V sobotu 3. srpna se na náměstí Jana Zajíce sejdou účastníci protiromské demonstrace nazvané Naše město, naše ulice. Ta je zaměřena proti kriminalitě a za práva majoritní společnosti. Organizuje ji jeden z bývalých členů Dělnické strany bydlící v Chotěbuzi.

Jen o pár desítek metrů dál budou mít v parčíku u mateřské školy happening jejich odpůrci: přívrženci Strany rovných příležitostí, která se Romů zastává a hlásá snášenlivost. Vítkovská radnice chtěla demonstraci proti Romům zakázat, nicméně jak řekl starosta Pavel Smolka, nemá k tomu zákonné prostředky.

Ve městě tak nyní vládne napětí. Mimo jiné i proto, že nikdo nemůže říci, kolik účastníků protiromské demonstrace přijede.

„Vycházíme z oficiálních ohlášení, v nichž představitelé obou táborů každý uvádějí předpokládanou účast sto lidí. Jde vesměs o lidi zvenku. Vítkovanů je přihlášených zhruba dvacet," řekl starosta, jehož úřad se na sobotu pečlivě připravuje a monitoruje situaci na Facebooku. Úředníci vítkovské samosprávy i státní správy budou v sobotu v pohotovosti i fyzicky.

„Budeme ve městě k dispozici. To, zdali budeme přímo v ulicích, zatím nemáme rozhodnuto," dodal starosta.

On i místní lidé se obávají již jen toho, že v blízkosti železničního nádraží, kam účastníci protiromské demonstrace přijedou, bydlí řada vítkovských Romů starousedlíků.

A v tom tkví jedna podstatná věc. Kdo Vítkov zná, ten ví, že místní lidé nemají až na menší potíže s romskými starousedlíky problémy. Vrásky na čele a nevoli však vzbuzují ti, kteří se přistěhovali zvenku do zdejší přeplněné romské ubytovny v Opavské ulici. S místními obyvateli se nesžili, což potvrzují i starousedlí Romové.

„Ti z té ubytovny nám tu pěkně zavařili. Dělají jen bordel a odneseme to všichni," nechal se slyšet jeden ze starousedlíků, který s ostatními Romy pracuje v místních Technických službách a uklízí město.

Stejný názor mají i „bílí" Vítkované, které naše redakce oslovila. „Romové, co tu bydlí odjakživa, mi nevadí. Je fakt, že jsem jako malá dostala od jedné Romky z ničeho nic na náměstí facku a měla jsem z toho dlouho trauma, ale dnes ji běžně potkávám. Ona vychovala děcka, já taky a žijeme vedle sebe," říká jedna z oslovených Vítkovanek.

Její známý se přidává: „Bylo by dobré, kdybychom šli společně s Romy starousedlíky demonstrovat proti těm extrémistům, co se nám tu chtějí v sobotu natáhnout. Ti by koukali!"

S protiromskou demonstrací nechce mít nic společného ani Blanka Bürgermeister, která má neustálé potíže právě s Romy bydlícími v romské ubytovně vedle jejího domu. O tom, co musí vedle ubytovny prožívat, jsme vás informovali. Navzdory tomu se však paní Blanka od protiromské demonstrace tvrdě distancuje.

„Když mi volal ten jejich organizátor, jasně jsem mu řekla: chraň vás ruka páně mě s tím nějak spojovat. Já s žádnou takovou demonstrací nesouhlasím, nemám s ní nic společného a už vůbec se jí nemíním účastnit. Doplatíme na to všichni včetně Romů starousedlíků. Vůbec se mi to nelíbí," zlobí se paní Blanka.

Každopádně sobota bude ve Vítkově nejspíše horká. Připravují se na ni především policisté. „Je před námi ještě pár dnů a my situaci sledujeme. Opatření samozřejmě proběhnou," uvedla v pondělí mluvčí ostravských policistů Gabriela Holčáková, konkrétnější však být nechtěla.

POZNÁMKA: Doplatíme na to všichni

Paní Blanka Bürgermeister z Vítkova to řekla přesně: „Přijedou si tady neonacisti zvenku vyřizovat účty, vylejou si vztek na Romech, a doplatíme na to všichni."

Od ženy, která má neustálé potíže s přistěhovalými Romy ze sousední ubytovny, je to neobyčejně osvícený názor. Paní Blanka to má v hlavě srovnané. Se sobotní protiromskou demonstrací nesouhlasí, nevyvolala ji a distancuje se od ní.

Má dost svých starostí se svými sousedy a byla by šťastná, kdyby se věci vyřešily v klidu a míru. Jenže teď už to všechno jde mimo ni. Extrémisté si Vítkov vybrali, přivezou s sebou napětí, možnou agresivitu a všichni ostatní budou za peníze daňových poplatníků v pohotovosti. Přitom se nevyřeší vůbec nic.

Jen ve Vítkově zůstane zjitřená atmosféra a místní lidé mohou získat pocit, že jejich město někdo využil ke své propagaci a hlásání jednoduchých pravd a řešení, která v praxi nefungují. A tak v tom zase zůstanou sami s laxní a slabou státní správou v zádech, která tyto problémy neřeší.