VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z nemocnice zbyly jen střípky

Kdysi vyhlášená nemocnice ve Vítkově už řadu let nefunguje. Alespoň ne tedy tak, jak byli lidé zvyklí. Nemocniční oddělení nahradily odborné ambulance či léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).

22.10.2017
SDÍLEJ:

Kdysi vyhlášená nemocnice ve Vítkově už řadu let nefunguje. Alespoň ne tedy tak, jak byli lidé zvyklí. Nemocniční oddělení nahradily odborné ambulance či léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).Foto: DENÍK / Lukáš Kaboň

Majitelem nemocničních budov ve Vítkově je Moravskoslezský kraj, nájemcem objektu je v současnosti Nemocnice Nový Jičín, člen skupiny Agel. Jak Deníku řekla mluvčí kraje Miroslava Chlebounová, na základě nájemní smlouvy jsou rozdělena práva a povinnosti týkající se údržby a obnovy nemovitostí mezi pronajímatele a nájemce.

„Běžnou údržbu zajišťuje nájemce, tedy Nemocnice Nový Jičín, a. s., opravy většího rozsahu pak pronajímatel, tedy kraj, pokud se však smluvní strany nedohodnou jinak,“ vysvětlila Miroslava Chlebounová.

Dále zmínila, že v době, kdy byla uzavírána smlouva o nájmu, byl stav nemovitého majetku ve Vítkově přibližně obdobný jako nyní. „Finanční prostředky do obnovy nemovitostí jsou v současné době jak ze strany kraje, tak ze strany Nemocnice Nový Jičín, a. s., směřovány především do obnovy areálu nemocnice v Novém Jičíně, ve kterém je zajišťována největší část zdravotní péče pro občany dané spádové oblasti,“ dodala mluvčí kraje.

Mluvčí Agelu Radka Miloševská pak doplnila, že novojičínská nemocnice směřuje část investic i do vítkovského špitálu, aby mohl v dané lokalitě plnit funkci, kterou místní občané potřebují.

Kdysi vyhlášená nemocnice ve Vítkově už řadu let nefunguje. Alespoň ne tedy tak, jak byli lidé zvyklí. Nemocniční oddělení nahradily odborné ambulance či léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).

Do vítkovských pracovišť pravidelně investují, plánují i rozvoj

Na oddělení LDN byla nedávno zakoupena nová elektrická lůžka, matrace či elektrokardiograf. Současný stav objektu vítkovské nemocnice je vyhovující pro poskytování neakutní a následné péče. Taková jsou slova Radky Miloševské, tiskové mluvčí společnosti Agel.

„V budově A sídlí odborné ambulance, denní stacionář a oddělení LDN, v budově B se nacházejí odborné ambulance a ve třetí budově C sídlí oddělení klinické biochemie a hematologie a oddělení zobrazovacích metod,“ vysvětlila Miloševská a doplnila, že nemocnice funguje jako celek ve výše uvedeném rozsahu v součinnosti s Nemocnicí Nový Jičín.

V plánu je pak podle ní také další rozvoj tohoto pracoviště. „Nemocnice Nový Jičín pravidelně investuje do vítkovského pracoviště. Například na oddělení LDN byla nedávno zakoupena nová elektrická lůžka, matrace či elektrokardiograf.

Také do budoucna počítá s opravami a nákupem nového vybavení,“ řekla Miloševská a závěrem dodala: „Blíže však jednotlivé investice upřesníme až po schválení rozvojového plánu nového vedení nemocnice.“

Kdysi vyhlášená nemocnice ve Vítkově už řadu let nefunguje. Alespoň ne tedy tak, jak byli lidé zvyklí. Nemocniční oddělení nahradily odborné ambulance či léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).

Čekání na zázrak: zašlou slávu zřejmě nevrátí

Říká se, že naděje umírá poslední. I když by si lidé z Vítkovska přáli znovuobnovení bývalé nemocnice, zřejmě se toho nikdy nedočkají. Alespoň to tedy vyplývá z toho, co se naší redakci podařilo zjistit.

