Hodiny ještě nedávno poháněl bezmála sedmdesát let starý věžní stroj. Nebylo se tedy čemu divit, že měl sklon k častým poruchám. Funkčnost trpěla také tím, že číselník nebyl osvětlený a zůstával poměrně špatně čitelný. Mechanismus sloužící k odbíjení byl mimo hru zcela, neboť kvůli korozi nefungoval.

Praskliny ve skleněném číselníku se pak řešily pokrytím papírem. Vedení města se však rozhodlo, že již nehodlá dál situaci improvizovaně „zalepovat“ a přikročilo k radikální opravě celého stroje. Vítkovští dali vale zastaralé mechanice a nyní jsou už hodiny řízeny podobně jako v jiných městech elektronikou.

Přesnost udávaného času tady dnes zajišťuje anténa GPS a družice. Číselník je tvořen speciálním plastem a dočkal se i potřebného podsvícení. To nepotřebuje obsluhu, jelikož se zapíná automaticky soumrakovým spínačem. Nezapomnělo se ani na tradiční odbíjení. To už je teď pro změnu „v rukou“ moderního elektromagnetického kladiva.

A podle všeho celá tahle proměna starého systému na současný nejen, že prý nebyla nikterak náročná, ale rovněž neudělala ani žádnou extra díru městského rozpočtu.