Zpráva o plánovaném zrušení přímé železniční trasy z Jeseníku do Opavy a do Ostravy zvedla u řady lidí vlnu kritiky a odporu. Chvíli to vypadalo, že již brzy budou muset cestovat mezi zmíněnými městy pouze autobusem, nebo sice vlakem, ale jedině přes Olomouc, a tím pádem o několik hodin déle. Minulý pátek dokonce proběhl v Jeseníku menší protest. Několik obyvatel symbolicky se židlemi v rukou vyšlo dát najevo svou nevůli až na místní nádraží.

Nakonec to ale přece jen vypadá, že se inkriminovaný spoj vedený přes polské Głuchołazy z mapy úplně neztratí. Alespoň částečně.

Vraťme se však na začátek. Proč vůbec k ohrožení budoucnosti linky došlo? Háček je v problematické komunikaci s polskou stranou. Úsek trati vedoucí přes Głuchołazy je totiž v dezolátním stavu. Přestože Češi za možnost jejího využívání Polákům platí, nic se neopravilo a situace už začala být na pováženou. Ministerstvu dopravy ČR tak již došla trpělivost a Głuchołazům „zavřelo kohoutek".

„Provoz dálkové dopravy, tedy rychlíků, si u nás objednává ministerstvo. Na rok 2013 se tak ale pro úsek Krnov Jeseník přes polské Głuchołazy nestalo. A protože tyto linky nejsou zákazníkem objednány, my nebudeme nadále zajišťovat jejich provoz," vysvětluje mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Zmíněná trať není navíc ani součástí probíhajícího výběrového řízení na nového provozovatele rychlíkové linky Ostrava - Opava - Olomouc.

Přes všechny uvedené skutečnosti vlaky mezi Opavou a Jeseníkem jezdit nepřestanou. Jen již nebudou přímé. Podle slov Petra Šťáhlavského pojedou i v roce 2013 mezi Krnovem a Jeseníkem přes Glucholazy zhruba ve čtyřhodinovém intervalu čtyři páry zrychlených osobních vlaků. Spoje si objednaly společně Moravskoslezský a Olomoucký kraj.

„V Krnově jsou pak podle návrhu jízdního řádu plánované přípoje na vlaky i od vlaků ve směru Opava a Ostrava. To znamená, že také v jízdním řádu pro následující rok budou mít cestující k dispozici vlaky v podobném časovém rozmezí a stejném počtu, jako je tomu dnes," tvrdí Petr Šťáhlavský.

Jak se vše nakonec vyvine a zda ještě nedojde k nějakým změnám, to se pozná již brzy. Nový jízdní řád totiž začíná platit od letošního 9. prosince.