Jak si může lékař, který složil Hippokratovu přísahu, toto dovolit? Na to se ptají nejspíš nejen běžní lidé, ale i ti, kteří se v této oblasti pohybují. „Vše se vyhrotilo tím, že byla zrušena LSPP v Hlučíně, která nebyla příliš vytížená. Hlučínští lékaři, kteří tam sloužili, odmítli dojíždět sloužit až do Opavy, přestože hodinová mzda lékaře je tam 300 korun,“ řekl redakci člověk, který je dobře obeznámen se situací. Ze zřejmých důvodů si však nepřál uveřejnit své jméno.

„Naštvali se i opavští doktoři a odmítli dojíždět na Hlučínsko. Nemocnice nebrala jejich výhrůžky vážně. Pokud teď někdo z Hlučínska volá na opavskou LSPP, bývá odkázán na Ostravu. Říkají to lidem opakovaně, přestože vědí, že ostravská LSPP nemůže vyjet za hranice Ostravy,“ pokračuje náš zdroj. V celé záležitosti jsme oslovili také tiskového mluvčího krajské záchranky Lukáše Humpla. „Záchranná služba neprovozuje službu LSPP, tu má pod sebou od července 2007 Slezská nemocnice. Stává se ale, že k nám ještě stále telefonují lidé, kteří požadují návštěvu pohotovostního lékaře. Operátorky v takovém případě zjistí, o jaký problém se jedná, a v případě, kdy není ohrožen život pacienta, odkazují volajícího na telefonní číslo LSPP,“ vysvětluje Lukáš Humpl s tím, že vědí o tom, že v současné době lékaři LSPP nevyjíždějí do regionu Hlučínska.

„V případě, že jde o závažnější zdravotní obtíže a rodina není schopna pacienta odvézt vlastními silami, například v případě imobilních nemocných, musí k nim vyjet sanitka záchranné služby. Nejčastěji se jedná o posádku rychlé zdravotnické služby, která postiženého převeze do nemocnice,“ pokračuje Lukáš Humpl. Stav nemocného však podle něj často hospitalizaci nevyžaduje a po ambulantním ošetření v nemocnici je tak pacient poslán zpátky domů. „Vyslání „rychlého“ lékaře ze záchranky není také dobrým řešením, protože naše sanitky jsou vybaveny pro ošetření lidí bezprostředně ohrožených na životě. Léky vozíme jen v injekční formě, lékař nemůže ani napsat recept,“ doplnil Lukáš Humpl.

Nakonec uvedl, že v případě úmrtí a potřeby ohledání zemřelého záchranná služba vůbec nezasahuje. „To je podle platné vyhlášky povinností praktických lékařů, respektive v mimopracovní době lékařů LSPP,“ řekl. Jak se nám podařilo zjistit, nemocnice řeší tento problém po svém. „Vzhledem k tomu, že zatím nedošlo k dohodě s obvodními lékaři Hlučínska o zajištění služby ohledání zemřelých v tomto regionu, provádí v současné době ohledání zemřelých v regionu Hlučín mimo pracovní dobu lékaři Slezské nemocnice v Opavě - specialisté z oboru urologie, ortopedie, oddělení tuberkulózy a respiračních nemocí a kožního oddělení,“ vysvětluje ředitel Slezské nemocnice Tomáš Stejskal.

Podle jeho slov jde o opatření nekoncepční, protože lékaři specialisté by se měli věnovat svým oborů a nikoliv terénní praxi. „Navíc je komplexní péče o nemocné u obvodních lékařů zohledněna i v platbách ze strany pojišťoven. Jednání zástupců nemocnice a obvodních lékařů Hlučínska budou pokračovat v tomto týdnu,“ objasňuje ředitel. Vedení nemocnice plánuje lékaře z Hlučínska pozvat ke schůzce, kde bude tato problematika projednávána. „Vedení Slezské nemocnice doufá, že obvodní lékaři zváží svou povinnost, danou jim zákonem o ohledání zemřelých, i svoji povinnost morální, postarat se o své pacienty i v okamžiku úmrtí,“ dodal Tomáš Stejskal. Nutno ovšem podotknout, že v případě ohledání zemřelého na Hlučínsku může být lékař pryč i dvě hodiny, a může tak chybět na svém oddělení. Podle kuloárových zdrojů dostávají specialisté za každý výjezd tisíc korun.