Na otázku, zda jsou ozbrojeni, jeden z nich na náměstí ve středu dopoledne naší redakci odpověděl: „Hlídky tu jsou a víc vám neřeknu.“

Jeho slova potvrdily i tři Romky, které šly na náměstí za nákupy. „Hlídají i mladí Romáci. Hledají mladé kluky z červeného auta, které včera zastavilo před tím spáleništěm. Ti grázli si to fotili a vykřikovali, že shoří ještě jedna romská rodina,“ tvrdily ženy s tím, že mají strach.

Jedna z nich, sestra popálené sedmadvacetilé Anny Sivákové a teta těžce zraněné dvouleté Natálky, rozčileně dodala: Kdyby ty, co jim to udělali, naši chytili, tak to by s nimi dopadlo moc zle. Smrt za smrt, život za život. To je spravedlivé.“

O tom, zda Romové město hlídají, starosta Vítkova Pavel Smolka, podle svých slov oficiálně nic neví, připouští však, že něco takového zaslechl. On, místní Romové i oslovení bílí obyvatelé městečka, shodně tvrdí, že pokud snad šlo o rasově motivovaný útok, tak to neudělal nikdo z místních.

„Takové skupinky tu nemáme. Nedávno se sice stalo, že z projíždějícího auta tu někdo křičel po Romech urážky, ale to bylo auto odjinud,“ říká starosta.

O obavách z lidí z venku, hovoří například pětapadesátiletý Rom, který se představil jako Julek. „Máme strach z motorkářů z Podhradí. Bydlíme taky poblíž nemocnice jako ta vypálená rodina. Na mou ženu, když šla s vnoučaty po kraji silnice, motorkáři najížděli a ještě se ji snažili kopnout,“ tvrdí Julek, který míní, že možní útočníci mohli být právě odtamtud.

Rozhořčeni jsou však i mnozí bílí obyvatelé městečka. „Mezi námi to tady vře. S chlapama si říkáme, že média dávají prostor jen Romům a spekulují, že to byl rasový útok. Já nevím, kdo to udělal, té malé je mi líto, ale její otec měl dávno sedět v base, navíc měli dluhy.

Zajímá někoho, že se nám s Romy nežije dobře? Že kradou brambory a dřevo ze sklepů? A na co mají hlídky? My je nenapadáme. Žádné násilí nechcem,“ říká muž, který odmítl zveřejnit své jméno.

Stav dívenky zůstává kritický, na pomoc rodině byla vyhlášena sbírka

„Televize Nova vypsala po domluvě s námi stotisícovou odměnu za dopadení pachatele. Uvítáme jakoukoli informaci a pomoc, aby byl pachatel dopaden,“ zmínila. Vedení města se rozhodlo uspořádat pro romskou rodinu sbírku.

„Číslo účtu bude na webových stránkách města. O tom, zdali přispěje město, musí rozhodnout zastupitelstvo,“ uvedl starosta Vítkova Pavel Smolka.

Stav dvouleté Natálky je podle tiskového mluvčího Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě Tomáše Oborného stále stejný. Dívenka je tedy i nadále v kritickém stavu.

(rr)