„Tady můžeme jenom na ambulanci, jinak buď do Oder, nebo do Jičína. Je to dost daleko. Nemocnice tady je, ale udělali z ní LDN. Jinak je tam jen ambulance a se vším se musí buď do Ostravy, Opavy, nebo Jičína,“ uvedla včera naší redakci šedesátiletá důchodkyně Emílie Vardžáková z Kaménky.

Podobná slova zazněla i z úst pětašedesátileté Miroslavy Škařupové z Vítkova. „Nemocnice nám tady chybí. Byli jsme zvyklí ji tady celý život mít. My už jsme taky starší ročníky, takže to je pro nás nevýhodné jezdit někam do Opavy nebo Nového Jičína. Stejně jsou na tom i maminky s dětmi,“ zmínila Miroslava Škařupová.

To, že se místním lidem žije bez nemocnice špatně, potvrdil také sedmasedmdesátiletý Milan Belanik. „Staří lidi se nemají do jiných nemocnic jak dostat. Kdo nemá auto, má to špatné,“ podotkl. Nepřítomnost nemocnice okomentovala i sedmnáctiletá studentka Nikola Miklošová z Heřmanic u Oder.

„Teď jsme se právě vrátili z areálu nemocnice a zjistili, že tam nic není. Musíme jezdit do Opavy nebo do Jičína. Není to jednoduché,“ uvedla.

Lidi, kteří ve Vítkově nežijí, pak samozřejmě tento problém netrápí. To je i případ sedmnáctiletého studenta Ondřeje Kříže z Žimrovic. „Já tady nežiji, takže mi to nevadí,“ řekl.

Vítkov: zrušení nemocnice zkomplikovalo život lidí i práci záchranářů

Nikdy jsme nesouhlasili. Takto okomentoval vítkovský starosta Pavel Smolka kroky, které vedly ke zrušení nemocnice, a tím i zhoršení situace pro obyvatele Vítkova. Uznal sice, že přístrojové vybavení nemocnice je lepší v Novém Jičíně než ve Vítkově, ale s dostupností je to mnohem horší.

„Podnikali jsme kroky. Několik tisíc lidí podepsalo petici, především Větřkovice a Březová. V roce 2007, kdy se v kraji jednalo o zrušení naší interny, jsme zaslali dopis s argumenty,“ vysvětluje starosta s tím, že v roce 2007 internu zrušili.

„Předtím ještě i gynekologicko- porodnické oddělení a chirurgii,“ podotkl. Některé důvody pro zrušení nemocnice však podle něj měly svou logiku. „Ze strany ekonomiky i odbornosti personálu. Co je pro mě však nepřijatelné, je oddálení péče. Tehdejší okres nabídl kompenzaci v podobě zlepšení propojení cest mezi Vítkovem a Opavou. Dnes to řeší kraj,“ pokračuje.

„Jednal jsem tento týden s náměstkem pro zdravotnictví, zda to, co bylo přislíbeno, splní. Budemeještě dále jednat s krajem a vedením novojičínské nemocnice,“ dodal starosta. Nepřítomnost nemocnice komplikuje práci posádkám záchranné služby.

„Přináší to s sebou nutnost transportovat pacienty z Vítkovska do zdravotnických zařízení vzdálených dvacet až třicet kilometrů. Vše má za následek zvýšené nároky na fakt, jak to udělat, aby posádka včas pokryla přednemocniční neodkladnou péči ve zmíněné oblasti,“ řekl včera naší redakci tiskový mluvčí krajské záchranky Lukáš Humpl.

(luc, ver)