Zlatý klas s kytičkou, hlavní cenu letošního 38. ročníku mezinárodní výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích, získal nápoj Fresh Párty vyráběný v Sosnové. Přesněji řečeno stoprocentní ovocný mošt Fresh Párty s příchutí jablko – malina v balení 180 ml.

Pro Tomáše Sošku, zakladatele a jednatele společnosti Vitaminátor, která mošt vyrábí, to není první ocenění, kterého dosáhl. „Když jsme roku 2008 přebírali hlavní cenu soutěže Česká biopotravina, přál jsem si vrátit české ovoce na český stůl. Nyní si přeji, aby se česká země stala opět zemí živitelkou českých občanů,“ připomněl Tomáš Soška při předávání cen v Českých Budějovicích.

Zdejší porota neocenila jen zajímavý nápad, ale hlavně to, že výrobky ze Sosnové splňují i nejnáročnější ekologická kritéria. Určitou přidanou hodnotou pak bylo, že balení 180 ml je určeno hlavně školám. Pět set z nich již ho má ve svých automatech v rámci projektu Ovoce do škol. Tím si Tomáš Soška splnil svůj slib z roku 2009, kdy řekl, že jedním z jeho cílů je dostat tento nápoj právě do škol.

To bylo ještě v době, kdy jeho podnikání tvořila pouze pojízdná moštárna a jabloňový sad a v ruce měl jen několik smluv s mateřskými a základními školami v Opavě. „Poté, když byl před lety zrušen konzervárenský průmysl, bylo třeba zaplnit volná místa na trhu, a já jsem se rozhodl právě pro výrobu ovocných šťáv, protože jsem měl pocit, že nikde nic takového není,“ přibližuje začátky Soška.

A tak vyvinul odšťavovač s velkým výkonem, který zpracovává ovocnou směs, ale nezahřívá ji na teploty vyšší než 70 stupňů Celsia, aby nebyly zničeny vitaminy a minerální látky.