Jako náhradu vytvořily dráhy novou slevu, nazvanou Léto 26. Této novinky mohou využívat lidé do šestadvaceti let, a to v době od jednadvacátého června do jednadvacátého září. A co musí člověk udělat proto, aby získal novou slevu Léto 26? „Stačí přijít k pokladně a nárok na slevu prokázat osobním dokladem,“ uvedla dozorčí osobní přepravy v Opavě Sylva Wasserbauerová. Podle jejích slov člověk zaplatí přibližně o dvacet procent více, než byl zvyklý u Junior pasu-léto. „Je to ale relativní, neboť v minulosti při vyřízení Junior pasu-léto musel cestující předložit fotografii a uhradit částku sto korun.

V současnosti stačí jen občanský průkaz, pas, případně řidičský průkaz.“ vysvětlila Wasserbauerová. Jak uvedla, lidé na Opavsku využívali Junior pasu-léto hodně. Přestože byl zrušen, je přesvědčena, že nabídka je širší než v minulosti. „Pro mládež do šestadvaceti let je vyhlášeno více produktů. Mohou si z nabídky vybrat pro sebe tu nejoptimálnější.“ potvrdila. Podle slov manažera komunikace Českých drah Radka Joklíka průzkum ukázal, že zákazníci spíše ocení plošnou slevu bez nutnosti vyřizovat a následně při sobě nosit další průkaz. „Pokud chtěl někdo slevu uplatnit jen na jednu cestu, pak se mu navíc nevyplatilo průkaz vůbec vyřizovat. Proto jsme pro letošní léto připravili zcela nový produkt Léto 26. Ocení ho cestující do 26 let věku, kteří během roku vlakem příliš necestují, a nemají proto žádnou zákaznickou kartu Českých drah.“ uvedl Joklík.

To, že během prázdnin studenti většinou nikam nejezdí, zmínila studentka Barbora Zemanová. „To vím z vlastní zkušenosti. Vzhledem k tomu, že jsem ale student, tak se přikláním ke studentům. Bylo by tedy podle mě lepší, kdyby Junior pas-léto dráhy nezrušily,“ řekla. Dřívější slevu Junior pas-léto by nezrušila ani studentka Adriana Hladíková, přestože se nechala slyšet, že jezdí spíše autobusem než vlakem, a tak této, dnes již zrušené slevy, nevyužívala.