Výjimečný projekt, který je zřejmě i jediný svého druhu na Opavsku a možná i v celém kraji, začnou již brzy realizovat ve Vítkově. Jedná se o takzvaný geopark, tedy jakousi odpočinkovou zónu s lavičkami a pěšinkami, doplněnou v případě Vítkova o prezentaci okolí. Konkrétně o nerosty a kameny, které se v této oblasti nacházejí, případně těží.

„Geopark vznikne v parčíku za kulturním domem. Lidé se tam budou moci projít, v klidu si posedět. Není to u cesty, takže to bude dobré i pro děti. Zkrátka takové oddechové místo,“ řekl vítkovský starosta Pavel Smolka s tím, že už letos se začne stavět.

„Máme vybranou firmu a budeme podepisovat smlouvu. Myslím, že je reálné, že se v říjnu začne dělat,“ podotkl dále starosta.

Lanex Bolatice.
Opavsko: stovky Poláků sem jezdí za prací, vedou Bolatice a Chuchelná

Prozradil také, že vybudování geoparku by mělo vyjít na 1,7 milionu korun. Z toho 750 tisíc tvoří dotace, zbytek platí město ze svého rozpočtu. „Víme, že geopark mají v Karlově Studánce.

„O tom, že by bylo něco takového na Opavsku, nevíme,“ poznamenal Pavel Smolka a dodal, že v rámci tohoto projektu jsou spojeni s polskými Hlubčicemi.

„Geopark vznikne v rámci mikroprojektu Horniny a flóra v česko-polském příhraničí v rámci Fondu mikroprojektů 2014 2020 v Euroregionu Silesia,“ uzavřel.

Daniel Václavík usiluje o to, aby byl u nás uzákoněn zákaz vystupování zvířat v cirkusech. Po Opavě šíří petice, která se dotýká této problematiky.
Opavou začala kolovat petice za cirkusy bez zvířat