Vojto, když jsme spolu v květnu mluvili po vašem návratu z Jižní Ameriky, ještě jste nebyl tak úplně aklimatizován. Už jste se tedy stihl vrátit do „běžného“ života?

Ano, musel jsem se už vrátit do práce, takže se to všechno vrátilo do řekněme jakýchsi staronových kolejí.

Tehdy jste také odhadoval, že bude velmi těžké vybrat snímky do promítání a vůbec ty největší zážitky. Tipoval jste správně?

V podstatě ano, protože těch fotografií je strašně hodně. Ale nějak to postupně šlo. Než se ke mně dostaly snímky od všech členů výpravy, měl jsem u sebe jen fotky od jednoho člověka. Nutno ale podotknout, že byly nejhezčí ze všech, také jich bylo nejvíce. Takže se to pak nějak dalo dohromady. Samozřejmě kromě snímků tam máme i nějaká videa.

Projekce se uskutečnila v areálu zámeckého parku v Neplachovicích.
Letní kino s příchutí Jižní Ameriky

Celá projekce je vaším dílem?

Z jihoamerické výpravy máme, dá se říci, takové hlavní video, které tvořila jedna z členek expedice. Já se považuji pouze za amatéra, něco málo jsem ale sestříhal také. Ještě plánujeme větší videoprojekce. Ty si ale necháváme nejspíše až na podzim, kdy se bude kamarádka, autorka toho již zmíněného videa, vracet ze svých cest zpátky domů. Alespoň tedy má ambice něco dalšího udělat.

Na výpravě jste byli od ledna do konce dubna. Stihl jste ještě teď v létě nějakou další dovolenou?

K tomu bych řekl asi to, že když se člověk po čtyřech měsících podívá na účet, není to nic příjemného. Takže tak (smích).

Byl neplachovický zámecký park pro promítání jasnou volbou?

Určitě, vždyť tady bydlím (smích). Oslovila mne paní starostka, když se zde přes prázdniny pořádají letní kina, zda bych neměl zájem se na jednom z nich podílet. Tak jsem na to kývl. V létě nepřednáším, byl na to tedy prostor a čas.

Avii Amálku jste už zpátky do Česka nepřeváželi, zůstala na farmě v Kolumbii. Máte o ní nějaké zprávy?

No my všichni doufáme, že jestli na ni nespadla ta palma, pod kterou jsme ji nechali zaparkovanou, tak tam ještě pořád stojí (smích).

A bude tam stát ještě dlouho nebo už přemýšlíte, že s ní zase někam vyrazíte?

Chtěli bychom s ní potáhnout dále na sever. Takže při další výpravě máme v plánu se podívat do Střední Ameriky, možná až do Mexika. Uvidíme.