VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VOLBY 2018 v kraji: překvapení pro prvovoliče, jasná výhra i podezření z kupčení

FOTOGALERIE/ Úderem 22. hodiny se v České republice uzavřely volební místnosti. Komunální a někde i senátní volby budou v pokračovat ve sobotu v osm hodin ráno. Podívejte se, jak vypadal první volební den v Moravskoslezském kraji.

5.10.2018 AKTUALIZOVÁNO 5.10.2018
SDÍLEJ:

Komunální a senátní volby 2018 v Ostravě.Foto: Deník / Pavel Sonnek

V pátek a v sobotu lidé vybírají, kdo usedne do obecních a městských zastupitelství. V částech Opavska, Ostravska a Karvinska voliči zároveň vybírají tři nové senátory.

Přehled kandidátů do senátu v MS kraji najdete zde:
Ostrava-Město  Opava  Karviná

"Volební okrsky na severu Moravy a Slezska monitorují dvě kontrolní skupiny zaměstnanců krajského úřadu. Podle jejich informací k volbám zatím přišlo kolem 30 procent občanů kraje. Žádné komplikace, trable, průšvihy nebo nedorozumění zatím nezaznamenali," uvedla krátce po půl deváté večer mluvčí Moravskoslezského kraje Nikola Birklenová.

OPAVSKO

Před sedmou hodinou večerní byla známa průběžná čísla týkající se volební účasti v Opavě. Pohybovala se okolo patnácti procent.

„Srovnávali jsme to s prezidentskými volbami. Při nich byl zájem o něco větší a v tuto dobu jsme byli na více než dvaceti procentech. Při minulých komunálních volbách byla Opava za oba dva dny na třiatřiceti procentech,“ komentoval vedoucí odboru vnitřních věcí opavského magistrátu Petr Sordyl, podle něhož je na venkově o volby mírně vyšší zájem.

Dodejme ještě, že na Opavsku zatím vše probíhá bezproblémově a nemusely se řešit žádné komplikace.

KARVINSKO

Ve volebním okrsku v ulici ČSA v centru Havířova pozorovali členové komise v pátek po 19. hodině ve srovnání s předchozími komunálními volbami poměrně slabší účast. Voliči však přicházeli i ve večerních hodinách.

Komunální a senátní volby 2018 ve volebním okrsku v ulici ČSA v centru Havířova.

Vpodvečer se Karvinou šířily zvěsti, že se v některých lokalitách Nového Města, kde žije větší počet obyvatel romského etnika, kupčilo s hlasy. Údajně někdo nabízel voličům 200 korun za jeden hlas. Vše se ale vysvětlilo poté, co věc na místě prověřila policie.

„Někdo uvedl v omyl jednu starší ženu, když jí řekl, že pokud půjde volit, dostane 200 korun. A ona se na to zeptala volební komise. Žádné jiné indicie o možném kupčení s hlasy nemáme,“ řekla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Snímky z volebních místností na Karvinsku najdete zde:

Volit může téměř milion lidí

Voleb se může zúčastnit i bezmála milion občanů Moravskoslezského kraje, pro které je k dispozici 1307 okrsků. Nejvíce voličů (přes čtvrt milionu) je v Ostravě, kde se nachází 299 okrsků.

Kolik lidí k volbám letos ale opravdu dorazí, to lze v této chvíli jen těžko odhadovat.

Jsou však místa, kde je téměř jisté, že k urnám přijde jen malá část voličů. Jeden z okrsků, který vstoupil do historie už během lednových prezidentských voleb, nese označení 19003 a nachází se v ostravském městském obvodu Slezská Ostrava, v části Hrušov.

Během prvního kola se tehdy ze 109 zapsaných voličů neobjevil nikdo, v druhém kole přišlo devět obyvatel. Platný hlas odevzdalo osm z nich.

Komunální a senátní volby 2018 v Ostravě.

