VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O voličské průkazy je zájem. Zůstane Nová Pláň opět nepřekonána?

V minulých volbách do poslanecké sněmovny v roce 2013 se volební účast na Bruntálsku zastavila na 53 procentech, Opavsko přesáhlo hranici 58%. Podaří se v pátek a sobotu tyto hodnoty překonat?

20.10.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK / František Géla

Kdo věděl, že v čase voleb bude mimo své trvalé bydliště, a přesto chtěl volit, vyřídil si s předstihem voličský průkaz. V Bruntále s přibližně 14 tisíci voliči si vyzvedlo tento průkaz 174 lidí. V Krnově je zapsáno zhruba 20 tisíc voličů a bylo zde vydáno 257 voličských průkazů.

Enormní zájem o tyto průkazy evidovaly i některé obce z Prajzské na Opavsku. Zařadily se k nim například Bolatice. „Ještě se nám nestalo, aby byl tak obrovský zájem o voličské průkazy. Zájem o volby je tentokrát enormní, snad se to projeví i v samotné účasti při volbách.

Volíme na třech místech, a to na obecním úřadě, v hasičské zbrojnici a v Mateřské škole v Borové. Máme sedmadevadesátiletou paní, která volí pravidelně, s volební urnou se chodí k ní domů,“ popisoval bolatický starosta Herbert Pavera.

Především pro nemohoucí občany se jedná o vítanou a také jedinou možnost jak odvolit. „U nás se volí na úřadě. Pokud někdo není schopen ze zdravotních důvodů dojít, na požádání se zajde s urnou k dotyčnému domů. Pozorujeme velký zájem o voličské průkazy,“ připojil štěpánkovický místostarosta Jaromír Nevřela.

Volební komise pravidelně nabírá směr i do Slezské nemocnice v Opavě. V letošním roce však možná vynechá. „Aby přišla, musí pacienti podat žádost. Zatím jsme však neregistrovali ani jednu. Většinou bývá největší zájem zejména při komunálních volbách,“ vylíčil ve čtvrtek dopoledne aktuální stav v opavské nemocnici její mluvčí Daniel Svoboda.

Volební účast je ostře sledovaným údajem. Kdyby se v ní soutěžilo, v okrese Bruntál je tradičně favoritem Nová Pláň. V minulých volbách do poslanecké sněmovny zde odvolilo 90 procent voličů. K volbám přišlo 45 z 50 oprávněných voličů. Jde totiž o jednu z nejmenších obcí v České republice, a kdyby 25 lidí v Nové Pláni zůstalo doma, volební účast klesne na polovinu.

V předchozích parlamentních volbách v roce 2013 byla průměrná volební účast v okrese Bruntál 53 procent. Je to málo, ale na druhé straně v žádné z obcí neklesl zájem voličů pod 40 procent. Osoblaha prošla jen těsně, přišlo zde k urnám 353 z 888 voličů. Výrazně nadprůměrná účast byla kromě Nové Pláně ještě také v Karlově Studánce, přišlo 80 procent z 354 voličů.

Na Opavsku byla účast na volbách před čtyřmi lety větší. Nakonec se zastavila na čísle lehce přesahujícím 58 procent. Nejpoctivější voliči se nacházeli v Děhylově, který se nachází nedaleko hranice opavského a ostravského okresu. V obci tehdy mající 579 občanů, kteří mohli volit, svůj hlas vhodilo do urny více než 72% z nich.

V rámci celého Opavska se pod průměrem pohybovalo Vítkovsko s Budišovskem. Nejhůře z pohledu volební účasti si vedly Svatoňovice s 222 voliči. Volební účast tam činila 41,44%.

Volit se bude ve věznici, centru sociálních služeb anebo v hasičárně

Komu dají voliči z Opavska nejvíce hlasů? Volby do poslanecké sněmovny startují už odpoledne. Náš okres má hned několik zajímavých volebních míst.

