékárny U Bílého Anděla na novojičínském náměstí.

„Budeme sledovat situaci, po nějaké době to zhodnotíme a pak se rozhodneme, co dál,“ dodal Rovan. Předseda opavského sdružení lékárníků Lukáš Zuzaňák si myslí, že tímto rozhodnutím na úrovni krajů hrozí destabilizace celého zdravotnictví.

„Přijde mi velmi nefér vůči občanům jednotlivých krajů, že peníze, které jako daňoví poplatníci odevzdávají do rozpočtu krajů, jdou pouze na jeden účel a na úkor jiných důležitých sfér jako je doprava, bytová výstavba a podobně,“ uvedl s tím, že si nedovede představit, že vyčleněné prostředky Moravskoslezského kraje budou dostačovat.