Všichni to myslí dobře, ale aby po volbách opět nedošlo na pověstnou formulku: skutek utek. Když čtete některá hesla na billboardech, které se v poslední době na Opavsku rozmnožily snad geometrickou řadou, dojme vás to skoro až k slzám.

„Myslíme na budoucnost. Chceme stát a kraje bez dluhů," stojí na velké ceduli občanských demokratů u výpadovky na Krnov. Kdo by takový stát a kraje nechtěl. Pravda je ovšem taková, že nyní, v době Nečasovy vlády, se právě budoucnosti mnoho lidí z různých důvodů bojí. Uvěřit první větě sloganu je tedy minimálně problematické a hlavně poměrně úsměvné.

Stopněte vládu!

Ale co. Klidně můžeme jít do protivky a říct: Dost Nečasově vládě. A pokud to neřekne někdo z nás, tak vězte, že Bohuslav Sobotka stoprocentně ano. Přesně s takovým heslem totiž vyrazil předseda ČSSD na předvolební turné po České republice. Před nedávnem se dokonce společně s „oddílovým" kolegou Lubomírem Zaorálkem ukázal na Horním náměstí v Opavě a také v Kyjovicích.

Prioritou bylo podpořit ředitele Ústavu sociální péče v Hrabyni Vladimíra Plačka, jenž za sociální demokraty kandiduje do Senátu, a také další kandidáty do krajského zastupitelstva. Pár desítek lidí na Horňáku, jež se mítinku ČSSD zúčastnilo, tak možná dalo tušit, že ani letos to veřejnost k volebním urnám moc nepotáhne. Nic na tom patrně nezmění ani Bohuslav Sobotka a jeho velkohubá prohlášení.

Jestliže se vám nelíbí třenice mezi hlavními dvěma politickými partajemi, nabízí se jiná možnost: vybrat si z menších stran. Zeď mužské věznice v Krnovské ulici je toho zářným důkazem. Když pomineme odesáckého kandidáta do Senátu za volební obvod Opava Václava Vlčka, který do světa hlásá: Jde to i poctivě, všimneme si dalšího billboardu se Zemanovci a také Suverenitou Jany Bobošíkové.

Zatímco prvně zmínění by rádi vystavili stopku migraci vzdělaných a slušných lidí, Bobošíková nechce, aby jí nepřizpůsobiví diktovali. Program Suverenity je v zásadě docela suverénní. Při jeho letmém prolétnutí je jasné, že se snaží klást důraz na uvědomění správného Čecha.

Zatím jen v rovině čiré teorie však můžeme zauvažovat nad tím, zda by bývalá redaktorka a moderátorka zatočila také v Česku s všudypřítomnou korupcí. Jenže je to hlavní bod druhé sekce programu Suverenity s názvem Posílení konkurenceschopnosti ekonomiky a doposud nikdo nedokázal s korupcí v našem státě významněji zatočit. Odvážným štěstí přeje. Hlavně ať se na to po volbách nezapomene!

Politický frmol na Hradecké

Rájem politicky orientovaných billboardů je rozhodně Hradecká ulice. Pokud přijíždíte ve směru z Hradce nad Moravicí. vpravo na vás mrká trojice lidovců Ivan Drábek, Ivana Šillerová, Vít Slováček, kteří ve stáří nechtějí živořit, a vlevo o kus dál mile vyhlíží řidiče kandidát na hejtmana Moravskoslezského kraje David Sventek. Proč by ne, když chce být pozitivním příkladem?

Po pár desítkách metrů narazíme i na sociálního demokrata Miroslava Nováka, jenž si dělá zálusk na stejný post jako Sventek, a nabízí lepší život v konkurenceschopnosti. Málokomu je zřejmé, co tím chtěl básník říct, ale tak pojďme do toho, ne?

Volby do krajských zastupitelstev a Senátu se uskuteční 12. a 13. října. Opava se pozvolna začíná minimálně na plakátovacích plochách naplňovat předvolební atmosférou a dá se předpokládat, že množství politických propagačních materiálů ještě nabude. Zatím mějte na paměti: když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Kdyby náhodou někdo opravdu dodržel své sliby, postavíme mu pomník.

Petr Dušek

Studenti ve svých volbách nanečisto poslali politikům vzkaz

Během minulého týdne se na 170 středních školách České republiky uskutečnily studentské volby. Poměrně přesvědčivě zvítězila Česká pirátská strana. Do celé akce mimo jiné zasáhlo také opavské Slezské gymnázium.

Slezské gymnázium: Zvítězila TOP 09

Na něm však Piráti dílčí vítězství neoslavili. Celkem volilo 137 studentů. Pokud se podíváme na složení pomyslných stupňů vítězů, s dvaceti hlasy se na děleném druhém místě umístila ODS a právě Pirátská strana. O celých šest hlasů více měla na kontě TOP 09.

„Zbytek hlasů se rozprostřel mezi ostatní strany," uvedla preventistka sociálně-patologických jevů a členka učitelského sboru Slezského gymnázia Kamila Tkáčová. Dá se polemizovat o tom, zda tyto výsledky mají tu správnou vypovídací hodnotu. Přece jenom studentské volby krátce po začátku nového školního roku, to možná nebyl úplně ideální termín. „Myslím, že počet volících mohl být větší. Některé třídy byly různě na adaptačních kurzech a naše gymnázium nebylo v kompletním složení," pokračovala.

Ohledně studentských voleb se objevují názory, že jde o výbornou věc, která odhalí, jaké jsou volební preference u mladých lidí. Stejně na to pohlíží i Kamila Tkáčová: „Tento projekt je velice zajímavý. Politici by si i díky němu měli uvědomit, že mládež nejde opomíjet."

Gymnázium Vítkov: výsledek kopíruje kraj

Výsledky voleb na vítkovském gymnáziu kopírují výsledky v celém kraji. Vyhrála zde tedy Česká pirátská strana, druhé místo patří Dělnické straně. Podle názoru jednoho ze studentů Jana Faltýnka některé věci nebyly zrovna chvályhodné.

„Za největší nešvar považuji, že se někteří studenti příliš nezamýšleli, koho by měli volit. Prostě přišli a zakroužkovali stranu, která se jim líbila jen podle názvu nebo byla nějak vtipná. Naštěstí šlo pouze o zkoušku. Doufám, že až příště půjdou tito mladí lidé k volbám, budou trošku víc přemýšlet a uvědomí si, co by vlastně od té které strany chtěli. Myslím si, že celý projekt byl fajn. Pro mě osobně studentské volby smysl měly," uvedl student.

V našem kraji volilo nejvíce studentů

Jestliže se podíváme na konečný sumář studentských voleb v Moravskoslezském kraji, zjistíme, že na prvních třech místech se neumístila ani jedna z předních politických stran. S převahou pěti procent vyhrála Česká pirátská strana a hned za ní skončila Dělnická strana. Až čtvrtá příčka zbyla na ODS. Pátá byla TOPka. Umístění na prvních dvou místech není náhodné. „Například Piráti disponují zajímavým programem, který mladé lidi osloví. Měli jsme zde však i strany, které nevolil vůbec nikdo. Zmíním například republikány," zakončila Kamila Tkáčová.

Moravskoslezský kraj se při studentských volbách mohl pyšnit nejvyšší voličskou účastí v republice. Odborná komise napočítala 4 339 platných hlasů. Ani v Praze nebyla voličská účast větší. V ostatních krajích tolik studentů volit zdaleka nepřišlo. Nyní bude zajímavé sledovat, jestli pravé říjnové volby budou výsledkově ve shodě s těmi studentskými.

Zuzana Urbánková, Petr Dušek