Ostravský řidič se zachoval přesně podle pravidel svého zaměstnavatele a technických možností vozu. V autobuse je totiž pouze jedno místo s bezpečnostním pásem pro člověka upoutaného na invalidní vozík. V opavské MHD by ve výjimečných případech mohli cestovat až dva vozíčkáři.

Rozhodnutí má ve své kompetenci sám řidič.

„Právě on je zodpovědný za provoz a bezpečnost v autobuse nebo trolejbuse. Naše vozy mohou pojmout jednoho vozíčkáře. Ve výjimečných případech lze však přepravit i dva. Vše záleží na řidiči. Jestli je ve voze dostatečné místo a tak dále," vysvětloval tiskový mluvčí MDPO Jaromír Šimánek.

V blízkosti zařízení, jako jsou klimkovické lázně, lze předpokládat, že se některým ze spojů bude chtít přepravit více než jeden vozíčkář. Setkali se ale s něčím podobným také v Opavě?

„Oficiálně jsme nezaznamenali, že by jedním autobusem či trolejbusem chtěli jet dva a více vozíčkářů najednou. V tomto ohledu nemáme ani žádné stížnosti nebo připomínky. Je ale možné, že se něco takového přihodilo a řidič to vyřešil tak, jak uznal v daný moment za vhodné," pokračoval.

O ošemetnější situaci se ovšem nemusí „postarat" pouze vozíčkáři, ale také třeba maminky s kočárky. „Znovu je to na rozhodnutí řidiče. Mohou jet až dva, pokud ale řidič uzná, že vůz je příliš plný, klidně nemusí jet žádný," mínil dále Jaromír Šimánek.

Kombinaci kočárek invalidní vozík podle něj opavská MHD také zvládne.

Vozíčkáři si vždy musí počkat na nízkopodlažní vůz, který je v jízdním řádu označen speciální značkou. Řidiči je nutné nahlásit se dopředu, aby mohla být vysunuta nájezdová plošina. Zároveň je třeba oznámit, na které zastávce budou vystupovat. Maminky s kočárky se u řidičů při nástupu také hlásí.

„Před opavskými maminkami musím smeknout klobouk. Všechny se vzorně nahlásí, a to i když je například prázdný vůz. Všechno jde bez problémů," uzavřel tiskový mluvčí Městského dopravního podniku Opava.