Jeden a půl milionu korun. Tuto částku vloni vynaložil opavský magistrát na organizaci voleb do zastupitelstva kraje a senátu. Skoro celou částku mu však proplatil stát, město tedy nakonec za volby zaplatilo jen 130 tisíc korun.

Přestože letos se ve dnech 20. a 21. října budou konat volby do Poslanecké sněmovny, náklady budou podle opavské mluvčí Lady Dobrovolné podobné. Z hlediska města totiž nezáleží na tom, jaké volby se konají, náklady se moc neliší.

Nejvyšší podíl na výdajích mají podle mluvčí odměny pro členy okrskových volebních komisí. Dalšími položkami na účtu jsou například poštovní služby, zajištění volebních místností i jejich vybavení a v neposlední řadě pronájem výpočetní techniky.

„Cena za pronájem počítačů byla vloni celkem 281 tisíc korun. Vždycky počítače poptáváme u opavských firem a na dobu voleb si je u nich pronajímáme,“ řekla mluvčí Opavy.

Stejně se na volby připravují i v Hlučíně. „Počítače si zatím na každé volby pronajímáme. Vesměs nám v dostatečném předstihu chodí nabídky od specializovaných firem. Také letos tomu tak bylo, vybrali jsme firmu, která nabídla nejnižší cenu a se kterou už máme zároveň dobré zkušenosti z minulé spolupráce,“ sdělila mluvčí Hlučína Ivana Gračková.

Náklady na pořádání loňských voleb v Hlučíně činily přes 290 tisíc korun. „Na vše jsme ale obdrželi prostředky ze státního rozpočtu,“ dodala vedoucí hlučínského odboru financí Krista Šoferová.

V menších městech jsou náklady na volby nižší. Například v Kravařích podle místostarosty Petra Muczky stálo vybavení volebních místností, odměny pro členy komisí i další potřebné záležitosti k loňským krajským volbám okolo 136 tisíc korun.

Přibližně o třicet tisíc levnější byla podle místostarosty Jiřího Krömera organizace voleb v Dolním Benešově.

Dominika Sladká