Ani letos tomu nebylo jinak. Z rukou starosty Pavla Smolky Cenu Jana Zajíce v kategorii do patnácti let převzal student Tomáš Vítek, který byl nominován za úspěchy v cyklokrosu. Tomáš Vítek je žákem osmého ročníku Masarykovy základní školy a mateřské školy v Melči.

„Má široké spektrum zájmů. Mezi jeho největší koníčky však bezesporu patří sport. Je členem hasičského týmu v Mikolajicích, úspěchy však sklízí také v přespolním běhu, ve florbale, kopané, snowboardingu či lehké atletice. V posledních letech se intenzivně věnuje cyklokrosu," uvedla vedoucí Oddělení kultury ve Vítkově Daniela Olbertová.

I přesto, že se Tomáš Vítek tomuto netradičnímu sportu věnuje teprve od roku 2012, již několikrát stanul na stupních vítězů. To, že je oceňován v regionálních i krajských soutěžích, je pro něj o to cennější, že se cyklokrosu věnuje zcela sám, bez asistence trenéra.

„Cenu převzal Tomáš Vítek pro svůj čistý charakter, slušné a vstřícné chování, pro svou vytrvalost, nasazení, sportovního ducha a také za své sportovní úspěchy," poznamenala Daniela Olbertová a dodala, že velkou oporou mu jsou rodiče, jejichž podpora mu dodává energii a chuť do dalších závodů.

Spolu s ním byli na cenu navrženi další dva žáci, Erik Švidra za své výsledky v motokrosu a ve druhé kategorii nad patnáct let pak Lenka Bílková za úspěchy v ekologických a dějepisných soutěžích. V této kategorii ale cena letos udělena nebyla.

„Erik Švidra a Lenka Bílková obdrželi poděkování a dárky z rukou místostarostky města Vítkova Lenky Sonnkové a ředitelky partnerské Szkoly Podstawowej v polských Kaletách Doroty Manczakové," doplnila.

Slavnostnímu udílení ceny, kterému byli přítomni také sourozenci Jana Zajíce, předcházela pietní vzpomínka u jeho hrobu na městském hřbitově ve Vítkově. Té se mimo jiné zúčastnil také hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák. Nakonec proběhl koncert smyčcového souboru Collegium Salomon.

Veronika Bernardová