„Je tu klid. Zdá se mi to lepší, nic se neděje, dokonce nás i zdraví," řekla na adresu sociálně nepřizpůsobivých čtyřicetiletá Hana S. z Vítkova.

Podle slov vítkovského starosty Pavla Smolky akce radikálů život ve Vítkově vzhůru nohama nepřevrátila. „Situace je však trochu jiná než předtím. Lidé čekají, co se bude dít," uvedl starosta.

A něco se přece jen děje. Radnici totiž oslovili olašští Romové z Ostravy, kteří radnici pomohli již před pochodem radikálů letošního 3. srpna. Jejich zásluhou totiž v tento den nepřijela do Vítkova další skupina podporující místní Romy. Tím nedošlo k dalšímu vyhrocení situace.

Za tyto olašské Romy vystupuje jejich šéf a autorita Josef Stojka, který před několika dny navštívil vítkovskou radnici s nabídkou, která se dá parafrázovat takto: Romové si musejí udělat pořádek sami mezi sebou a v tom chceme pomoci.

„Nic konkrétního jsme nedojednali, zkoušíme hledat možnosti. Ještě se ale sejdeme. Pan Stojka uvedl, že mají firmy, které mohou místním Romům nabídnout práci, například při různých demolicích. Kdyby se to povedlo, místní občané by viděli, že Romové řádně pracují a nepobírají jen peníze," doufá starosta.

Radnice se snaží věci řešit i po své linii a v rámci možností, které má. Připojila se například k iniciativě starostů Výzva 2013. Výzva apeluje na zákonodárce, aby věci začali řešit.

Běží rovněž mechanismy vítkovského stavebního úřadu. který dopisy atakuje provozovatele místní ubytovny pro sociálně slabé. Ta se stala pro místní největším trnem v oku. Mnozí přistěhovalí Romové, kteří ji obývají, nejsou totiž právě dobrými sousedy. „Majitel ubytovny však poštu nepřebírá a v ubytovně je zcela určitě více lidí, než má být," zdůraznil starosta.

Starosti vítkovské radnici udělala i jiná záležitost: další avizovaná akce radikálů. Tu tentokrát ohlásili členové Dělnické strany sociální spravedlnosti, a to na Den české státnosti, svatého Václava 28. září. Na náměstí Jana Zajíce by se mělo v tento den sejít až osm set příznivců této strany.

Tentokrát však na to radnice nekývla. „Nepovolili jsme to a oni se k soudu neodvolali. Zamítavé stanovisko jsme zdůvodnili tím, že pokud bude naším malým městem pochodovat osm stovek lidí, tak se zkrátka zacpe," zdůvodnil Pavel Smolka s tím, že v budoucnosti nějaké další pochody vyloučit nemůže.

Připomeňme, že ve šestitisícovém Vítkově žije zhruba tři sta Romů. Do povědomí veřejnosti vešlo toto městečko jako místo žhářského útoku, po němž zůstala těžce popálena tehdy dvouletá Natálka Kudriková. Událost se odehrála v dubnu 2009 a viníci dostali zhruba dvacetileté tresty za mřížemi.