Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řeku zaplavily vodní rostliny

Nejen ve Stříbrném jezeře, ale také v řece Opavě najdete v těchto dnech přemnožené vodní rostliny.

8.8.2017
SDÍLEJ:

Vodní rostliny po řece Opavě šíří mimo jiné vodní ptáci.Foto: DENÍK / Milan Freiberg

V řece Opavě najdete kromě jiného i rdest kadeřavý, který roste hlavně ve vodách bohatých na minerály. Podle botanika a dendrologa Miroslava Franka je příčinou přemnožení rostlin hlavně teplé počasí a nízká hladina vody.

„Vody je v korytech málo, proto je atak vodních rostlin tak velký,“ uvedl bývalý ředitel Arboreta Nový Dvůr. V řece Opavě se mohou kromě rdestu vyskytovat i další rostliny jako stolístek klasnatý nebo přeslenitý nebo hvězdoš mnohotvarý.

„Přemnožení vodních rostlin ale není nebezpečné. Naopak je to špíše symptom dobré a čisté vody,“ doplnil Miroslav Frank.

Podle vyjádření mluvčí Povodí Odry Šárky Vlčkové se v období tepla a nízkých průtoků jmenované druhy zeleně vyskytují na větších délkách toků. „Vzhledem k tomu, že není povoleno a ani nechceme ve velkém používat v tocích chemické přípravky na jejich likvidaci, budeme je postupně odstraňovat tam, kde to bude technicky možné, na konci léta a na podzim,“ uvedla Šárka Vlčková.

Podle referentky odboru majetku města opavského magistrátu Ireny Bednářové byl ve Stříbrném jezeře ověřen také výskyt vodního moru kanadského. „Z vodní nádrže jsou průběžně odebírány ke kontrole vzorky hygienickou stanicí v Opavě a nebyla zjištěna závadná voda, voda je vhodná ke koupání,“ upřesnila Irena Bednářová.

„Možnost odstranění rostoucí vodní rostliny v bezprostřední blízkosti pláže u restauračního zařízení bude projednána s provozovatelem tohoto restauračního zařízení,“ uvedla referentka.

Vodní mor kanadský se ve větším množstí objevil i v řece Moravici v oblasti Podhradí.„U nás se tato rostlina hojně vyskytuje zplanělá,“ uvedl Miroslav Frank. Rostlinu pěstují i akvaristé a pravděpodobně jimi nebo také zahradníky byl zavlečen i do řek.

Vodní rostliny roznášejí ptáci, nejčastěji kachny, tím, že trhají kousky rostliny, které pak odplouvají po směru toku a rozrůstají se v jiných částech řeky. Stává se však také, že semínka rostlin nebo jejich útržky bývají zavlečeny i proti proudu řeky.

Autor: Milan Freiberg

8.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení