„Před několika lety bylo vyhlášeno jako kulturní památka. Jeho stav není již delší dobu nejlepší. To se týká nejen technického stavu budovy, ale také promítacího zařízení a vybavení kina,“ vysvětluje starosta Vítkova Pavel Smolka.

Jak uvedl, zájmem města je nejenom kino dále provozovat, ale také by jej chtěli zrekonstruovat. O dotaci už požádalo město dvakrát, ani v jednom případě však nebylo úspěšné.

„Nyní jsme opět připraveni žádosti o dotaci podat. Předpokládané rozpočtované náklady přesahují částku třicet milionů, což nejsme schopni pokrýt pouze z vlastních zdrojů,“ dodal Smolka.

Veronika Schindlerová

Kina na Opavsku? Žádná sláva

Některá jsou na tom dobře, některá špatně, a v některých městech dokonce úplně chybí. Řeč je o kinech ve městech na Opavsku. Například v Dolním Benešově v současné době kino nemají. „Máme kinosál v kulturním domě, není tam ale stálá produkce,“ uvedl dolnobenešovský starosta Martin Štefek.

Stejně jsou na tom v Kravařích. Tam měli kino naposledy před dvaceti lety. V Budišově nad Budišovkou mohou mluvit o štěstí. „Naše maloměstské kino je docela slušné,“ řekla vedoucí Městského kulturního informačního střediska Helena Malušová.

Kino je v provozu také v Hlučíně. „Pracujeme na investičním záměru rekonstrukce kina jako víceúčelového zařízení. Budoucnost kina vidíme,“ zmínil Zdeněk Kačor, ředitel Kulturního centra v Hlučíně.

Jednou týdně pak hrají také v kině v Hradci nad Moravicí. „Kino se nachází v Národním domě. Ten chceme kompletně opravit, tedy i s kinem,“ sdělil hradecký místostarosta Karel Hanák. Na závěr nutno podotknout, že také opavské kino by nutně potřebovalo rekonstrukci.

Veronika Schindlerová, Lucie Orbanová