V památníku došlo k modernizaci audiovizuálního vybavení, ale také ke kompletní proměně stálé expozice. „Máme nové vitríny, modely, výstavní mobiliáře a uniformy. Novinkou jsou interaktivní tabule. Úplně nové jsou i aranžované scény z ostravsko-opavské operace,“ popisuje ředitelka Slezského zemského muzea Jana Horáková.

Tanky, kanony a ruina domu

Dominantou expozice je aranžovaná bojová scéna odkazující na ostravsko-opavskou operaci. Při průchodu ruinami mohou návštěvníci vidět nejen maketu sovětského tanku T-34, hrabyňský dům s číslem popisným 72, ale i dva dělostřelecké německé a sovětské kanony.

Nyní je památník rozdělen na tři patra, z nichž se každé věnuje jinému tématu z období druhé světové války. „Původní expozice byla kompletně přeuspořádána. Dolní patro se například zaměřuje na rok 1938 až 1939 a tomu, proč válka vypukla a jaké byly její počátky. Další patra se zabývají západní frontou nebo běžnému životu v Protektorátu Čechy a Morava a v Sudetech,“ dodává ředitelka.

Rekonstrukce za 40 milionů korun

Většina artefaktů je ze sbírek Slezského zemského muzea. Některé pozůstalosti věnovali do expozic i příbuzní původních vlastníků. Návštěvníci tak mohou vidět i oddíl věnovaný válečným veteránům, kde jsou právě tyto nashromážděné předměty. Expozice také nabízí dvě speciální plastiky. Jednou z nich jsou Mauthausenské schody smrti, na kterých během války trpěly tisíce lidí. Druhou speciální expozicí je sousoší Lidické děti - památník, vytvořený akademickou sochařkou Marií Uchytilovou.

Samotná rekonstrukce památníku vyšla asi na 40 milionů korun. „Z integrovaného regionálního operačního systému jsme dostali něco kolem 35 milionů korun. Zbylé peníze jsme museli dotovat ze svého,“ řekla Deníku ředitelka muzea Jana Horáková.

Základní kámen ke stavbě památníku byl v Hrabyni položen koncem dubna 1970 a aktu se zúčastnil i tehdejší prezident Ludvík Svoboda. Samotná výstavba začala až v roce 1976 a otevřen byl roku 1980 jako Památník ostravské operace. Od roku 1992 se stal součástí Slezského zemského muzea jako jedno z jeho odborných pracovišť a od roku 2000 je ústředním památníkem druhé světové války v České republice.

Slavnostní otevření památníku se odehraje 29. dubna. V tentýž den se také uskuteční tradiční pochod Po stopách bojovníků za svobodu, který pořádá Český svaz bojovníků za svobodu a Slezské zemské muzeum.