Program zahájila ve čtrnáct hodin mše svatá v kapli domu sv. Cyrila a Metoděje. Od půl třetí do čtyř hodin si mohli zájemci prohlédnout dům i chráněné dílny, a to s odborným komentářem průvodce. Další program už pak probíhal v nedalekém sportovním areálu.

NAJÍT VOLNOU LAVIČKU BYL PROBLÉM

Od půl třetí lidé poslouchali vystoupení nevidomé zpěvačky Ivety Dunkové, kterou krátce po třetí hodině vystřídala dechová kapela Kobeřanka. To už byl sportovní areál téměř zaplněn a najít místo k sezení byl problém i přes to, že laviček a stolů zde bylo připraveno opravdu hodně.

Po čtvrté hodině vystřídal dechovku tanec, a sice taneční skupina O.K. DANCE z Vlaštoviček, která přihlížejícím předvedla několik svých vystoupení. Vzápětí si lidé mohli prohlédnout také požární útok mladých hasičů z obce.

V pět hodin se na pódium opět začala trousit Kobeřanka, aby lidem nabídla druhý blok svého vystoupení. Úsměvy na tvářích lidí, vzrušené debaty i smích dávaly tušit všeobecné dobré náladě.

„Přijeli jsme i s rodinou z Opavy a letos jsme tady poprvé. Musím říct, že se nám tady opravdu líbí. Netušila jsem, kolik tady potkám známých, především z bývalého zaměstnání, které bylo po revoluci zrušeno. Je tady super atmosféra. Myslím, že takové akce jsou opravdu příležitostí k setkání dávných přátel. Hodně se mi líbí také množství atrakcí pro děti a překvapena jsem byla také cenami, které jsou opravdu lidové, ale určitě ne na úkor kvality," uvedla jedna z návštěvnic slavnosti Bronislava Chřibková.

K občerstvení mohli lidé využít dvou stánků s čepovaným pivem a dalšími alkoholickými a nealkoholickými nápoji. Rozpálený gril lákal k zakoupení párků či makrel, objednat si návštěvníci mohli ale také guláš, langoše nebo bramboráky. Kdo si chtěl uzeniny připravit sám doma, mohl si je pořídit i syrové. Zvlášť byl pak stánek s koláči, štrúdly a dalšími sladkými pochoutkami.

Velký zájem vzbudila mezi dětmi i dospělými koňská bryčka, kterou se mohli částí obce projet.

O to, že by se děti na oslavě nudily, rodiče strach mít nemuseli. Kromě skákacích hradů, kolotoče, stánků s hračkami, trampolíny nebo možnosti nechat si namalovat něco na obličej či ruku, byli asi největší atrakcí dva osli a jedno oslí mládě. Na projížďku se tak někdy čekala dlouhá fronta.

Kromě návštěvníků z okolních obcí a hlavně z Opavy zavítali na slavnost také místní občané. „Nevím, jak dlouho se už tato akce pořádá, ale pěkných pár let to už určitě bude. Je to už taková tradice. Zavítám sem vždycky, poklábosím s kamarádkami, pak se na chvíli vytratím domů a kolem osmé deváté se vracím na taneční zábavu.

Ta bývá skvělá, ale co už není tak skvělé, je to, když pak musíte hudbu celou noc poslouchat, protože se to obcí pochopitelně rozléhá a já bydlím jen kousek odtud. Ale když to není každý týden, dá se to nějak zvládnout," sdělila se smíchem obyvatelka Vlaštoviček Marie Kramná.

Po Kobeřance lidé poslouchali vystoupení kapely Acoustic session a od osmi hodin už hrála skupina Špekband. Tu ještě o půl desáté vystřídal bubenický orchestr Ivo Samiece BORIS. Poté už pódium patřilo jen Špekbandu a pomyslný taneční parket zbylým návštěvníkům slavnosti.

Veronika Bernardová