Žádost o snížení platby stočného pro tento rok se sice měla podat do konce letošního září, ale v nadcházejícím roce, kdy se má vodné i stočné zdražit, by se každá úspora mohla hodit.

Možnost této slevy, kterou povoluje zákon, je atraktivní především pro zahrádkáře, kteří rostliny a trávník zalévají vodou z vodovodu, a vlastníky bazénů, kteří nezatěžují kanalizaci. Z bazénů se totiž voda jednoduše vypařuje. Uplatnění slevy se realizuje tak, že se vynásobí množství vody, která odteče do kanalizace, cenou stočného. Při současné ceně stočného 31,31 koruny se tak lidem vrátí minimálně 939 korun.

Aby ovšem lidé slevu na stočném získali, musí splňovat určité podmínky. Tou hlavní je bezpochyby závislost na množství neodvedené vody do kanalizace. Ta musí být vyšší než třicet metrů krychlových za rok, což je třicet tisíc litrů vody.

A jak probíhá uplatnění slevy v praxi? „U odběratelů, kteří o toto snížení stočného požádali, požadujeme osazení podružného ocejchovaného vodoměru, který zaplombujeme. U odběratele vždy po sezoně provedeme kontrolní odečet tohoto měřidla. Jedná se samozřejmě zejména o používání bazénů a zalévání,“ vysvětlila tisková mluvčí Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava a. s. Eva Špirochová.

„Této možnosti někteří lidé na Opavsku využívají, ročně zaznamenáváme zhruba osmdesát žádostí,“ dodala.

I námi oslovení Opavané se snaží různými způsoby vodu šetřit. „Samozřejmě se snažíme vodou neplýtvat. Například nádobí neumýváme pod tekoucí vodou,“ vysvětluje svůj způsob úspory čtyřiačtyřicetiletá vedoucí fakturačního oddělení Světlana Dočkalová z Chvalíkovic. „Doma jsme čtyři, takže se snažíme nenapouštět si často vanu a hygienu řešíme raději sprchou. Přes léto zase sbíráme dešťovou vodu, kterou používáme jako užitkovou,“ uvádí další způsoby.

I Jiřina Madeová z Hněvošic se snaží, aby jí potrubím neodteklo zbytečně moc peněz. Na rozdíl od Světlany Dočkalové to ale už neřeší tak moc jako kdysi. „Zjistila jsem, že když na vodě šetřím, tak ji stejně zdraží. Proto se raději zabývám úsporou elektřiny než vody. Jinak to ale řeším obdobně jako většina lidí. V létě zalévám zahradu převážně dešťovkou,“ pokyvuje hlavou.

„Tak to by mě nenapadlo,“ kroutil hlavou třiapadesátiletý obchodní asistent Jindřich Martiník z Opavy, když jsme mu o možnosti slevy pověděli. „A není to náhodou kontraproduktivní? Proč budu zalévat zahrádku vodou z vodovodu, když si nechám napršet dešťovku?“ visely mu nad hlavou otazníky. Podle něj to totiž žádná úspora není, jak vzápětí dodal.