Našli na zahradě vosí hnízdo. Zacpali ho novinami, polili benzinem a vypálili. Zbytek kolem poletujících vos zneškodnili za pomoci speciálního spreje. Něco takového je teď možné pozorovat na nejednom místě Opavska. V souvislosti s poměrně vysokým výskytem vosích hnízd se zvyšuje také počet hasičských výjezdů. Potvrdil to ředitel Územního odboru HZS MSK v Opavě Břetislav Janošek. „Případů v posledních měsících přibývá. Není toho ale víc, než v loňském, nebo předloňském roce. Myslel jsem, že vzhledem k letošní mírné zimě to bude horší,“ tvrdí Janošek.

Podle něj je mnohdy člověk schopen poradit si s vosími hnízdy sám. „Pokud je hnízdo přístupné, nic na tom není. Prodávají se kvalitní přípravky ve sprejích. Ty pak mohou lidé ve večerních hodinách do hnízda nastříkat. Pokud by hnízdo bylo v místě nedostupném, pak nedoporučujeme, aby se ho lidé zbavovali sami,“ vysvětluje Janošek. Nechal se také slyšet, že za výjezd hasičů se neplatí. „V případě, že toho lidé zneužijí a zavolají nás například kvůli maličkému hnízdu, hrozí jim pokuta za zneužití,“ upozorňuje Janošek s tím, že pak mohou chybět na místě, kde je jejich přítomnost zapotřebí.

„Zatím jsme to vždycky zvládli, ale tento problém může nastat,“ dodal. Kvůli problémům s vosími hnízdy lidé mnohdy vyhledávají také deratizéry. Potvrdil to jednatel opavské deratizační firmy DDD servis Libor Žídek. „Samozřejmě nás lidé kvůli vosám oslovují. Snažíme se jim pomoci, ale jsme závislí na technickém vybavení. Někdy je zapotřebí výškové techniky, kterou my nemáme. Na některé žádosti tak můžeme reagovat, na jiné bohužel ne,“ zmínil Žídek.