Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Romové uklízeli v městských domech

Vítkov je jedním z prvních českých měst, kde se začal realizovat program Romact. Ten je dílem Rady Evropy a Evropské komise a usiluje o integraci Romů.

31.8.2016
SDÍLEJ:

Ve Vítkově probíhal úklid ve dvou městských domech.Foto: archiv Romact

Miroslav Brož působí jako facilitátor Romactu a snaží se o to, aby projekt ve Vítkově fungoval. Není to tak dávno, co zde vznikla romská komunitní akční skupina. Ta se schází se zástupci města a pokouší se iniciovat různé aktivity. Zatím poslední proběhla během uplynulé soboty.

„Uklízeli jsme společné prostory dvou městských domů v ulici Husově. Byl sem přivezen dvacetikubíkový kontejner a v jednu chvíli jsme měli strach, aby vůbec stačil. Vyneseného nepořádku bylo opravdu hodně.

Domy jsou minimálně padesát let staré. Některé rodiny se sem nastěhovaly před deseti lety a už v té době bylo jasné, že se bude muset provést velký úklid. Jednalo se především o půdy, pokračovalo se ve sklepech a dalších místnostech," popisoval už zmíněný Miroslav Brož, který pochází ze severu Čech a s oblastí Vítkovska a Budišovska se v současnosti důkladně seznamuje.

Právě Vítkov je jedno z prvních měst, kde se s tímto projektem začalo. „Něco podobného proběhlo už také na litvínovském sídlišti Janov, v Rokycanech anebo také nedalekém Budišově nad Budišovkou. Zde Romové společnými silami vymalovali městský dům a město samotné jim tam pak instalovalo poštovní schránky.

Snažíme se působit v různých lokalitách po celé republice," doplnil.

Sobotní akce ve Vítkově dle zástupců Romactu a města měla úspěch. Některým zbyly síly i na to, aby se vrhli také na úklid v blízkém parku, jenž se nachází hned vedle místní školky.

„Z Vítkova mám dobrý pocit v tom smyslu, že mezi zdejší romskou komunitou a městským vedením nepanují nevraživé vztahy. Někde tomu tak totiž je. Dokonce se podařilo domluvit další akce. V areálu vítkovského hřiště se nachází skatepark a minigolf. Kolem je taková dřevěná zídka, kterou je potřeba natřít. Natírání proběhne o některém víkendu v září.

Romové pak budou moci uspořádat amatérský fotbalový turnaj pro mužstva z Vítkova a okolí," pokračoval Miroslav Brož.

Podle něj by právě ve Vítkově mohli stavět na tom, že mezi romskou komunitou a městem existuje vzájemná důvěra: „Někdo si může myslet, že zapojit Romy do podobných aktivit je složité. Řada lidí na ně nahlíží jenom jako na pasivní příjemce pomoci. Ono je tomu ale mnohdy právě naopak. Romové čekají na příležitost zapojit se do podobných projektů, což se mimochodem potvrdilo ve Vítkově."

S výsledky úklidové akce byl spokojen také vítkovský starosta Pavel Smolka. Sám si je však vědom toho, že všechno je teprve na začátku.

„V minulosti spolupráce mezi městem a romskou komunitou nefungovala. My jsme teprve na začátku. Romact nám ukazuje, jakou formou s ní budeme moci spolupracovat. Vnímáme to rozhodně pozitivně a už se plánuje i další akce. Je to signál pro veřejnost, že ne všichni jsou stejní a jsou i tací, kteří chtějí zvelebovat prostředí, v němž žijí," doplnil čelní představitel Vítkova.

Autor: Petr Dušek

31.8.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Městské včely chová na jednom ze svých domů na opavském Dolním náměstí Jiří Štepáník.

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Jedinečná konkatedrála prošla několika slohy

/HISTORIE/ Název konkatedrála je používán v případě, když má biskup dva sídelní kostely. První z nich se klasicky nazývá katedrála, druhý konkatedrála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení