Povodňová situace však už není tak aktuální. Ve středu dopoledne zasedala povodňová komise města.

„Pro lidi ze Žimrovic je to bohužel častý jev. Pokud více zaprší, hrozí záplavy. Poskytli jsme této části dva vysoušeče. Při odstraňování vody z domů je nutné dodržovat některé zásady. Právě i o nich jsme dotyčné informovali," konstatoval hradecký starosta Karel Hanák a ještě přidal několik postřehů:

„Poslední zprávy ohledně stavu řeky Moravice byly příznivé. Ve středu byl také odvolán první povodňový stupeň." O výši škod lze zatím jen spekulovat. V pondělí má povodňová komise zasednout znovu a podat konečnou zprávu také o této záležitosti.

Do kajloveckého rybníka spadl strom

Terén byl na některých místech hodně podmáčený. Právě kvůli tomu spadlo několik stromů. Jeden z nich se zřítil na komunikaci vedoucí z Hradce do Žimrovic. V blízkosti místní pily se voda dokonce vylila až na vozovku. „Upozornili jsme občany, aby nechodili do lesů a nepohybovali se v blízkosti koryt řek a potoků. Terén je mokrý a hrozí pády stromů," pokračoval Karel Hanák.

Další strom se sesul do kajloveckého rybníka. Vzhledem k tomu, že se v něm nachází násada asi za 80 000 korun, nemůže být odstraněn. „Místo jsme ohraničili páskou se zákazem vstupu. Zatím tam nikomu nevadí. Nemůžeme zde použít těžkou techniku, protože kdyby třeba do vody ukáplo nějaké množství oleje, ohrozíme násadu," vysvětloval hradecký starosta.

Spadený strom tak bude maximálně ořezán a kompletně se odstraní, jakmile se rybník vypustí.

Pod hradeckým hřbitovem platil zákaz vstupu

Voda řádila i na opačném konci Kajlovce. Třebaže se to vůbec nepředpokládalo, déšť rozvodnil kajlovecký potok, který se rozlil až na hlavní silnici. Místo muselo být označeno dopravním značením. V deštivém počasí je hodně zrádný svah pod hradeckým hřbitovem. Nedaleko odsud se také zřítil strom a platil zde zákaz vstupu.

Přece jenom zhruba před čtyřmi lety se za větších dešťů dal svah do pohybu. „Raději jsme území pod hřbitovem ohraničili. Nemáme sice žádné známky o tom, že by se svahem bylo něco v nepořádku, avšak jistota je jistota. Letos se stoprocentně pustíme do zpevňování svahu, aby už nehrozilo žádné nebezpečí," uzavřel Karel Hanák

Petr Dušek