Dorůstá maximálně okolo deseti centimetrů, patří mezi kaprovité a pochází z Turecka. To, co jí dělá tak výjimečnou, je fakt, že pomáhá lidem s lupénkou. Prostě jí chutná nemocná lidská pokožka. Tu pomaličku a jemně okusuje.

A ještě jednu zajímavost rybička má - dokáže přežívat ve vodě teplé až 37°C. Při teplotě mezi 30,7 až 37°C rybka vylučuje z fousků slaný roztok, který desinfikuje místa, jež předtím svou tlamkou ošetřila.

Premiéra na aquaburze

Teplá voda ale láká i lidi. A jak tomu bývá, zasáhla do osudu těchto dvou živočichů náhoda. Lidé si všimli, že při koupelích rybičky okusují jejich nemocnou kůži a jim to pomáhá. Rybičkám tak začali říkat vodní doktoři.

Rybičky sice nejsou schopny lupénku úplně léčit, ale dokáží její léčbě výrazně pomoci. Na zatím poslední opavské aquaburze Aqua Terra Clubu Opava se tato rybička představila Opavanům. Jejich majitelem je předseda klubu Dalibor Šíbl (na fotografii), který své garra rufy získal od kolegy, který se chovem těchto ryb zabývá.

Dalibor o jejich účincích věděl hodně, a tak se rozhodl vyzkoušet je v praxi.

Koupil je manželce k Vánocům

„Protože se moje manželka už od svých osmi let trápí s touto nemocí a vystřídali jsme mnoho léků, které se lišily jak bází svého hormonálního složení, tak i cenou, a žádaný efekt nepřišel, rozhodl jsem se rybky manželce zakoupit k Vánocům,“ říká Dalibor Šíbl.

Přiznává, že se k rybkám poprvé dostal přibližně před rokem: „Tehdy jsme měli možnost je odzkoušet přímo na manželce a věřte či ne, po několika koupelích se postižená místa začala scelovat a zbyla po nich jen načervenalá čistá kůže. Prostě jen červené flíčky, jako když se člověk špatně opálí,“ vzpomíná Dalibor.

Ten se svěřil, že dnes velmi dobře chápe, jak se lupénkou nemocný člověk cítí.

Garra rufa je pomoc, ne lék

Garra rufa je pro lidi s lupénkou velkou pomocí, ale ne lékem. „Dokáže ale člověka dostat do takové fáze nemoci, že zastaví nebo alespoň zmenší postup zasaženého místa,“ popisuje zkušenosti Dalibor Šíbl.

Navíc prozradil, že rybka se také používá v kosmetice: „Při manikúře a pedikúře, využívá se při kožních exémech, defektech a poraněních, dokonce má dobré vlastnosti k zacelování jizev.“ Jeho zkušenost mluví o tom, že na jednu koupel je vhodné použít 150 až 200 rybiček.

„Koupel jsem si také vyzkoušel osobně a mohu říci, že je velmi příjemná. Okusovaní vnímáte spíše jako jemné šimrání. Je vhodné setrvat ve společnosti rybiček minimálně čtyřicet pět minut,“ říká Dalibor.

Slíbil, že rybky Garra rufa opět vezme na další opavskou aquaburzu. Ta bude v neděli 27. března dopoledne opět v tělocvičně Střední průmyslové školy Stavební na Mírové ulici. Případným zájemcům tam o nich řekne více, a pokud bude zájem, je ochoten po domluvě umožnit i koupel.