„Domnívám se, že není reálné, aby ve Vítkově fungovala nemocnice v takovém rozsahu, jak to bylo v minulosti. Je to sice velká škoda, ale současný systém centralizace zdravotní péče, včetně jejího financování, nepodporuje nemocnice naší velikosti,“ uvedl starosta Vítkova Pavel Smolka s tím, že lidé z Vítkova a okolí dojíždějí nejčastěji do nemocnice v Opavě nebo v Novém Jičíně.

Jak zmínil, stávající ambulance v nemocnici jsou hodně využívány. „Potřebovali bychom u některých, například u oční, rozšířit ordinační dobu. Také bychom všichni uvítali zřízení dalších ambulancí, které v současné době chybí. Plicní byla nedávno zrušena, ale občané ji využívali, takže by bylo žádoucí ji znovu obnovit,“ zdůraznil starosta, podle kterého nejsou využity všechny prostory nemocnice.

„Část budovy využívají klienti Domova Letokruhy z Budišova nad Budišovkou, protože jejich objekt prochází generální rekonstrukcí. Po jejím dokončení se vrátí zpět a prostory zůstanou nevyužity,“ prozradil. Závěrem dodal, že před více než 15 lety bylo zavřeno dětské a porodní oddělení, pak následovalo chirurgické a následně interna. „Nemocnice, jak jsme ji znali kdysi, už tedy neexistuje řadu let,“ řekl.

Bývala vyhlášená. Dnes už jako klasická nemocnice nefunguje. Vše začalo v roce 1999. Tehdy bylo zrušeno dětské a gynekologicko-porodnické oddělení. Následovalo zrušení chirurgie. V roce 2006 byla vítkovská nemocnice sloučena s novojičínskou, která v ní provozuje odborné ambulance.

Záchranáři vozí pacienty z Vítkovska do Opavy, Ostravy a Bílovce

Lukáš HumplDelší čas transportu a návratu posádky do oblasti, kterou obsluhuje, znamená vyšší možnost toho, že nebude k dispozici pro dalšího pacienta, říká mluvčí krajské záchranky Lukáš Humpl.

Zrušení vítkovské nemocnice přidělalo práci mimo jiné i záchranářům. Jak redakci řekl tiskový mluvčí krajské záchranky Lukáš Humpl, zdravotnická záchranná služba se musí v posledních letech vyrovnávat hned s několika velmi obtížnými faktory.

„Kromě stále narůstajícího počtu výjezdů, který je způsoben častou nedostupností návštěvní služby praktických lékařů u nemocných v jejich domovech, rušením a omezováním lékařské pohotovostní služby, jsou to také změny ve směrování pacientů do zdravotnických zařízení,“ uvedl s tím, že prvním důvodem toho, že musejí transportovat do vzdálenějších nemocnic, je vznik specializovaných center.

„Ta poskytují nemocnému či zraněnému vysoce odbornou péči. V tomto případě jde tedy o sice delší přepravu pacienta, která pro něj však má jednoznačně pozitivní efekt. Ve druhé situaci, tedy při omezení provozu některých zdravotnických zařízení, se jedná již pouze o delší vytížení posádky bez přínosu pro nemocného,“ vysvětluje.

Významná část pacientů, které ošetřují, je totiž podle jeho slov, po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče, směrována právě do spádových nemocnic, mezi něž patřila také ta vítkovská. „Delší čas transportu a návratu posádky do oblasti, kterou obsluhuje, samozřejmě logicky znamená vyšší možnost toho, že nebude k dispozici pro dalšího pacienta.

Operační středisko v takovém případě musí vyslat na pomoc vzdálenější tým záchranné služby,“ pokračuje. Jak dále zmínil, v případě Vítkovska jsou to výjezdové skupiny především z Opavy, Fulneku nebo Oder. Dojezdový čas je pak ovšem delší.

