VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vítkovští bojují za své gymnázium, petici podepsala tisícovka lidí

Vítkov – Obyvatelé Vítkova i širokého okolí bojují za zachování tamního gymnázia. Tato škola s výbornou pověstí má za sebou téměř šedesát let existence. Přežila i dobu komunismu, kdy poskytovala vzdělání i těm, kteří se z politických důvodů nedostali na gymnázium v Opavě.

2.3.2010 5
SDÍLEJ:

Gymnázium ve Vítkově.Foto: DENÍK / Zuzana Urbánková

Nyní však vítkovskému gymnáziu zvoní hrana. Krajští úředníci ho chtějí sloučit s učilištěm v Podhradí, vychovávajícím například automechaniky, kuchaře či kadeřníky. Podle odpůrců sloučení to ale v praxi znamená zánik gymnázia.

Městečkem i okolím koluje v těchto dnech petice, jejíž znění přinášíme níže. Petice má k dnešnímu dni okolo tisícovky podpisů, ukončena bude tento pátek na školním plese. Podepisují ji současní i bývalí žáci, kantoři, obyvatelé Vítkovska, Opavska i vzdálenějších regionů.

Místní učitelé se zatím k záměru Krajského úřadu Moravskoslezského kraje nechtějí do novin příliš vyjadřovat, nicméně zdůrazňují: „Toto není boj za naše místa, ale za děti téhle oblasti. Máme studenty ze sociálně slabých rodin nejen z Vítkovska, ale i Budišovska a Oderska.

Kam budou dojíždět za vzděláním, které je přípravou na vysoké školy? Vítkov už přišel i o nemocnici, co nám tu zůstane? Lidé odsud utíkají, Vítkovsko se vylidňuje.“

K problému se vyjádřil i ředitel Mendelova gymnázia v Opavě Petr Pavlíček: „Pokud se gympl ve Vítkově zruší, tak to město jde zu grunde,“ Vítkovští pedagogové rovněž uvádějí, že když už by se mělo jejich gymnázium sloučit, logičtější by to bylo se sousední základní školou. „Smysluplnému řešení se nebráníme,“ říkají.

Kraj, konkrétně úředníci odboru školství, mládeže a sportu, zdůvodňují sloučení gymnázia a učiliště ekonomickými důvody. Zastánci gymnázia však jako protiargument v petici uvádějí, že kraj z celkového ročního objemu prostředků přispívá na provoz gymnázia necelou jednou pětinou. „Kolik se sloučením ušetří? To nám nebyl schopen na kraji nikdo říci. Nemají o tom asi ponětí,“ tvrdí jeden z bývalých pedagogů gymnázia.

A stanovisko krajských úředníků? Redakce uplynulý pátek položila náměstkyni hejtmana Věře Palkové, která je v této věci kompetentní, konkrétní otázky. Náměstkyně však neodpověděla. Tisková mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková to vysvětlila její nepřítomností.

Nicméně podle Vlčkové začínají úředníci teprve analyzovat činnost obou škol. „Realizace záměru je plánována ve výhledu v roce 2011, předpokládá se vznik jednoho subjektu, tedy jedné střední školy, jejíž součástí bude gymnázium a střední odborná škola se vzdělávací nabídkou, která bude odpovídat požadavkům trhu práce a potřebám regionu,“ dodala tisková mluvčí.

Co říká na případné sloučení obou škol vítkovský starosta Pavel Smolka? „Podporovali bychom zachování obou samostatných škol. Nedostali jsme žádné podklady s tím, jaké výhody by přineslo sloučení, jak by to fungovalo a podobně,“ zdůraznil.

Čtenář má slovo: Petice za zachování osmiletého studia na Gymnáziu Vítkov

Dne 28. ledna 2010 byl s odvoláním na ekonomické a demografické důvody Krajským úřadem Moravskoslezského kraje – odborem školství, mládeže a sportu – definitivně potvrzen záměr neumožnit v následujícím školním roce otevření prvního ročníku osmiletého studia na Gymnáziu Vítkov, Komenského 145 (dále jen „gymnázium“), a dále záměr sloučit naše gymnázium se Střední odbornou školou Vítkov–Podhradí (dále jen „SOŠ Podhradí“).

My, níže podepsaní, protestujeme proti rozhodnutí neumožnit další pokračování osmiletého studia a stejně tak nesouhlasíme s tím, aby bylo gymnázium sloučeno se SOŠ Podhradí. Gymnázium zajišťuje komplexní vzdělávání a přípravu k vysokoškolskému studiu pro region Vítkovska, Budišovska a Oderska, ale je i významným kulturním a společenským centrem.

Za jeho bezmála šedesátiletou existenci jím prošlo přes 3 000 studentů, z toho více než 300 studentů programem víceletým. Otázky související s gymnáziem přitom nejsou pouze místní záležitostí, neboť přibližně 60 až 70% žáků k nám dojíždí z okolních obcí.

Gymnázium zabezpečuje svým žákům všeobecné vzdělávání, které je v rámci víceletého studia spojeno s vyšším počtem vyučovacích hodin u základních předmětů, a umožňuje tak ve srovnání se základními školami pracovat se žáky intenzivněji, přičemž však není naším záměrem být konkurencí, ale alternativou.

Ostatně kvalitní vzdělanostní úroveň a schopnost obstát v konkurenci absolventů ostatních vzdělávacích institucí prokazují naši žáci zejména dlouhodobě vysokou, téměř stoprocentní, úspěšností při přijímacích řízeních na vysoké školy a úspěchy ve významných soutěžích.

Je nutné si uvědomit, že s ohledem na odlehlost našeho regionu od větších měst by zrušením víceletého gymnázia byla tato osvědčená forma vzdělávání pro mnoho žáků téměř vyloučena. Navíc zrušení osmiletého studia by znamenalo pozvolný faktický zánik gymnaziálního vzdělávání v regionu, neboť samotné čtyřleté gymnázium ve Vítkově by bylo, s ohledem na současný demografický vývoj, neperspektivní.

Gymnázium s jedinou třídou v ročníku je taktéž, vzhledem k velmi omezené možnosti volby jazyků a volitelných předmětů, dlouhodobě neudržitelné. K otázce hospodaření lze doplnit, že z celkového počtu ročního objemu prostředků na provoz gymnázia kraj přispívá necelou jednou pětinou.

Zbytek nákladů gymnázium pokrývá z příspěvků od státu, z vlastní doplňkové činnosti a z mimorozpočtových zdrojů. Hlavním důvodem proti sloučení se SOŠ Podhradí je odlišná profilace studia i jeho cíle. Žádáme vás proto, abyste při svém rozhodování o další existenci gymnázia s dlouholetou tradicí a kvalitním učitelským sborem vzali v úvahu výše uvedené skutečnosti a zhodnotili, do jaké míry je, v porovnání s nezbytnými náklady, komplexní střední vzdělávání v regionu s vysokou nezaměstnaností a dalšími sociokulturně rizikovými faktory, přínosem.

Vyzýváme vás, abyste se zasadili o to, aby nebylo vydáno rozhodnutí o zrušení osmiletého studia na Gymnáziu ve Vítkově a o sloučení Gymnázia Vítkov se Střední odbornou školou Vítkov– Podhradí, což potvrzujeme svým podpisem.

Ve Vítkově dne 2. 2. 2010

Petiční výbor:

Josef Prusek, Švermova 538, 749 01 Vítkov, e-mail: jprusek@centrum.cz – předseda
Yvona Škurková, Boženy Němcové 531, 749 01 Vítkov, yvona.skurkova@seznam.cz
Mgr. Miroslav Bučánek, Pekařská 1472/118, 746 01 Opava, m.bucanek@gvitkov.cz
Nikola Ambrožová, Komenského 754, 749 01 Vítkov, jaina@centrum.cz
Mgr. Jaroslav Herman, Krnovská 60, Opava

Názory čtenářů zveřejněné v rubrice Čtenář má slovo nemusí vyjadřovat stanovisko redakce. Ta si vyhrazuje právo krátit či odmítnout příliš dlouhé příspěvky.

