I přesto, že dosud nikdo neví, kolik vlastně generální rekonstrukce bude stát a jaké bude mít Breda nové využití. Tak či tak, z Bredy se oficiálně stalo staveniště. První práce už jsou hotové, další budou následovat v nejbližších týdnech a měsících, včetně nových oken a fasády.
Přišli Weinstein i Bauer
Slavnostní zahájení rekonstrukce opavské Bredy se neslo v historickém a trochu i humorném duchu. Přispělo k tomu několik scének z minulosti obchodního domu. Někteří zaměstnanci magistrátu se oblékli do dobových kostýmů a sehráli několik „obrazů“. Nechyběly postavy zakladatele Bredy Davida Weinsteina nebo jejího architekta Leopolda Bauera.

Záchranné práce na Bredě, která je památkově chráněná, začaly už minulý rok. V současné době je zcela opravena střecha objektu, na což se využily peníze z veřejné sbírky Spolku na záchranu obchodního domu Breda. Uvnitř Bredy proběhl mykologický průzkum, demontovány byly veškeré dřevěné prvky, které se uschovaly pro budoucí použití. Teď jsou na pořadu dne okna a fasáda. Vše dohromady za 29 milionů korun, které půjdou z městského rozpočtu. „Repasovaná okna budou vypadat identicky, půjde o skutečné repliky původních oken. Vše probíhá ve spolupráci s památkáři a historiky, kteří měli přísné požadavky. Fasáda zůstane po rekonstrukci stejná. Bude se opravovat tak, aby se zapravily všechny praskliny a vše, co z ní odpadávalo,“ popisuje primátor Tomáš Navrátil. Tato rekonstrukční fáze má trvat zhruba jeden rok. „Zahrnuje i vyčištění domu včetně suterénu, máme zde pět nadzemních a dvě podzemní patra. Řeší se také oprava kanalizace, která je součástí budovy,“ upřesňuje Deníku Tomáš Navrátil.

Konečný „účet“ za kompletní opravy Bredy znám není, magistrát ale hovoří o stovkách milionů korun. Dále se hledají partneři pro spolufinancování a dotační tituly.
Koleje, knihovna či dětský svět?
Do roka by měla být podle primátora hotová i architektonická soutěž. „Ta spočívá v tom, že architekti vymyslí dopracování rekonstrukce. Musíme si například pohrát s kupolí, aby nám nepadaly skleněné vitráže. Ale je zapotřebí se zamyslet nad naplněností, funkčností a ekonomickou schopností provozu této budovy. Na to jsou sestaveny týmy z řad architektonické komory a odborníků ze strany magistrátu,“ pokračuje. Existuje už také několik návrhů, co by v Bredě mohlo po rekonstrukci být. Tyto podněty vzešly od speciálního projektového týmu, přičemž proběhlo několik konferencí a přednášek odborné i laické veřejnosti. „Podněty byly nejrůznější a my musíme vybrat ty nejvhodnější. Bylo to od bytů přes dětský svět, knihovnu s otevřenou kavárnou, hovořilo se také o kolejích Slezské univerzity,“ přibližuje Tomáš Navrátil možné využití obnovené Bredy.