„Z Vítkovska transportujeme pacienty především do Slezské nemocnice v Opavě. V případě závažných stavů, vyžadujících léčbu ve specializovaném centru, pak do Fakultní nemocnice Ostrava,“ doplnil.

Kdysi vyhlášená nemocnice ve Vítkově už řadu let nefunguje. Alespoň ne tedy tak, jak byli lidé zvyklí. Nemocniční oddělení nahradily odborné ambulance či léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).

Lidé si pochvalovali především rodinný přístup

Vítkované a lidé z blízkého okolí by nemocnici přivítali. Nemocniční zařízení přece jen ve městě dlouho fungovalo a místním ulehčovalo život.

Vyhlášená byla mimo jiné místní porodnice. Stále se setkáte s velkým množstvím lidí, kteří mají v občance jako místo narození Vítkov. Nejedná se přitom o místní. „Nedávno jsem se bavil s člověkem z Prajzské, konkrétně z Bolatic. Narodil se ve vítkovské porodnici. Potvrzuje to, jak velké renomé tehdy měla. Díky dobré pověsti tam jezdili i lidé z větších dálek. M

usím říct, že celkově tam působili špičkoví lékaři. O pacienty bylo vždy dobře postaráno. Vyhlášená byla také místní chirurgie,“ komentoval šedesátiletý Jaroslav Vlček z Větřkovic, obce, která se nachází jen několik kilometrů od Vítkova.

Ten mimo jiné zmínil další velkou výhodu podobně velkých nemocnic: „Vzpomínám si na vřelý rodinný přístup. Tím, že všichni byli z Vítkova nebo okolí, doktoři všechny pacienty znali jménem. Takto to v nemocnicích v menších městech zkrátka chodí.“

Komplikace v absenci nemocnice ve Vítkově spatřuje i Dalibor Pleban, a to především pro starší občany. „V nemocničním prostředí se pohybuji velmi zřídka. Složitější to rozhodně mají lidé, kteří musí pravidelně docházet například na kožní, alergologické, ortopedické, plicní či jiné ambulance, kde lékaři provozují ordinační hodiny jednou až dvakrát týdně.

V akutních případech pak nemocní musí dojíždět do vzdálenějších nemocnic a ne každý má tu možnost,“ vysvětloval Dalibor Pleban.

Jsou však i tací, kteří chybějící nemocniční zařízení ve Vítkově nespatřují jako nepřekonatelný problém. Patří k nim i vedoucí vítkovského oddělení Track&Trace, devětačtyřicetiletá Martina Váňová z nedalekého Jančí.

„Zatím nejsem ve věku, kdy bych ji potřebovala. Ale pro starší lidi z odlehlých částí, kteří jsou nemocní, imobilní, popřípadě žijí sami, to problém určitě je. Nejbližší nemocnice je v Opavě a v Odrách. Problém může nastat i v navštěvování samotných nemocných při hospitalizaci, kdy starší příbuzní nemají možnost dostat se do Opavy,“ poznamenala.

To, že nemocnice ve městě schází, vnímá Vítkovanka Petra Kyzková. „Skutečně tady chybí. Ne každý je totiž mobilní, cesta za lékaři nebo i za hospitalizovanými rodinnými příslušníky je finančně i časově náročná. A fungující nemocnice by koneckonců také zvýšila atraktivitu města a zabránila tak odchodu mladých lidí,“ zmínila.