Snímky z volebních místností pořízené v Ostravě najdete zde:

Krátce po otevření volební místnosti v okresku 19003 vstoupil první volič. Poté však přišla dlouhá pauza. Pro předsedu komise Jana Plintu, který nechyběl ani při několika minulých volbách, to nebylo žádné překvapení. „Tady je účast vždycky velmi nízká,“ řekl Plinta.

Ani starostka Slezské Ostravy Barbora Jelonková nehýří optimismem. Dle jejího odhadu přijde jen několik lidí. „Pět až deset,“ řekla Deníku Jelonková. Jak zdůraznila, v lokalitě žijí sociálně slabí občané, kteří o politiku velký zájem nemají. Nakolik bude její tip přesný, se ukáže až v sobotu po uzavření volebních místností.

Sledujte s námi volební dění v našem kraji:

BRUNTÁLSKO

Kuriózní situace nastala v Karlově Studánce, kde je už dnes jasné, kdo vyhraje volby, protože zde mají voliči k dispozici jedinou kandidátku. Přesto starostka vyškrtla 19 osob ze seznamu voličů, aby neovlivnily výsledek.

 „Lidé k urnám chodí evidentně se zájmem, ale i na hrubé odhady účasti je brzy. Je třeba vyčkat na oficiální čísla. Důležité je, že dosud jde všechno hladce a nezaznamenali jsme žádné problémy,“ uvedl mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.

Snímky z volebních místností na Bruntálsku najdete zde:

FRÝDECKO-MÍSTECKO

Prvovoličům v Hrádku rozdávali bonbony

S otevřením volebních místností byl Deník v Dolní Lomné, kde se poprvé volilo v letos nově opravené zasedací místnosti obecního úřadu. Podle volební komise je v obci evidováno na 700 voličů, figurují zde i čtyři cizinci. Mezi prvními voliči byla i starostka Renata Pavlinová (na snímku níže), která zároveň měla plno práce s přípravou sobotního tradičního podzimního jarmarku s trhem domácích zvířat.

Volby 2018 na Frýdecko-Místecku. Snímky z volebních místností obcí Dolní Lomná, Hrádek a Vendryně

V 15 hodin byl již Deník v Hrádku, kde zrovna měla volební komise pořádně napilno. Mimo lidi vracejících se z práce dorazili i členové zdejšího klubu důchodců. Zároveň si nešlo nevšimnout skleněné dózy s bonbony. „To máme pro voliče, kteří budou volit poprvé v životě. Ale vy si vezměte klidně také,“ řekla jedna z členek volební komise.

Z Hrádku Deník zamířil do Vendryně, kde měli voliči k dispozici hned čtyři volební místnosti. V místní části Zaolší byla před 16. hodinou jen volební komise. „U nás moc voličů není, v centru obce to je jiné,“ bylo vysvětleno komisí. Přesto do deseti minut dorazila mladá rodina s dětmi a navíc tatínek s dcerou rádi zapózovali i před fotoaparátem.

Volby 2018 na Frýdecko-Místecku. Snímky z volebních místností obcí Dolní Lomná, Hrádek a Vendryně

Další snímky z volebních místností na Frýdecko-Místecku najdete zde:

OPAVSKO

Více než dvě hodiny jsou otevřeny už i volební místnosti na území opavského okresu. Redakce Deníku v opavském okrese navštívila již obce Slavkov, Stěbořice a také volební okrsek na církevní základní škole v Jaktaři.

Ve všech navštívených komisích panovala velmi dobrá atmosféra a potěšující byla i účast voličů.

„V minulých komunálních volbách jsme dosáhli na pětašedesátiprocentní účast. Věřím, že i letos by to mohlo být podobné,“ doufal předseda slavkovské volební komise Jiří Klapetek.

Snímky z volebních místností pořízené na Opavsku najdete zde:

Hlouček netrpělivých voličů postával ještě před oficiálním otevřením místností před Základní školou T. G. Masaryka v Opavě.