Autor: Zuzana Urbánková

2.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

539490 - Zpracovatelé dřeva, truhláři (kromě stavebních) a18 000 Kč

Zpracovatelé dřeva, truhláři (kromě stavebních) a příbuzní pracovníci POMOCNÝ BRUSIČ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: Kamil Reichel, 605 884 504, Pomocné práce do stolárny. Broušení profilovaných a kazetových dveří ze dřeva excentrickou bruskou a ručním smirkem. Nutná manuální zručnost., Aktualizace: 20.2.2018. Pracoviště: Kamil reichel, provozovna, U Dubu, č.p. 74, 747 14 Ludgeřovice. Informace: Kamil Reichel, +420 605 884 504.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zedník20 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) zedník, fasádník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: KO: Táňa Dudová. Životopis zašlete na email: info@rybka-cz.cz, Pracoviště Kravaře, nástup ihned.. Pracoviště: Rybka - stavby a služby, s.r.o., Kostelní, č.p. 733, 747 21 Kravaře u Hlučína. Informace: Táňa Dudová, +420 739 593 292.

2475 - Všeobecné sestry s osvědčením VŠEOBECNÁ SESTRA,18 000 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením VŠEOBECNÁ SESTRA, BRATR. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *KO: Roman Kupiec, životopisy zasílejte na e-mail: roman.kupiec@mojeambulance.cz., Nadstandardní mzdové ohodnocení, práce na plný i zkrácený úvazek, 25 dnů dovolené, denní provoz, bez služeb, bez sobot a nedělí, příjemné pracovní prostředí, podpora dalšího vzdělávání., Pracoviště Opava Pekařská, ordinace praktických lékařů pro dospělé.. Pracoviště: Moje ambulance a.s., pekařská 1692/83, Pekařská, č.p. 1692, 747 05 Opava 5. Informace: Roman Kupiec, .

Služby - Služby Provozní pracovník16 000 Kč

Vedoucí provozu v ostatních zařízeních HOSPODYNĚ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Horáková Daniela Mgr., tel.: 553 615 646 - volejte pouze po - čt od 8:00 - 16:00 hod., životopis zašlete na e-mail: seniori.svzdislava@seznam.cz, Požadavky: trestní bezúhonnost, zdravotní průkaz, Pracovní doba Po - Pá, prac. poměr na dobu určitou - 1 rok s možností prodloužení na neurčito, pracoviště Opava, nástup dle dohody., Náplň práce:, - Zaměstnanec provádí práce spojené s přípravou a vychystáváním jídla pro klienty domova, - Provádí úklid, vč. desinfekce podlah a povrchů v místnostech související s přípravou jídla, - Po vydání jídla umývá nádobí a ukládá jej na místo, - Provádí sběr a mytí použitého nádobí a příborů, vč. desinfekce a úklidu jídelny a výdejního místa, - Provádí pravidelné odstraňování odpadků a zbytků, vč. desinfekce odpadových nádob, - Navrhuje jídelníček pro snídaně, ranní a odpolední svačiny, studené večeře, - Předkládá klientům domova schválený jídelníček na další období a zjišťuje od nich preference, - Dle schváleného jídelníčku a preferencí klientů objednává a zajišťuje potraviny pro snídaně, ranní a odpolední svačiny, studené večeře. Pracoviště: Domov pro seniory - domov sv. zdislavy, Rooseveltova, č.p. 768, 746 01 Opava 1. Informace: Daniela Horáková, +420 553 615 646.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požární hlásič - ilustrační foto

Spícího muže v Chuchelné zachránil hlásič

Ilustrační foto.

V Hlučíně teprve třináctiletý chlapec napadl a zbil dva šestnáctileté mladíky

Opavsko včera kvůli hokeji vstávalo dříve

Čeští hokejisté včera ráno dokázali v nájezdech udolat Američany a postoupili dále. Čtvrtfinálem olympijského turnaje v Koreji žilo také Opavsko. 

Prověřte své znalosti z matematiky v dnešním testu Deníku

Dostali byste se na střední školu? Zkuste si, jak těžké to mají žáci při přijímacích zkouškách. V dnešním tištěném Deníku najdete druhý z testů, které jsme pro vás připravili. Prověří vaše znalosti matematiky. Příští týden vás pak čeká další test. Kupte si Deník a ověřte znalosti své i znalosti svých dětí. 

Opilý motorista vjel na tramvajový ostrůvek, kde lidé čekali na svůj spoj

Bilance opileckých nehod na silnicích je děsivá. V Moravskoslezském kraji sice ubývá nehod, na kterých se podepsal alkohol, statistika je přesto alarmující. 

Bronzová Samková v Brně a 88letý násilník s paličkou na maso: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 21. února 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT