Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta Vítkova diskutoval s kantory a rodiči o sloučení škol, lidé ho hubovali

Vítkov - Jako by to nestačilo. K problému plánovaného sloučení vítkovského gymnázia se Střední školou v Podhradí přibyl další problém, který je zde prý dlouhodobý, ale pro širší veřejnost dosud neznámý.

5.3.2012 6
SDÍLEJ:

Starosta Vítkova Pavel Smolka (nez.) během diskuse v jedné z učeben vítkovského gymnázia.Foto: Vladimír Meletzký

Vyplavalo to na povrch při čtvrtečním setkání starosty Vítkova Pavla Smolky s učiteli místního gymnázia, rodiči a studenty. Rodiče zde totiž opakovaně poukazovali na jednu z možných příčin, proč má gymnázium stále méně studentů a tudíž i málo peněz, což může vést ke sloučení gymnázia s učilištěm v Podhradí. „Všichni tady víme o tlaku ředitelů vítkovských základních škol na děti, aby na gymnázium nechodily. Hází mu klacky pod nohy a vy s tím nic neděláte,“ zlobila se jedna z přítomných maminek.

Starosta přiznal, že ředitelé základních škol říkají dětem věci, které by říkat nemuseli. Radnice s tím však prý nemůže nic moc udělat.

I když přítomných nebylo mnoho, čelil Pavel Smolka z jejich strany mnoha výtkám. Kantoři i rodiče mu vytýkali, že se podle jejich názoru za své město na kraji málo bije. „Měl byste Vítkov lépe prezentovat, vaše slovo z pozice starosty přece něco znamená,“ vyslechl si starosta Smolka, který v čele města stojí už od roku 1998. I když upozornil, že nerozhoduje ve městě sám, přítomní jako by ho vůbec neslyšeli.

Mnozí jsou zklamaní z toho, že vítkovští zastupitelé odmítli před několika dny vzít gymnázium pod svá křídla a tím ho zachránit před sloučením s Podhradím. „Město není schopno vzít všechno. Naše rozhodování vůbec nebylo jednoduché. Chtěl bych vidět vás, jak byste se rozhodovali, kdybyste měli z kraje informaci, že pokud si vezmeme gympl pod sebe, Podhradí bez náhrady zanikne. Ale i tam přece studují děti a jsou zaměstnáni lidé,“ vysvětloval starosta.

Jeho názor, že sloučenina obou škol má větší šanci k přežití než každá sama, nikoho nepřesvědčil. Lidé si naopak myslí, že než spojení v nesourodý moloch, mělo se gymnázium raději sloučit se dvěma základními školami a za takto ušetřené peníze mohl kraj držet učiliště v Podhradí či jinde.

Pokud se starosta s kantory a rodiči na něčem shodl, tak na tom, že napíše na kraj dopis s návrhem, aby se Střední škola v Podhradí přestěhovala do budovy Základní školy na Opavské ulici.

Pokud by to bylo pro kraj přijatelné, vítkovští zastupitelé by se museli k problému nejspíš vrátit. Na stole by pak měli rozhodnutí o slučování základních škol a dofinancování či převzetí gymnázia městem, které by pak mělo fungovat samostatně.

Zuzana Urbánková

Čtenář: Lenka Návratová není ředitelka

Chystané slučování dvou středních škol na Vítkovsku, a to Gymnázia ve Vítkově a Střední školy v Podhradí, zvedá místní občany ze židlí. Většina je pro zachování samostatnosti obou, ale tomu nenahrává momentální situace, kdy jim kraj, jako jejich zřizovatel, není schopen poskytnout dostatek financí. V regionu to mezi lidmi názorově vře a začínají se objevovat i další reakce občanů.

Například čtenář Petr Vaněk poukázal v e-amilu naší redakci na skutečnost, že Lenka Návratová ze Střední školy v Podhradí vlastně ředitelkou této instituce ani není. „Není mi známo, že by Lenka Návratová byla do současné doby jmenována Moravskoslezským krajem jako ředitelka uvedené školy. Také jsem viděl několik listin, na kterých je podepsána jako ředitelka školy. Jinak řečeno, co si myslet o Lence Návratové, když lidově řečeno veřejnost podvádí?“ ptá se obrazně čtenář a dodává:

„Pro mne pracovník školství, který vychovává mládež a podepisuje se neprávem jako ředitelka školy, není důvěryhodná osoba. Lze tedy dále pochybovat o všech jejich slovech a vystoupeních.“

Lenka Návratová tato tvrzení bere s rezervou. „Závidím starosti dotyčnému čtenáři, asi mu uniká podstata problému. Je to jen slovíčkaření. Zastávám funkci ředitelky s názvem zástupkyně statutárního orgánu, je to nejvyšší funkce ve škole a žádný jiný ředitel neexistuje,“ sděluje.

Funkci převzala údajně po bývalém řediteli a oficiálně se jmenování ředitelkou neprobíralo právě proto, že ještě není jisté, jak to vůbec s budoucností školy dále bude. Na dokumenty se prý podepisuje titulem zástupkyně statutárního orgánu, ale jinak ji i při jednáních s krajem oslovují jako ředitelku.

„Je to úplně jedno, pod kterým titulem tu funguji. Zastávám funkci stejnou jako ředitelka a také řeším stejné problémy a úkoly. Navíc mám tady třeba zástupkyni. A umíte si představit, že by se její pozice nazývala: zástupkyně zástupkyně statutárního orgánu?“ uzavírá Lenka Návratová.

Tomáš Pustka

Autor: Redakce

5.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Midi lidi

Další ročník festivalu FreiPlatz je tu

Opavský vinný trh loni v OC Breda praskal ve švech.

Čtvrtý ročník Opavského vinného trhu klepe na dveře

Sobota bude ve znamení dýní

/POZVÁNKA/ Těžko by se našla typičtější podzimní zelenina, než je dýně. A právě dýně budou v hlavní roli v sobotu 21. října v Kobeřicích.

V Dobroslavicích vysadí novou alej

Alej k lipám. Tak zní název projektu, který má nastartovat kultivaci krajiny v Dobroslavicích. Jeho součástí je výsadba nových stromů, která se uskuteční v neděli 22. října od 14 hodin.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 21. a 22. října.

Rozloučili jsme se - 42. týden

Vážení čtenáři, na stránkách Opavského a Hlučínského Deníku vám pravidelně přinášíme seznam zesnulých v našem regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení