Čtyři volební pokusy potřebovalo Mladecko k výběru svého vedení. Po úterním ustavujícím jednání zastupitelů je jasno. Starostkou je Jana Švejdová z Nového Mladecka, kterou v pětičlenném zastupitelstvu doplňují dvě spolustranické kolegyně, Kateřina Mazurová a Zdeňka Hlavinková.

Z konkurenční strany Naše Mladecko se ve vedení obce objeví Pavel Horák a Zuzana Horčicová. Ta také bude zastávat funkci jediné místostarostky.

„S protistranou jsme se snažili domluvit, ale o mne jako o místostarostu nebyl zájem. Mluvili jsme o několika variantách, nicméně ani na jednu Nové Mladecko nepřistoupilo. Pro mne je ale důležité, aby obec začala fungovat, proto se s tím smířím a ujmu se zastupitelské funkce. Své kolegyni budu k ruce," komentoval dění v Mladecku Pavel Horák.

Fakt, že celý průběh ustanovujícího zastupitelstva byl předem projednán, dokládala i atmosféra, ve které zastupitelé jednali. Oproti předchozím, emočně vypjatým jednáním, to poslední bylo bez připomínek, odstoupení a diskuze. V tamním kulturním domě se sešlo mimo zastupitele patnáct občanů, dojednáno pak bylo za čtvrt hodiny.

Zastupitelé se dohodli na tom, že obě nejvyšší funkce budou neobsazené a post starostky bude odměněn měsíčně částkou 10 150, místostarostka pak bude dostávat 8 612.

„Chtěla bych poděkovat všem účastníkům voleb. Jsem ráda, že nás přišlo podpořit takové množství lidí," řekla Jana Švejdová.

O jejím vítězství rozhodlo 53,72 procent z celkových 443 hlasů, které občané odevzdali. Volební přetahovaná začala v Mladecku předloni v říjnu, kdy řádné komunální volby fungující zastupitelstvo nevyprodukovaly. Odstoupení Jany Švejdové i jejích náhradníků znemožnilo jmenování zastupitelstva v dalších dvou případech.

Čtvrté volby zástupcům obce umožní vystoupit z rozpočtového provizoria a plně nakládat se svým majetkem.