Jedním z nich je bezesporu opavská věznice, skládá se z mužské a ženské části a patří k ní také detenční ústav. Zájem o volby zde byl obdobný jako před čtyřmi lety. Z celkem 336 vězňů jich půjde odvolit zhruba polovina, konkrétně 161 vězněných osob.

Všichni přitom musí splňovat podmínky jako kterýkoliv jiný volič tedy být plnoletý a mít platný občanský průkaz. Důležitá je také podmínka, aby nebyli omezeni na volebním právu. „Do věznice přijde volební komise a u ní je možno klasicky odvolit,“ popisovala tisková mluvčí opavské věznice Kateřina Gatnarová.

NA TĚLESNĚ POSTIŽENÉ SE MYSLÍ

Na volby jsou velmi dobře připraveni také v Centru sociálních služeb (CSS) v Hrabyni, které je domovem lidí s tělesným postižením. „Volební místnost se nachází přímo v naší budově. Volit sem chodí i lidé ze sousedního rehabilitačního ústavu a přilehlých bytových domů. Zajištěn je bezbariérový přístup.

Někteří tělesně postižení samozřejmě vyžadují asistenci,“ komentoval ředitel hrabyňského CSS Vladimír Plaček, jenž vzápětí ještě doplnil: „Volební účast je u nás stabilně nadstandardní. O volby je skutečně velký zájem. Většina našich klientů je bere jako svátek a také občanskou povinnost.“

V některých obcích na Opavsku se volí v hasičské zbrojnici. Mimo jiné to je případ Nového Dvora u Stěbořic. Známý sbormistr Karel Kostera to sem ze svého domu má doslova jen pár kroků. „Ze dvorku tam dojdu asi za deset vteřin. (smích)

Dříve se volilo v hospodě a budově staré školy. Do zbrojnice chodíme poslední dva nebo tři roky. Je tam teplo a hasičárna jako volební místnost místním skvěle poslouží,“ uvedl.

OPAVSKO NAPOSLEDY OVLÁDLO ČSSD

A koho voliči v posledních parlamentních volbách v roce 2013 na Opavsku nejvíce preferovali? Téměř 20 tisíc voličů dalo svůj hlas ČSSD, která vyhrála se ziskem 23,67 hlasů. Sociální demokraté dominovali ve dvou největších městech okresu tedy v Opavě a v Hlučíně.

Z měst na Opavsku si nepodmanili Budišov nad Budišovkou, kde zvítězila KSČM, a Kravaře. Tam těsně vyhrálo ANO 2011. Straně Andreje Babiše v celkovém okresním hodnocení připadlo druhé místo. Získala 19,47% hlasů. Třetí byli komunisté s 14,56%.

Další strany za vítězným triem skončily s výrazným odstupem. Nejblíže první trojici byli lidovci. KDU-ČSL dalo na Opavsku hlas téměř osm tisíc voličů, což udělalo 9,45%.

Autor: Redakce, Petr Dušek

20.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 82 Kč

Prodavači v prodejnách PRODAVAČ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 82 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: KO:Hlubková Veronika, tel.: 553 697 306, e-mail: hlubkova@odtempo.cz, , Nástup možný dle dohody,do funkce zaučíme, praxe v obrou výhodou. , Životopis se souhlasem ůžívání osobních údajů pro pracovně-právní účely zasílejte na email: hlubkova@odtempo.cz. Pracoviště: Tempo, obchodní družstvo - ludgeřovice, Markvartovická, č.p. 1047, 747 14 Ludgeřovice. Informace: Gabriela Schönová, +420 553 697 309.

