Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vikštejnu pomohlo statické zajištění zdi

Havarijní stav jedné ze zdí si vyžádal odborné zajištění, protože hrozilo její zřícení.

28.12.2016
SDÍLEJ:

Jedna ze zdí při vstupu do hradu Vikštejn si před Vánoci vyžádala statické zajištění, aby neohrožovala případným zřícením návštěníky.Foto: Tomáš Skalík

Odborné statické posouzení hradu Vikštejn odhalilo havarijní stav některých jeho částí, což bylo důvodem k zahájení záchranných prací této významné regionální památky.

„Aktuálně nejzávažnější byla situace zdi vpravo za vstupem do areálu hradu. Zeď vysoká více než deset metrů je oslabena několika otvory, které byly původně okny a postupem času se z nich staly velké nesouměrné díry," uvedl Tomáš Skalík ze spolku Radkov.

Protože existovala obava, že bez opravy zdi by mohlo dojít k jejímu zřícení, muselo být provedeno ještě před Vánocemi její zajištění. „Stěna byla staticky zajištěna ocelovými lany a trámy. Na tyto práce jsme dostali dotaci z města Vítkov ve výši 50 tisíc korun a finančně se spolupodílela i obec Radkov. Celkově si práce vyžádaly náklady asi 60 tisíc korun," upřesnil Skalík.

Poskytnuté prostředky umožnily také zajištění vstupu do velkého sklepení 1. nádvoří hradu, kde byla obnovena část klenby a pilíř vstupní chodby. Jde o nejstarší, gotickou část hradu, jednu z kleneb zde nechal rekonstruovat v 70. letech i architekt Leopold Plavec.

Na potřebné dokumentace a odborná posouzení získal spolek Radkov díky desítkám dárců finanční podporu, ze které byly od roku 2013 uhrazeny výškopisné a polohopisné zaměření areálu hradu, odborné statické posouzení a kompletní dokumentace stávajícího stavu.

„Díky této finanční pomoci jsme mohli připravit potřebné materiály nutné k tomu, aby mohly být konzervační práce na Vikštejně zahájeny," uvedl Tomáš Skalík.

Zřícenina hradu Vikštejn se řadí mezi nejstarší a nejrozsáhlejší památky našeho regionu. Přesto, že je zajišťována její pravidelná údržba, některé části vyžadují opravy většího rozsahu. Hrad je také častým dějištěm nejrůznějších kulturních akcí, například Dne hradu Vikštejna.

Milan Freiberg

Autor: Redakce

28.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Po rekonstrukci mají v domě na Horním náměstí vzniknout byty 4+1.
6

Vzniknou na „Horňáku“ nové byty?

Peníze. Ilustrační foto.

Čtyřem obcím byly přiklepnuty dotace, dohromady skoro šest milionů

KOOPERATIVA NBL: USK Praha - Opava 70:88

Čtvrtý zápas, čtvrté vítězství. Opavští basketbalisté mají na úvod sezony výbornou formu. Ve středu na Folimance vygumovali domácí Vysokoškoláky.

HOKEJ: Opava - Šumperk 3:2

Nečekaný výsledek se zrodil ve středu v Opavě. Domácí Slezan překvapivě porazil jednoho z druholigových favoritů Šumperk 3:2.

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení