Vše vypadá tak, jako by se tady před desítkami let zastavil čas. Nikdo se ani neobtěžoval uklidit špinavé a použité zdravotnické potřeby válející se po zemi. Člověku je z toho smutno, chvílemi se mu obrací žaludek.

Jak to mohlo dojít tak daleko? Přicházíme do jednoho z pokojů, kde se dříve nacházela původní LDN. Na podlaze leží staré hrnce a kbelíky. Snaha zachytit vodu protékající střechou a po zdech se zdá být marná.

Mnohem hůř jsou na tom chátrající operační sály na chirurgii. Vše vypadá jako ze špatného filmu. Nikdo by nevěřil, že i takto může vypadat kdysi vyhlášené zdravotnické zařízení.

Prostory současné LDN jsou naštěstí krásně čisté a zachovalé. Z řady vyčnívá také luxusně zařízená nemocniční kuchyně, která byla opravena za několik milionů korun. Využita však byla jen krátce předtím, než se nemocnice začala hroutit.

Sňatek z rozumu nevyšel

Bývala to vyhlášená nemocnice. Dnes je takřka nefunkční a chátrá. Vše začalo v roce 1999. Tehdy bylo zrušeno dětské a gynekologicko-porodnické oddělení. Následovalo zrušení chirurgie.

V roce 2006 byla vítkovská nemocnice sloučena s novojičínskou. Tehdy ještě nikdo netušil, jaké dopady bude toto rozhodnutí mít. Důvodem spojení byla zadluženost vítkovské nemocnice.

„Připadalo v úvahu sloučení vítkovské nemocnice s opavskou nebo novojičínskou. Lépe se jevilo spojení s Novým Jičínem, který vykazoval ekonomické plusy,“ uvedl vítkovský starosta Pavel Smolka s tím, že tenkrát nebyl důvod proti něčemu bojovat.

Ten přišel až ve chvíli, kdy začal tehdejší ředitel novojičínské nemocnice úřadovat po svém. „Dnes již bývalý ředitel novojičínské nemocnice se rozhodl zrušit lůžkovou kapacitu interny. Od té doby ve Vítkově funguje jen interní ambulance,“ podotkl Smolka.

Na podlaze se povalují zbytky obvazů a chirurgických košil. Foto: DENÍK / Veronika Schindlerová

Vítkovští chtějí zpátky internu

Vedení vítkovské radnice se rozhodlo bojovat. Když už nemají ve Vítkově nemocnici, chtějí zpátky alespoň internu. Obyvatelé Vítkova musejí v současnosti dojíždět za nemocniční péčí do Nového Jičína nebo Opavy.

V areálu bývalé nemocnice je nyní léčebna dlouhodobě nemocných (LDN) a ordinace soukromých lékařů. Přestože by vedení města v areálu bývalé nemocnice vidělo nejradši interní oddělení, v současné době připadá v úvahu spíše rozšíření LDN.

„Měli jsme jednání s ředitelem nemocnice v Novém Jičíně. Řekli jsme, jakou máme představu. Tedy, že bychom chtěli zpátky internu. V tomto případě je ale problémem nedostatek personálu. Takže reálnější je momentálně rozšíření LDN, kde není náročnost na personál tak velká,“ řekl vítkovský starosta Pavel Smolka a doplnil, že na otevření interny zkusí vedení radnice ještě zapracovat.

Co se týká stavu nemocničního areálu, dobrou zprávou je, že byla přiznána dotace na zateplení.

Jsou připraveni rozšířit LDN

Novojičínská nemocnice je připravena v případě potřeby rozšířit léčebnu dlouhodobě nemocných (LDN) přímo ve Vítkově. A to o dalších 40 lůžek. Redakci to potvrdil tiskový mluvčí novojičínské nemocnice Miroslav Fajkus.

V současné době má podle jeho slov vítkovská LDN k dispozici 40 lůžek na 12 pokojích. „Jedná se o dvou, tří a čtyřlůžkové pokoje,“ uvedl Fajkus.

O čem se raději nemluví

Rozkrádání a hýření. Tato dvě slova jsou více než často spojována s areálem bývalé vítkovské nemocnice. Jeden z oficiálních zdrojů tvrdí, že se ve vítkovské nemocnici rozkutálelo 140 milionů korun.

V současné době údajně potřebuje novojičínská nemocnice peníze, aby zalepila dluhy. Současný omezený provoz bývalé vítkovské nemocnice přijde měsíčně zhruba na 300 tisíc korun.

Znovuobnovení celé nemocnice nemá šanci. Vše padá údajně na smlouvě s pojišťovnami. Do jedné budovy navíc zatéká. Přestože by původní oprava vyžadovala necelých 40 tisíc, nemocnice tyto peníze nezískala. V současnosti je škoda již pětkrát vyšší.

Kbelíky a staré hrnce mají zachytit vodu, která protéká přes střechu. Foto: DENÍK / Veronika Schindlerová

Problém: zastaralé přístroje a málo lékařů

Zrušení nemocnice s sebou přineslo i zhoršení kvality života tamních obyvatel. To, co dřív měli jen pár kroků, je nyní velmi špatně dostupné. Vedení města však tvrdí, že přestože se nemocniční péče oddálila, je kvalitnější.

„Vývoj jde dopředu. Vybavení chirurgických sálů a sono bylo horší. Pořízené stroje by navíc musely mít využití. Muselo by se dělat pětkrát více rozborů, než se dělalo,“ řekl vítkovský starosta Pavel Smolka s tím, že by chtěli ve městě alespoň internu.

„To by mělo být snad ekonomicky únosné. Nejde ale jen o peníze, velkým problémem je nedostatek lékařů,“ zdůraznil. Na otázku, zda mu osobně nemocnice v místě bydliště chybí, pak starosta odpověděl:

„Bydlím zde od roku 1990 a nikdy jsem tam neležel. Co se týká mé rodiny, nepotřebovali jsme hospitalizaci v nemocnici,“ doplnil starosta.

Lidi do nemocnice vozí minibus

Nepřítomnost nemocnice lidem ve Vítkově komplikuje život. Pokud potřebují do nemocnice, musejí zamířit ve většině případů do Nového Jičína. Jezdit pak mohou také do Opavy či Oder.

„Několikrát denně jezdí z Vítkova do Nového Jičína minibus zdarma až k nemocnici. Když ale byla nemocnice ve Vítkově, bylo to jednodušší,“ podotkl starosta. Jak se redakce ve Vítkově doslechla, minibusu se mezi tamními lidmi neřekne jinak než pendolino.

Znovuotevření vítkovské nemocnice v plném rozsahu je podle starosty beznadějné.

Minibus, který pravidelně vozí lidi z Vítkova do novojičínské nemocnice. Foto: DENÍK / Veronika Schindlerová

Chtějí, aby lidé nečekali na smrt

Poloprázdný areál vítkovské nemocnice drží nad vodou a v povědomí lidí především léčebna dlouhodobě nemocných (LDN). Jak redakci potvrdil tiskový mluvčí novojičínské nemocnice Miroslav Fajkus, nejedná se o LDN jako takovou.

„Jsou tam například lidé po mrtvičce, kteří nejsou schopní absolvovat rehabilitaci třeba v Hrabyni. Ať už z mentálních či fyzických důvodů. O tyto lidi se stará tým primářky Ludmily Prusíkové. Připravují své pacienty na rehabilitace. Z Vítkova pak odcházejí tito lidé rozcvičení a jsou schopní zvládnout rehabilitaci například v Chuchelné či Hrabyni,“ uvedl Fajkus a doplnil, že část pacientů odchází do domácí péče.

Lidé z LDN spolupracují podle jeho slov s rodinami pacientů. „Primářčin tým se snaží o to, aby pacienti byli schopni alespoň něco sami udělat. Když nic nedělají, čekají jen na smrt,“ podotkl Fajkus a jako příklad uvedl zdravého člověka, z kterého se náhle stane ležák.

Zmínil také, že ošetřovatelky s pacienty cvičí opakovaně. „Je to pro pacienty velmi náročné a bolestivé. Kromě fyzioterapeutek dochází do LDN například také logopedka,“ dodal.

Primářka: Nejsem tady, abych řídila, ale pracovala s lidmi

Téměř vždy je tam plno. Léčebna dlouhodobě nemocných (LDN) je díky kvalitní péči tamních zaměstnanců plně využita. „Naši pacienti cvičí s fyzioterapeutkou jednou denně a s ošetřovatelkou pak ještě pětkrát až šestkrát denně. Používáme různé pomůcky jako například chodítka a vozítka. Je to LDN, rádi bychom pro lidi něco udělali,“ řekla naší redakci primářka vítkovské LDN Ludmila Prusíková.

