Více než čtyři desítky hasičů a na dvacet kusů jejich techniky teď mají jediný úkol. Likvidovat to, co velká divoká voda poničila. A to nejen na území Moravskoslezského kraje, ale nově i v jižních Čechách.

„Záchranné a likvidační práce pokračovaly bez přestávky i o víkendových dnech i v tomto týdnu. Třicet našich záchranářů je nasazeno v obcích Jeseník nad Odrou, Zubří, Lešná a Polom společně s dvacítkou techniky.

Záchranáři provádějí v současnosti nezbytné práce zprůjezdňování cest, opravy komunikací, naložení a vyvezení nánosů bahna, čištění koryt řek a potoků, odstraňování spadlých a naplavených stromů a dříví, vyčerpávání a čištění sklepů a zaplavených místností.

V obci Jeseník nad Odrou vytahují zničené a utopené automobily a provádějí demolici osmi domů,“ upřesnil náplň práce hlučínských záchranářů na místech povodní tiskový mluvčí HZS Hlučín Petr Orel.

Nejnověji se k nim přidala i další, devítičlenná skupina mužů, která s technikou pomáhá ve městě Jeseník, kde je tak celkem patnáct hlučínských hasičů. V úterý večer ale byla připravena k odjezdu další skupina hlučínských záchranářů, a to dvanáct osob a desítka technických prostředků. Ta během včerejška zamířila do míst ohrožených povodněmi v Jihočeském kraji.

„O přesném místě působení této jednotky bude průběžně rozhodováno krizovým štábem Jihočeského kraje podle aktuální situace. V této oblasti budeme nasazeni na pomoc místnímu obyvatelstvu v obdobných činnostech jako na Moravě.

Přesun této jednotky nebyl jednoduchý, protože do oblasti jižních Čech jela speciální zemní technika typu obřího kolového nakladače na podvalníku, automobilního vyprošťovacího jeřábu nebo universálního dokončovacího stroje,“ seznámil s pomocí Petr Orel.

Pomoc hasičů se však neomezuje jen na fyzickou část. Šest profesionálních psychologů činných ve složkách integrovaného záchranného systému, pět proškolených profesionálních hasičů a jeden duchovní jsou velmi platnými členy týmu.

Právě oni hovoří s nejvíce zasaženými jednotlivci nebo rodinami a směřují je ke stabilizaci jejich psychiky a obnovování jistot v sobě samých i v rodinách.

„Jedná se hlavně o lidi, kteří se musí vyrovnávat s úmrtím nejbližších nebo velkými materiálními ztrátami. Vedle toho mapovali další rodiny a jednotlivce potřebné k psychosociální pomoci,“ řekla Marcela Kopaňáková, jedna z psychologů HZSMSK.