„O výběru kandidáta jsem měla jasno poměrně rychle, dlouho jsem se nerozhodovala. K volbám chodím pravidelně, takže jsem neměla v plánu promeškat ani tyto. Budu volit jak do zastupitelstva, tak i do senátu,“ prozradila jedna z prvních voliček tohoto volebního okrsku Kateřina Paličková.

Volilo se také v opavském Středisku volného času nebo v základní škole v Krnovské ulici.

Volby na ZŠ Opava, Edvarda Beneše 2, pátek 5. října 2018

Také na území opavského okresu se už více než dvě hodiny volí v rámci komunálních a senátních voleb. Podívejte se na snímky, které jsme pořídili ve Slavkově u Opavy, Stěbořicích a v neposlední řadě i na církevní základní škole v Jaktaři.

NOVOJIČÍNSKO

Zatímco při posledních volbách na Novojičínsku, do poslanecké sněmovny, bylo v chodbě budovy novojičínského pracoviště Krajské hygienické stanice plno, v pátek ještě tři minuty před 14. hodinou stála ve vestibulu jediná žena. „Už jsme tady čtvrt hodiny a nikdo. To je divné,“ poznamenala.

Minutu před otevřením volebních místností číslo 5 a 10, které v této budově jsou, se již ale vestibul začal plnit a s úderem druhé hodiny odpolední již dveřmi do volebních místností vcházela řada voličů.

I když to zpočátku vypadalo, že moc voličů nemá zájem, krátce po 14. hodině se volební místnosti číslo 5 a 10 v Novém Jičíně začaly plnit.

Snímky z volebních místností pořízené na Novojičínsku najdete zde:

O posty v obecních zastupitelstvech na Novojičínsku (volí se celkem v 9 městech a 45 obcích) bojuje celkem 2859 kandidátů. V počtu kandidátů vede na Novojičínsku Sdružená nezávislých kandidátů (1315), kam se řadí i místní sdružení. Následuje KDU-ČSL (364), KSČM (287), ODS (219) a ČSSD (196). Vládní hnutí ANO 2011 vysílá do komunálních voleb v okrese 88 kandidátů a zaměřuje se na největší města.

Průměrný věk kandidáta je 47 let a vůbec tím nejstarším je akademický malíř Vladimír Boháč (ČSSD) z kopřivnické Lubiny, který má 88 let. Naopak 5 zájemců o zastupitelské křeslo není starších 19 let. Převažují muži v počtu 1929 (67,47%).

OSTRAVA

Při distribuci hlasovacích lístků úředníci magistrátu zjistili již dříve mechanické poškození některých listů (proděravění v části se jmény kandidátů nebo porušení celistvosti) pro volby do Zastupitelstva města Ostravy (označen je barevným pruhem po levé straně). Poškozený hlasovací lístek se dá vyměnit přímo ve volební místnosti.

V Ostravě je celkem 299 volebních místností, do kterých může zamířit až 251 tisíc oprávněných voličů.

"Pokud si někdo není jistý, kam má jít odevzdat svůj hlas, ať použije naši novou aplikaci: KAM MÁM JÍT VOLIT. Aplikace po zadání adresy (ulice + číslo popisné v levé horní části obrazovky) ukáže volební místnost, do které má jít občan z dané části Ostravy volit. Aplikaci nalezne na https://volby.tmapserver.cz/#554821," připomenula mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

KARVINSKO

Na volby v Českém Těšíně dohlíží letos více mužů zákona, aby se co nejvíc podařilo eliminovat kupčení s hlasy voličů, kvůli kterému se dokonce v roce 2010 volby ve městě opakovaly - více zde

On-line reportáž z volebního dění napříč celou Českou republikou najdete zde:

