Pacienta intoxikovaného alkoholem musejí záchranáři po ošetření transportovat na urgentní příjem nemocnice v Ostravě-Porubě. Tento případ rozhodně není na Opavsku žádnou výjimkou.

Jak redakci potvrdil tiskový mluvčí krajské záchranky Lukáš Humpl, zejména noční víkendové služby bývají pro záchranáře rušné. „Hlavně páteční a sobotní večery, potažmo noci, znamenají pro naše posádky zvýšený počet výjezdů k úrazům pod vlivem alkoholu. Ty si lidé způsobí buď sami - nejčastěji pádem, nebo jsou třeba napadeni jinou osobou,“ vysvětluje Humpl.

Výjimečné pak podle jeho slov nejsou ani rvačky přímo v restauračních zařízeních, při nichž ošetřují i více pacientů. „K těmto událostem vyjíždíme současně s kolegy z policie, kteří se postarají o uklidnění situace a zároveň mohou ochránit naši posádku. Na zábavách a diskotékách ale zasahujeme i u mladých lidí, kteří zkolabují nebo jsou intoxikovaní nealkoholovou psychotropní látkou,“ pokračuje a dodává, že se často setkávají i s otravami alkoholem.

„Výjimkou bohužel nejsou ani mladiství či dokonce nezletilí. Tito pacienti musí být někdy hospitalizováni na jednotce intenzivní péče,“ zdůrazňuje Humpl.

V zimním období pak podle jeho slov vzrůstá riziko jiných komplikací u opilých lidí. A to možnost podchlazení.

„Někteří jedinci zmoženi alkoholem prostě nedojdou domů a zůstanou ležet někde na ulici či v parku. Při nízkých teplotách a mrazech jim hrozí vážné nebezpečí. Nepochopitelné je, že v nejednom případě nechají takového člověka ležet jeho „kamarádi“, kteří s ním popíjeli. Aniž cokoliv udělají, odejdou prostě domů a postiženého ponechají osudu,“ zmínil.

O víkendech pak záchranáři často vyjíždějí i k dopravním nehodám.

„Ty bývají nejčastěji v pátek či sobotu po půlnoci. Jejich účastníky jsou obvykle mladí lidé vracející se ze zábav. Při těchto mnohdy těžkých a tragických nehodách bývá zraněno velmi často více lidí. Mohl bych jmenovat několik takových havárií v našem regionu, které skončily smrtí jednoho nebo i více účastníků,“ uvedl na závěr Lukáš Humpl.