Paní Blanka: Je to klid před bouří

Blanka Bürgermeister, jejíhož osmiletého syna honily a ohrožovaly nožem dvě romské děti bydlící v sousední ubytovně, včera dopoledne naší redakci řekla, že od páteční šťáry policistů a hasičů je v ubytovně neskutečný klid. „V sobotu jsme s manželem dělali plot. Všichni Romové, kteří šli okolo po chodníku, nás zdravili," říká udiveně paní Blanka.

V klidu však není: „Jsem nervózní. Je to klid před bouří, snažím se připravit na nějaký nečekaný úder."

Na jednu stranu jí podporu vyjadřuje mnoho lidí z Vítkovska i celé republiky. „Lidé mi píší, že mi fandí, že to je celorepublikový problém. Ta podpora mi dává určitý pocit jistoty," pokračuje paní Blanka. Na druhou stranu zaznamenala i výhrůžky typu „však já si to s tebou vyřídím".

Do novin však v tomto ohledu konkrétní být nechce, už tak má dost starostí a problémů.

Starosta: Za kontrolu jsem rád

Starosta Vítkova Pavel Smolka je podle svých slov rád, že kontrola proběhla a policisté, hasiči a další orgány mají zájem věc řešit a není jim to jedno. „Za to, co teď udělali, si mohou připsat plusový bod," komentoval starosta páteční šťáru.

Upozornil, že ubytovnu kontroluje například vítkovský stavební úřad, protože v ubytovně jsou využívány nezkolaudované prostory. „Ani z tohoto důvodu však není jednoduché toto zařízení zavřít, jak by si občané nejspíš přáli," dodal Pavel Smolka a opakoval, že možnosti samosprávy jsou v těchto věcech velmi omezené. „Začít musí stát," upozornil již v minulém článku Smolka.

Radnice nyní jedná s dodavatelem bezpečnostních kamer, které by měly prostor okolo ubytovny uhlídat.

Provozovatel: taktika mlčení

V pondělí jsme se opakovaně pokoušeli telefonicky spojit s provozovatelem ubytovny Miroslavem Zdráhalem a dát mu prostor k jeho vyjádření a pohledu na věc. Poprvé mobil vyzváněl do prázdna. Vzápětí nám pan Zdráhal zavolal z jiného čísla, jakmile však zjistil, že jde o noviny, zavěsil.

Potřetí na naše vyzvánění opět nereagoval. Po čtvrté se v mobilu ozval dětský hlásek, který nám oznámil, že tatínek právě usnul a nelze ho budit. Zhruba za hodinu poté, tedy po páté, mobil opět vyzváněl do prázdna. Nicméně pokud bude mít Miroslav Zdráhal zájem, naše redakce mu prostor k vyjádření kdykoli poskytne.

Co se zjistilo při šťáře ve vítkovské ubytovně?

Jak jsme vás již informovali, u vítkovské romské ubytovny bylo uplynulý pátek velké haló. Cizinecká policie ve spolupráci s hasiči zde totiž přijela vykonat náhlou kontrolu. A jak to dopadlo?

Co se fáze policejní týče, tak z toho vzešla ubytovna, respektive její obyvatelé, dobře. Policisté kontrolovali, zda ubytovaní cizinci a také ubytovatelé dodržují všechna ustanovení a povinnosti, které jim vyplývají ze zákona o pobytu cizinců na území naší republiky. „Během pátečních kontrol v ubytovnách na Opavsku policisté ani v jednom případě nezjistili porušení tohoto zákona," uvádí tisková mluvčí Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje Daniela Vlčková.

Co se ale hasičů týče, tady už si majitel ubytovny mnout ruce nemůže. Hasiči se tu přitom v rámci svých kompetencí zaměřili na to, zda vybavení ubytoven odpovídá všem požárním předpisům. „Na obou místech v Čermné ve Slezsku a Vítkově byly nalezeny závady z hlediska požární bezpečnosti, ale výsledky ještě nebyly s provozovateli projednány. Konkrétnější zatím nemohu být," potvrdil naší redakci v pondělí dopoledne mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.

Podle dostupných informací v pondělí měla ve vítkovské ubytovně realizovat další kontrolu pro změnu hygiena. Nicméně ta musí o své návštěvě informovat účastníky předem, a proto ve většině případů nedochází k žádným závažným zjištěním. Majitelé i obyvatelé podobných míst mají totiž dostatek času se na vše připravit a eventuální nedostatky improvizačně odstranit či skrýt.

Vážení čtenáři, diskuze u tohoto článku nebude otevřena. Pokud se chcete k témetu vyjádřit, můžete tak učinit na adresu redakce Opavského a hlučínského Deníku, Na Rybníčku 56, Opava nebo mailem redakce.opavsky@denik.cz.

Děkujeme za pochopení.