Autor: Redakce

5.10.2018
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 21 300 Kč Všeobecné sestry s osvědčením ZDRAVOTNÍ SESTRA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21300 kč, mzda max. 32070 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Dydowitzová Jana., tel.: 597 457 877, e-mail: recepce@vesalius.cz. Životopisy zasílejte na uvedenou e-mailovou adresu., Jedná se o poskytování základní ošetřovatelské péče prostřednictvím ošetřovatelského procesu, ranní směny 12 hod., nepravidelně víkendy, nástup možný ihned, pracoviště Opava.. Pracoviště: Vesalius spol. s r.o. - domov vesalius, Sušilova, č.p. 1751, 746 01 Opava 1. Informace: Jana Dydowitzová, +420 597 457 877. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 22 000 Kč Všeobecné sestry s osvědčením VŠEOBECNÁ SESTRA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 32700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Žaludová Pavla Mgr., tel.: 553 797 082, e-mail: reditel@seniorcentrumslavkov.cz, SŠ s akreditací, praxe výhodou, možno i absolventi - zaučíme, trestní bezúhonnost., Mzda dle délky praxe. Směnnost: ranní 6:00 - 14:00 /odpolední 14:00 - 22:00 hod., pracoviště Slavkov, nástup ihned.. Pracoviště: Domov pro seniory seniorcentrum slavkov, příspěvková organizace, Zámecká, č.p. 66, 747 57 Slavkov u Opavy. Informace: Pavla Žaludová, +420 553 797 082. Výroba - Výroba Seřizovači 15 000 Kč Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů CNC OBSLUHA FRÉZOVACÍHO CENTRA. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: KO: Ocásek Daniel, tel.: 736 685 773, e-mail: nimax@nimax.cz nebo Tesař Zdeněk, tel.: 733 105 807, e-mail: nimax@seznam.cz. Volejte po - pá od 8:00 do 17:00 hodin. , Praktická zkušenost s obráběním kovu (frézování, vrtání) výhodou. Znalost řidícího systému Heidenhain + Fanuc ,znalost čtení výkresové dokumentace, technické myšlení, znalost jednoduchého programování vrtání, závitování, frézování jednoduchých tvarů není podmínkou. Samostatnost, spolehlivost.Nástup dle dohody. , Po zkušební době firemní telefon, zajištěno stravování, pracoviště Holasovice, nástup dle dohody.. Pracoviště: Nimax s.r.o., 747 74 Neplachovice. Informace: Daniel Ocásek, +420 736 685 773. Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 80 Kč Pomocníci v kuchyni POMOCNÍK/CE DO KUCHYNĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Balejková Alžběta, tel.: 595000176, mobil 603 257 277, Nástup možný ihned. , Manuální zručnost, chuť pracovat.. Pracoviště: Alžběta balejková, Mírové náměstí, č.p. 19, 748 01 Hlučín. Informace: Alžběta Balejková, +420 595 000 176,603 257 277.

Slavnostní odhalení sochy Věry Špinarové v Husově sadu.
26

Socha Věry Špinarové rozdělila Ostravu! Zklamaný je i její syn: To není maminka

Zasedání zastupitelstva v Hradci nad Moravicí. Ilustrační foto.

Koalice dohodnuta v Kravařích i Hradci nad Moravicí

Koalice v Opavě? ODS překvapivě ze hry venku

Bezprostředně po komunálních volbách to v Opavě vypadalo na idylku. Jen se řešilo, kdo doplní silnou trojku ANO 2011, ODS a Piráty. Jenomže uplynul týden a všechno je jinak. Podle posledních informací se upekla koalice, překvapivě bez ODS.

Masný oznámil, že břidlici chce zpracovávat v Polsku

Opavský podnikatel Radim Masný oznámil polským novinářům, že původně chtěl vybudovat závod na zpracování břidlice v Ostravě, ale nedávno změnil názor. Postaví ho v Prudniku.

Ženou regionu za Moravskoslezský kraj je Dana Meca Franková

Všem ženám, které dosahují jedinečných výsledků nejen ve své profesi, ale aktivně se podílejí i na veřejném životě, tvoří hodnoty, pomáhají nemocným, dětem či zvířatům a ještě při tom zvládají péči o rodinu, je určena celonárodní soutěž Žena regionu.

Souhrn fotbalového víkendu

Přinášíme vám výsledkový servis fotbalových utkání na Opavsku a Hlučínsku z uplynulého víkendu.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT