Zbyněk Stanjura (ODS), Václav Klučka (ČSSD) a Miroslav Opálka (KSČM). To je trojice Opavanů, o nichž voliči rozhodli, že v příštích čtyřech letech usednou v poslaneckých lavicích Parlamentu ČR.

Na otázku, zda bude současně primátorem i poslancem, Stanjura naší redakci včera odpověděl: „Do konce volebního období, pravděpodobný termín komunálních voleb je polovina října, ano. Otázku, kdo bude primátorem po příštích volbách, bude opavská ODS řešit po jejich průběhu. Věřím, že opavská ODS volby vyhraje, najde koaliční partnery a sestaví radniční koalici. Úplně nakonec se budou řešit personální otázky.“

A co míní nový poslanec pro Opavu v parlamentních lavicích udělat? Tak například chce v rámci projednávání rozpočtu prosadit financování rozhodujících dopravních staveb, zejména další část severního obchvatu města a připojení Opavy na dálniční síť, tedy dokončení úseku Mokré Lazce – hranice okresu Ostrava a stavbu úseku prodloužené Rudné.

Stanjura je od roku 2002 člen Výkonné rady ODS a předseda RS ODS Moravskoslezského kraje. Má tedy představu, co musí ODS udělat, aby po volebním propadu vylepšila svůj obraz, obnovila důvěryhodnost a byla schopna sebereflexe?

Zde je Stanjurova odpověď: „Nejdůležitější je vybírat správné lidi do veřejných funkcí od premiéra po starosty a členy zastupitelstva a trpělivě vysvětlovat a prosazovat programové principy a priority. To je úkol pro všechny členy ODS, první příležitostí bude volba nového vedení ODS na červnovém kongresu.“

Na rozdíl od Zbyňka Stanjury pro Václava Klučku i Miroslava Opálku volby znamenaly jen prodloužení mandátu. Oba již v Poslanecké sněmovně působí. Šestapadesátiletého Václava Klučku čeká už třetí funkční období. V tom zatím posledním pracoval jako člen Výboru pro bezpečnost a Výboru pro obranu. Tyto funkce by rád zastával i dál.

Sněmovna je jeho jediným zaměstnáním. „Od ukončení funkce náměstka primátora Opavy se plně věnuji práci v Poslanecké sněmovně. Tato práce je natolik obsáhlá, že další jiné zaměstnání nepřichází v úvahu,“ říká poslanec.

Svoji práci vnímá především v celorepublikovém rozsahu. Nicméně je připraven bojovat za zájmy Opavy a Opavanů: „Všechny zákony, které ve sněmovně vzejdou, mají celorepublikovou platnost a týkají se všech měst a obcí České republiky.

Co se týká Opavy jako takové, jsou věci, které prostě podporu poslanců potřebují, namátkou třeba životní prostředí nebo dopravní infrastruktura. Tady mohu Opavanům pomoci a tyto záležitosti řešit například na příslušných ministerstvech,“ říká o nadcházejícím období poslanec.

Také se svěřil, že ze znovuzvolení má radost, ale nijak jej neslavil: „Neoslavoval jsem to. Mám k tomu své osobní důvody, vítězství ČSSD je pro mne Pyrrhovo vítězství. Přesto věřím, že nová vláda z voleb vzejde a nebude tu patová situace jako v minulosti. Osobně jsem ale rád, že nemusíme vytvářet koalici s komunisty,“ svěřil se poslanec Václav Klučka.

Opavský zastupitel za KSČM Miroslav Opálka také nebude v parlamentu nováčkem. V prvním svém mandátu z roku 2002 se zapojil do práce jako člen expertního týmu pro přípravu důchodové reformy, v tom končícím pak byl místopředsedou Výboru pro sociální politiku.

Jak zdůrazňuje, práci v parlamentu se také věnuje naplno: „Kromě poslanecké práce nemám žádné jiné placené funkce nebo zaměstnání,“ říká Miroslav Opálka, který soudí, že nemá příliš rád novinářské otázky na téma jak svou prací pomůže Opavě.

I on přistupuje ke své práci jako poslanec zákonodárného sboru pro celou republiku a pro všechny její občany, a ne jen pro některé, konkretně město nebo kraj. Tyto záležitosti jsou podle něj řešitelné v těchto úrovních.

„Nicméně pokud budu požádán o pomoc v konkrétní záležitosti, určitě se této věci ujmu a budu ji interpelovat na příslušném místě. Nejdu tedy do sněmovny s některým předem daným cílem, jak pomoci Opavě nebo Opavsku. Prostě budu reagovat na podněty lidí nebo zastupitelstva a ty pak přenášet dál,“ uvažuje poslanec.

Ani on ale neměl důvod slavit: Ne, neoslavoval jsem. Zaprvé máme smutnou událost v rodině a zadruhé výsledky voleb nepovažuji za důvod k slavení. Naopak to považuji za prohru poctivého pracujícího člověka,“ svěřil se Miroslav Opálka.

Související články:
Volby: Opavsko je oranžové

Zuzana Urbánková, Martin Kůs