Během doplňování chlóru dochází k nehodě při které je poškozen jeden ze sudů. Na místě zůstává zraněný řidič přepravní firmy a technik, oba intoxikováni. Obsluha provozu se v ochranných prostředcích snaží vlastními silami zabránit šíření plynu, avšak proražený otvor se kvůli tlaku v sudu nedaří ucpat.

Během této doby dojde k úniku přibližně sto kilogramů chlóru do prostoru nádvoří a následně do kanalizace.

Takto vypadá připravený scénář taktického cvičení v prostorách společnosti Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava. „Taktické cvičení má za cíl ověřit si jak funguje spolupráce všech složek, které se zásahu zúčastňují. Sleduje se rychlost, komunikace a také přesnost," vysvětluje mluvčí hasičů Moravskoslezského kraje Petr Kůdela.

Hlavní je záchrana života

Pro co nejlepší průběh zásahu je podle slov hasičů velmi důležité takzvané kontaktní místo, kde se mohou setkat se zástupci firmy, v tomto případě s pracovníky firmy SmVaK.

„Na kontaktním místě se můžeme dozvědět informace, které jsou pro průběh zásahu klíčové. Můžeme zjistit o jaký problém se jedná a zda jsou na místě zraněné osoby. A právě záchrana života je vždy tím nejdůležitějším, až následně je možné věnovat se majetku," popisuje priority hasičů Petr Kůdela.

Jeho slova se začala naplňovat ihned poté, co první vozy profesionálních hasičů přijely na místo. Kvůli vyhlášení třetího, tedy nejvyššího, stupně protiplynového chlorového poplachu bylo nutné, aby zraněné osoby z místa nehody odnášeli hasiči v protichemických oblecích.

Následně figuranty omyli vodou a předali záchranářům, kteří po celou dobu zásahu stáli v bezpečné vzdálenosti od onoho pomyslného chlórového mraku, který vycházel z proraženého sudu. O ten se postaraly další dvě skupiny hasičů ve speciálních oblecích, kteří spustili skrápění, aby se chlórový mrak dále nešířil a proražený svár sudu zabezpečili nafukovací záplatou.

Zaměstnanci reagovali podle předpisů

Na správný průběh zásahu dohlížel ředitel územního odboru Opava HZS Moravskoslezského kraje Kamil Pastuszek, který si po celou dobu dělal svědomitě poznámky.

„Vrátili jsme se na místo, kde už jsme zasahovali také naostro, takže to zde dobře známe. Všechny složky integrovaného záchranného systému je třeba pozorovat při spolupráci a vzájemné pomoci. Toto místo je navíc speciální z toho důvodu, že je zde úpravna vody, což je velmi důležité a choulostivé místo," hodnotil místo cvičného zásahu Kamil Pastuszek.

„Z hlediska reakce zaměstnanců vše proběhlo tak, jak udávají platné předpisy, stejně jako koordinace s dalšími složkami systému byla bez jakýchkoliv komplikací," pochvaluje si průběh dopoledne mluvčí Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava Marek Síbrt.

Petr Večeřa