Výroba - Výroba Brusič nástrojů a kovů 19 500 Kč

Brusiči nástrojů a kovů Brusič kovů - na kulato. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: KO: Tůmová Lenka Ing., tel.: 553 872 173, e-mail: tumova@ostroj.cz., Požadujeme: vyučen v oboru, praktická zkušenost s broušením, výborná znalost čtení technických výkresů podmínkou. , Náplň práce: provádí broušení na brusce na kulato a na strojích pro broušení průměrů a ozubení, provádí přípravu stroje a obrobků pro broušení, provádí určení parametru broušení a samokontrolu provedené práce, provádí sestavování nástrojů a materiálu pro broušení., Pracoviště: Těšínská č.p. 1586/66, Opava. Počet hodin týdně: 37,5 hod. Pracovní smlouva na dobu určitou 1 rok. Nabízíme: Odměnu za pracovní přínos v závislosti na hospodářském výsledku, týden dovolené navíc, závodní stravování, očkování proti chřipce, příspěvek na penzijní připojištění po 1 roce v zaměstnaneckém poměru, příspěvek na letní dětský tábor nebo lyžařský výcvik, poukázky na zdravotní prevenci, sportovní a kulturní aktivity, sportovní a společenské akce společnosti.. Pracoviště: Ostroj a.s., Těšínská, č.p. 1586, 746 01 Opava 1. Informace: Lenka Tůmová, +420 553 872 173.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 20 000 Kč

Řezači plamenem zámečník - stehař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: KO: Tůmová Lenka Ing., tel.: 553 872 173 - volejte PO - PÁ 8:00 - 14:00 hod., e-mail: tumova@ostroj.cz., Požadujeme: vyučen ve strojírenském oboru, znalost čtení technických výkresů podmínkou, platné svářečské oprávnění (CO2) podmínkou, platné paličské oprávnění výhodou, praxe s drážkováním svárů pro UT drážkovací elektrodou výhodou., Pracovní doba: ranní 6,00 -14,00 hod., odpolední 14,00 - 22,00 hod., noční 22,00 - 6,00 hod., pracoviště: Opava. , Náplň práce: provádí samostatné stehování a svařování dílců, provádí samostatné rýsování dílců pro opracování, provádí samostatné čtení a činnosti dle technické dokumentace, provádí pálení ručně a strojkem, provádí rovnání dílců plamenem a pod lisem.. Pracoviště: Ostroj a.s., Těšínská, č.p. 1586, 746 01 Opava 1. Informace: Lenka Tůmová, +420 553 872 173.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 9 800 Kč

Uklízeči výrobních prostor (kromě potravinářské a farmaceutické výroby) a skladů UKLÍZEČ -KA VENKOVNÍ PRÁCE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *KO: Tylšarová Lenka, tel.: 725 776 444 - volejte pouze PO - PÁ 8:00 - 14:00 hod., e-mail: dispecer@jaspa.cz, Místo je zřízeno pro OZP. , Prac. doba dle harmonogramu včetně sobot a nedělí, pracoviště Opava, nástup dle dohody. , Náplň práce: jedná se o svoz nákupních vozíků.. Pracoviště: Jaspa servis s.r.o. - hypermarket globus, Těšínská, č.p. 2830, 746 01 Opava 1. Informace: Lenka Tylšarová, +420 725 776 444.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 22. června 2018

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

Saša Glišic.

Slezský FC  testuje ofenzivní talent ze Srbska

Deník přináší pravidelnou přílohu s fotografiemi miminek

Sobotní vydání regionálních Deníků přináší pravidelnou přílohu Moje rodina, která obsahuje fotografie miminek narozených v uplynulých dnech. 

Opilý cyklista v Kravařích ignoroval výzvy policistů a narazil do jejich auta

Večerní jízda na kole bez světel se v Kravařích před nedávnem nevyplatila čtyřicetiletému muži.

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Opava: případ psa vyhozeného z okna budí velké vášně

Opilá Opavanka vyhodila před nedávnem z okna šestého patra paneláku svého špice, prý ze vzteku. Nyní je podezřelá z týrání zvířat. Jaký trest vyfasuje? Zákony jsou podle některých příliš mírné.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT