Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) v televizním pořadu Nedělní partie prohlásila, že záchranný prapor z Hlučína by se v rámci transformace armády mohl stát součástí hasičského sboru. „Vím jen, co zaznělo v televizi, oficiálně nic,“ zareagoval velitel Vojenského záchranného útvaru Hlučín Radim Řehulka. „Není snadné si to představit, protože mezi profesionálním vojákem a hasičem je určitý rozdíl,“ dodal Řehulka s tím, že rozhodnutí ještě není definitivní.

Na ministerstvu však mluví jinak. „Předběžně je vše schváleno, čeká se jen na souhlas vlády. Generální náčelník Hasičského záchranného sboru (HZS) ČR Miroslav Štěpán s převzetím útvaru souhlasí,“ potvrdil Jan Pejšek z tiskového odboru ministerstva obrany. Tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje Petr Kůdela má od svého ředitele Zdeňka Nytry nařízeno, aby se ke kauze nevyjadřoval. „Je to první případ, kdy nesmím o věci informovat. Je to citlivý problém, informace k němu poskytuje jen ředitel Nytra,“ argumentoval Kůdela. Dodal však, že pomoc praporu je v našem kraji významná.

Stejný názor má i vedoucí odboru kanceláře hejtmana Moravskoslezského kraje Pavel Kozub, který řekl: „Informacemámjen z novin. Myslím si ale, že útvar by měl být zachován. Jeho význam je obrovský.“ Prapor hájí i hlučínský starosta David Maňas (ODS) „Zjišťuji, co je za tím, proč se to děje. Chtěli bychom, aby prapor zůstal pod armádou v Hlučíně. Zachraňuje nejen majetky, ale i životy.“