Autor: Veronika Schindlerová

22.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 21 300 Kč Všeobecné sestry s osvědčením VŠEOBECNÁ SESTRA - ZÁCHRANÁŘ -KA SE SPECIALIZOVANOU ZPŮSOBNOSTÍ V OBORU INTENZIVNÍ PÉČE. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21300 kč, mzda max. 32170 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Mgr. Hana Hozová, tel.: 553 766 103, e-mail: hana.hozova@snopava.cz, VOŠ/VŠ - odborná, případně specializovaná způsobilost v souladu se zákonem č. 96/2004 ve znění novely zákona č. 201/2017, zdravotní způsobilost, trestní bezúhonnost. Platové zařazení se řídí nařízením vlády dle přílohy č. 3., Pracoviště Opava, nástup ihned.. Pracoviště: Slezská nemocnice v opavě, Olomoucká, č.p. 470, 746 01 Opava 1. Informace: Hana Hozová, +420 553 766 103. Gastronomie - Výrobci sýrů DĚLNÍK/CE VE VÝROBĚ SÝRŮ. Požadované 80 Kč Výrobci sýrů DĚLNÍK/CE VE VÝROBĚ SÝRŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Náplň práce: , Výroba pařených sýrů, pletení korbáčiků, vážení, balení, zpracovávání suroviny. , Práce ve dvousměnném provozu PO -PÁ., Požadujeme:, manuální zručnost a zdravotní průkaz., Možnost zakoupení výrobků za výrobní ceny. , Volat předem a domluvit si schůzku., e-mail: pegrimek@milkov.cz. Pracoviště: Milkov, s.r.o. - pracoviště hlučín, Rovniny, č.p. 787, 748 01 Hlučín. Informace: Miroslav Pěgřímek, +420 603 209 636. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 8 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNICE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8000 kč, mzda max. 9000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Šťastníková Hana, tel.: 731 625 797, životopisy zasílejte na e-mail: info@konzervator.cz., Požadujeme: samostatnost, pečlivost, příjemné vystupování.. Pracoviště: Církevní konzervatoř německého řádu, Beethovenova, č.p. 235, 746 01 Opava 1. Informace: Hana Šťastníková, +420 731 625 797. Výroba - Výroba Správci objektů 8 165 Kč Správci objektů ŠKOLNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8165 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Mgr. Jarošová Monika - ředitelka školy, tel.: 734 173 970, e-mail: skola@zsochranova.cz., Požadavky: píle, flexibilita, manuální zručnost, milý přístup k dětem, nepoužívající sprosté výrazy. Prac. úvazek zkrácený - 20 hodin/týden, pracoviště ZŠ Opava, nástup leden 2019., Plánové zvýšení platů zaměstnanců ve školství od 1.1.2019.. Pracoviště: Základní škola ilji hurníka opava, ochranova 6 - příspěvková organizace, Ochranova, č.p. 1244, 746 01 Opava 1. Informace: Monika Jarošová, +420 734 173 970.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Film je postaven na reálných základech, byl inspirován skutečnými událostmi z knihy Nebáli se své odvahy. Popisuje cestu českých basketbalistů za zlatými medailemi na mistrovství Evropy v Ženevě.
6

Zlatý podraz s Petrem Czudkem míří do kin. K vidění bude i v opavském Cinestaru

Ilustrační foto ze zápasu BK Opava – Nanterre.

Opava selhala na doskoku

Bredu zaplní další ročník Veletrhu vzdělávání

Prostory opavského Obchodního centra (OC) Breda&Weinstein dnes zaplní druhý ročník Veletrhu vzdělávání, na jehož organizaci se spolu s Bredou podílí také Opavský a hlučínský deník.

Koalice podepsána, primátorem bude Tomáš Navrátil z ANO 2011

Na vedení města se budou spolu s hnutím ANO 2011 podílet Piráti, Občané městských částí Opavy, KDU-ČSL a Strana Zelených.

Fenomén "Špinarka" aneb Jde stále jen o sochu? Podle autora za vše mohou fotky

FOTOGALERIE/ I druhý den od odhalení je socha charakterní zpěvačky obsypána lidmi. Fotografují. Diskutují. Okolí sochy pokrývají opovrhující nápisy. „Tahle nám nezpívala!“ praví jeden z nich. Sama starostka se vyjádřila, že by plastika mohla být realističtější…

Povolební dění v Kravařích? Alois Hadamczik vyklízí pozice

Tři politické subjekty se budou následující čtyři roky podílet na vedení Kravař. Vítěz voleb KDU-ČSL se domluvil s Novou sílou Kravař a hnutím ANO 2011, už byla podepsána koaliční smlouva.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT