Ve své době byla stavba Úpravny vody v Podhradí architekta Cyrila Kajnara poměrně ambiciózním plánem. Začalo se s ní v roce 1954 s tím, že hotovo má být za další čtyři roky. Termín byl dodržen, ba dokonce se vše stihlo ještě o jedenáct dní dříve. Tehdy, 20. prosince 1958, byla dodána první pitná voda z Podhradí do Krásného Pole, které bylo samostatnou obcí, aby dále putovala k obyvatelům do Poruby.

Úpravna bere vodu z přehradních nádrží Kružberk a Slezská Harta. Surová voda míří do Podhradí 6,7 kilometru dlouhou tlakovou štolou. „Kapacita úpravny se navyšovala postupně. V roce 1958 ještě nebyla tlaková štola z Kružberku dokončena a zdrojem se stala voda z řeky Moravice, která se do úpravny čerpala. Kapacita v té době činila 250 litrů za sekundu.

V roce 1959 po dokončení štoly se zvýšila na 500 litrů, o tři roky později to bylo 1000 litrů a po deseti letech fungování dosáhla úpravna kapacitu 2000 litrů za vteřinu, což z ní činilo největší provoz svého typu v tehdejším Československu,“ konstatuje ředitel Ostravského oblastního vodovodu Jiří Komínek.

Voda pro celý kraj se v Podhradí upravuje už šedesát let

V současné době se v Podhradí upraví 2700 litrů vody za sekundu, jde o největší úpravnu Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava (SmVaK). „Od doby svého vzniku prošla úpravna mnoha rekonstrukcemi a modernizacemi, z nichž poslední se uskutečnila v minulých letech a stála 130 milionů korun,“ dodává ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička. 

U příležitosti kulatých narozenin se ve SmVaKu rozhodli, že umožní lidem si úpravnu detailně prohlédnout, a to v rámci dnů otevřených dveří. Aby nebyl nijak narušen proces výroby pitné vody, byly pro tuto jedinečnou příležitost uvolněny pouze dva termíny. Oba však byly zcela naplněny.