Jak zmínila, v 99,9 % dochází u pacientů ke zlepšení. „V pětadevadesáti procentech tady bývá plno. Volněji je jen o Vánocích a letních prázdninách,“ podotkla. „Je mi jedno, jestli jsem primář, jsem na oddělení sama. Nejsem tady proto, abych řídila, ale bezprostředně s pacienty pracovala,“ pokračuje.

Nechala se také slyšet, že by v každém případě bylo lepší, kdyby nemocnice byla v plném provozu. „Péče není komplexní a provázaná. Neočekávám, že by se zde vrátila chirurgie a gynekologie. Ty potřebují perfektní zázemí.

Ale interna, to jsou jen dvě ruce a tlakoměr. Populace stárne a ne každý si zajde ke svému doktorovi. Jednou jede člověk stonat do Oder a pak zase do Opavy,“ vyjmenovala nevýhody současného systému primářka.

Obyvatelé Vítkovska: Nemocnice nám tady chybí

Zrušení vítkovské nemocnice přineslo místním lidem značné komplikace. Jak to hodnotí, když musejí dojíždět do nemocnice v Novém Jičíně? Naprostá většina obyvatel je s nynějším stavem nespokojena. Bezmocní jsou hlavně starší občané, kteří mnohdy nemají automobil a dostat se do Opavy nebo Nového Jičína je pro ně náročné.

Vítkovští vidí problém hlavně ve vzdálenosti nemocnic a dojíždění.

Sedmdesátiletá důchodkyně Jarmila Vémolová řekla: „Ano, nyní mám problém dostat se do nemocnice na vyšetření, je to daleko a musím si shánět odvoz, protože málokdo má nárok na sanitku, je to svízelné hlavně pro starší občany.“

Dvaašedesátiletá důchodkyně Zdenka Holínková z Kunčic souhlasí: „Mám problémy se srdcem, na kontroly a vyšetření musím jezdit do Opavy nebo Fulneku, ale všechno je moc daleko.“ Třiadvacetiletá referentka z Vítkova, která si nepřeje být jmenována, to potvrzuje: „Problémy s dojížděním mají všichni, Opava je pro Vítkovské nedostupná.“

Lenka Goralčíková z Březové souhlasí a dodává: „Nelíbí se mi to hlavně kvůli starším lidem, pro které je dojíždění obtížnější.“ Občané kladou důraz hlavně na minulost nemocnice a její dobré jméno. „Nemocnici neměli rušit, byla vyhlášená, starší lidé se teď těžko dostávají do Opavy,“ hodnotí situaci Jiřina Hurtová z Vítkova.

„Nyní, v těhotenství, musím chodit často na kontroly a dojíždět stále do Opavy je náročné nejen časově,“ stěžuje si jednatřicetiletá Šárka Kopřivová. „Nejhorší je, že se něco povídá o zrušení ambulancí, to by bylo teprve špatné,“ obává se důchodkyně Marie Rousová.

Miroslav Kühn řekl: „Bydlím tady jen půl roku, takže jsem zatím moc zdejší zdravotnictví nepotřeboval, ale nechce se mi s každou prkotinou jezdit do Opavy, co teprve o víkendech nebo svátcích?“

Maminka na mateřské dovolené, která si nepřeje být jmenována, uvedla: „Měla jsem problematický porod, takže musím dojíždět k na kontroly poměrně často, bylo by lepší, kdybych mohla chodit k lékaři tady ve Vítkově.“

Jana Fojtíková z Klokočova vzniklou situaci ironizuje: „Je to opravdu prima, toho, kdo to celé vymyslel, by měli do zlata zasadit,“ a s problematickým dojížděním souhlasí: „Nemít auto, tak to by byla síla.“

„Nadává na to každý, špatně to udělali, ale petice se měla sepsat hned, teď už nikdo nic zpátky nevrátí,“ kritizuje nynější situaci Anna Říčková a dodává: „Byl to nejvyhlášenější špitál.“

Veronika Schindlerová, Lucie Orbanová, Michaela Kubicová