Strážnící kola značkují zdarma. Z devadesáti procent je tato preventivní aktivita hrazena Ministerstvem vnitra a zbylých deset procet dofinancuje město Vítkov.

„Služba je určena pro majitele kol, kteří mají trvalé bydliště ve městě Vítkově, jeho místních částech a nově v obcích Větřkovice a Čermná ve Slezsku," upřesnil vrchní strážník vítkovské městské policie Roman Mišáček.

Vlastní evidence a značení bude strážníky prováděno od srpna 2016 přímo v jejich služebně na náměstí Jana Zajíce 4. Každý zájemce se musí předem přihlásit na určený termín a konkrétní čas prostřednictvím formuláře," doplnil Mišáček. Pro vlastní evidenci s sebou musí majitel kola mít občanský průkaz a doklad o nabytí bicyklu.

Pokud jej nemá, bude s ním na místě sepsáno čestné prohlášení.

Ochrana jízdních kol za pomocí nové metody forenzního značení umožňuje za pomoci unikátní technologie mikroteček s obsahem syntetického kódu DNA, doplněné výstražnými prvky, jako jsou samolepky s upozorněním o tomto značení, aktivní a velmi efektivní formu ochrany majetku. Takové označení jízdního kola je výjimečné tím, že pouhým okem není vidět a označené kolo lze identifikovat jen pod UV světlem.

Samolepky navíc upozorňují a varují případného pachatele, že může být usvědčen z krádeže. Takto označené jízdní kolo se pro nelegálního držitele stává zcela bezcenným, neprodejným a nebezpečným artiklem.

Všechny sady, kterými bude prováděno označení jízdních kol, budou zaregistrovány jak v mezinárodní databázi výrobce tohoto značení, tak v Národním registru forenzního identifikačního značení, což v případě krádeže umožňuje individuální identifikaci každého takto označeného jízdního kola na celém území ČR.

Ve značení budou pokračovat také v Opavě, termíny ale městská policie ještě nezveřejnila.