Redakci to potvrdil tiskový mluvčí Slezské nemocnice v Opavě Daniel Svoboda. „Nemocniční lékárna jako krajské zařízení přistupuje na pokyn hejtmana k nevybírání třicetikorunového regulačního poplatku za položku na receptu,“ informoval Svoboda s tím, že lékárna má otevřeno od sedmi do šestnácti hodin.

„Otvírací doba je nejdůležitější, protože ti, kteří to nestihnou, na pohotovosti své léky nedostanou. Je tam omezený sortiment,“ pokračuje. Pacienti očekávající uplatnění daru musejí podle něj počítat s tím, že budou v lékárně podepisovat arch o třístranné dohodě.

„Budou tedy ve výdeji tímto zdrženi. Vyzvedávají-li recepty jiným osobám s výjimkou dětí, kterým to může podepsat zákonný zástupce, musejí mít podepsanou plnou moc. Je vhodné, aby si tento dokument přinesli již vyplněný. Bude dostupný na webu nemocnice nebo v ambulancích nemocnice,“ řekl Svoboda.

Nakonec uvedl, že na lékárenské pohotovosti není sortiment léčiv v plném rozsahu, ale pouze pohotovostní léčivé přípravky pro akutní případy. Zrušení poplatků pak okomentovala i vedoucí nemocniční lékárny Marie Zajícová.

„Lidé se budou zdržovat hlavně sepisováním smluv. Místo abych vydávala léky a radila pacientům, budu vypisovat papíry. Nevadí mi, že budu mít více práce, ale vadí mi, že budu mít více práce, která nesouvisí s mým povoláním a výdejem léčiv,“ uvedla Marie Zajícová.

Co říkají lidé na to, že za pár dní, konkrétně od 1. února 2009, nebudou muset v nemocniční lékárně opavské nemocnice platit? Na to se včera redakce ptala lidí přímo v areálu Slezské nemocnice.

„Poplatky mi nevadí, já toho tolik nepotřebuji. Docela jsem s těmi poplatky souhlasila. Nevadilo mi to a určitě si vždycky vyzvednu léky tam, kde to budu mít nejblíže. Nepoletím kvůli tomu přes celé město,“ uvedla například pětadvacetiletá Tereza Schindlerová z Dolních Životic.

Skutečnost, že se platí u lékaře, pak nevadí sedmdesátiletému Miroslavu Bryšovi z Kravař. „Záleží ale na tom, komu jdou ty peníze. Pokud to je na správné účely, tak mi to taky nevadí. Ale já myslím, že to není pravda. Chodím do nemocnice na ošetření, tak se automaticky stavuji do zdejší lékárny,“ řekl.

Pětasedmdesátiletá Opavanka Anna Ondráčková pak zmínila, že jí doktor nemocniční lékárnu doporučil. „Nechci ale stát frontu, je tam pořád plno. Kdyby se mělo všude platit, je to konec,“ zmínila. Nemocniční lékárny využívá i pětasedmdesátiletý důchodce Hubert Latoň z Opavy. „Jsem nemocný důchodce a musím brát léky. Jsem rád, že se v této nebudou vybírat poplatky. Na každém vyšetření dostanu čtyři recepty a na každém z nich jsou třeba dvě položky. To je třicet nebo šedesát korun krát čtyři,“ podotkl.

Devětasedmdesátiletá Jiřina K. z Opavska podotkla, že bude do této lékárny pro léky jezdit, i když ji cesta z vesnice do města bude něco stát. „I tak se mi to bude rentovat,“ dodala.